YAŞAM - TEKNOLOJİ

Akıllı telefonların şarj ömrü nasıl uzatılır?

Akıllı telefonlarımız artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Fakat telefonlarımızın pil ömrü her geçen gün daha da azalıyor. Hiç ummadığınız bir anda şarjınız bitebiliyor ya da şarjınız bir süre sonra eskisi gibi dayanmıyor. Pil ömrünü uzatmak ya da korumak için yapabileceğiniz neler var? İşte bunun için size bir yazı hazırladık.

profil
BT Ekip
31.05.2016
Akıllı telefonların şarj ömrü nasıl uzatılır?

Telefon bataryası nasıl çalışır?

Anroid ve iPhone’ların pilleri, en hafif, dayanıklı ve hızlı şarj olabilen olan lityum-iyon bataryalardan. Her ne kadar bu özelliklere sahip olsa da, her pilin ömrü zaman geçtikçe azalıyor. Yani, kendimizi daha sık telefon şarj ederken buluyoruz.

Bu azalmayı, pilinizin ömrünün sonlarına doğru daha açık bir şekilde fark edersiniz. Normal bir bataryanın yaklaşık 500 kerelik şarj etme döngüsü vardır. Her yüzde 100 şarj ettiğinizde bir döngüyü tamamlamış olursunuz; bataryanın yüzde 100’den yüzde 0’a inişi de bir diğer döngüdür. Dolayısıyla, telefonunuzu ne kadar sık kullanırsanız o kadar çabuk pil ömrü biter. Bu yüzden 2 yılda bir telefon değiştirmeniz gerekebilir.

Telefonunuzu nasıl şarj etmelisiniz?

Bazı teknoloji uzmanları ayda bir telefonun pil seviyesini yüzde 0’a indirerek tamamen şarj etmeyi öneriyor. Ancak bunu ay içinde sürekli tekrarlarsanız pil için yorucu olabilir.

Bu yüzden pilinizi sürekli yüzde 40-yüzde 80 arasında tutmak ve az ama sık sık şarj etmek, şarj etme döngüsünü en maksimuma çıkartır. Gece uyurken telefonunuzu şarjda bırakmak yerine uyumadan önce birkaç saatliğine şarj edebilirsiniz.

Taşınabilir şarj aletleri de mobil halindeyken telefonunuzun yüzde 40- yüzde 80 arasında kalmasına yardımcı olacaktır.

Telefonunuzu sıcaktan koruyun.

Güneşin altında veya sıcak bir ortamda bekletilen telefonun şarjı, kullansanız da kullanmasanız da, normal süresine göre çok daha hızlı biter. Bu yüzden, telefonunuzu genellikle oda sıcaklığında tutmanız çok daha iyi olacaktır.

Kolay uygulanabilir tavsiyeler

Bunların dışında, daha kolay ve hemen uygulayabileceğiniz ve şarjınızın dayanma süresini uzatacak tavsiyeler de var. Mesela, ekran parlaklığınızı azaltabilir veya konum servislerini ihtiyaç duymadığınız anlarda kapatabilirsiniz. Bunların yanı sıra iPhone’larda “düşük güç modunu” aktive ederek şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. 

Önceki ve Sonraki
Haberler