EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Sri Lanka'da 8 gün

‘Haritada yerini bile gösteremem ne işim var oralarda, nasıl gideceğim?’ demeyin. Sri Lanka mutlaka görmeniz gereken eşi benzeri olmayan bir cennet. Size hazırladığım rehber ile rahatlıkla kendi turunuzu kendiniz hazırlayıp seyahat edebilirsiniz. Bu şekilde tur firmalarından çok daha hesaplı fiyata gelecektir. Bana sorularınız hakkında dilediğiniz zaman mesaj gönderebilirsiniz. İşte Sri Lanka seyahati hakkında bilmeniz gerekenler…

profil
Mina Karanis
03.01.2019
Sri Lanka'da 8 gün

Bu bölgede yüksek miktarda İngiliz etkisi var, kendinizi bir anda Londra’nın kırsal kesimine gelmiş gibi hissediyorsunuz. Burada Little England Cottages’da Kent Cottage’da 1 gece konakladık, değişik bir deneyimdi ama daha uygun fiyatlı otellerde kalmanızı öneririm; fiyatı ile dengeli bir hizmet karşılığı alamıyorsunuz. Çayı tarlalardan almak yerine benzer markaları marketlerden daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Görülmesi gereken yerler:

*Çay tarlaları (Biz Glenloch’a gittik başka birçok markanın var.)

*Ramboda Şelalesi

*Pidurutalagala Dağı (Bana çok anlam ifade etmedi, görmeseniz de olur.)

Havayolları olarak Qatar Airways’i tercih ettik, 2018’de Skytrax’in sıralamasında en iyi havayolu seçildi bu nedenle bir şans vermek istedim. İyi ki de vermişim çok memnun kaldım, size de tavsiye ederim.

*Sri Lanka’da günlük şoför ayarlayın, bizim şoförümüz sadece sürücülük değil aynı zamanda bize rehberlik de yaptı ve 7/24 yanımızdaydı. Kendisinin eposta adresi, [email protected]. Gözünüz kapalı güvenebilirsiniz, sizi sizden çok düşünüyorlar ve her konuda destek oluyorlar.

*Havaalanına indiğinizde telefon hattı alın, yaklaşık 10GB internet dahil kullan at hatlar 10 USD civarı.

*Seyahatiniz boyunca Sri Lanka Rupisi kullanacaksınız bu nedenle dolarınızı yerel para birimine çevirin ve mümkün olduğunca otel ödemeleri dışında kredi kartı kullanmamaya dikkat edin. Aşağıda fiyatların hepsinin USD karşılığını yazacağım ama pazarlık yapılan her yerde Rupi ile ödemenizi öneririm, bu şekilde pazarlık payı da artıyor.

*Devletin belirlediği tarihi yerlere giriş fiyatları ya da restoranlar dışında her yerde pazarlık edin.

*Yanınızda vücudunuza sürmek için sinek kovar bulundurun.

*Sri Lanka halkı Hindistan ile karşılaştırılmaktan hiç hoşlanmıyor çünkü bambaşka iki kültüre sahip iki ülke.

*Sri Lanka mutfağını ben çok beğendim, bol baharatlı, etli, tavuklu, pirinçli. Gittiğiniz restoranlarda Rice&Curry ve Kottu’yu mutlaka deneyin.

Sri Lanka'da 8 gün
Sri Lanka'da 8 gün

Colombo Havalimanı’na indikten sonra araba bizi aldı ve direkt Sigiriya’ya yola çıktık. Sigiriya’da 2 gece konaklayın. Kaldığımız otelin ismi Sigiriya Jungles’dı gayet memnun kaldık, tavsiye ederim. İlk gün uçak yolculuğundan dolayı yorgun hissedebilirsiniz bu nedenle hafif geçirmek daha iyi olacaktır, otelin ağaçlar arasında güzel de bir havuzu var.

Görülmesi/Yapılması gerekenler:

*Sigiriya Fortress Rock (kişi başı 30$)

*Royal Palace, Polonnaruwa (kişi başı 15$)

*Athreya Ayurvedic Spa, 60 dk masaj ve 20 dk bitkisel sauna tercih ettik yaklaşık 35$; fiyat üzerinden pazarlık edin. Mutlaka gidin burası Sri Lanka’nın imza spa yerlerinden biri, Sri Lanka’da başka yerlerde de masaja gittik ama Athreya en iyisiydi.

*Boğa arabası + nehirde bot gezisi + köyde yemek, 15$ (pazarlık edin)

*Dambulla Royal Cave Temple

Sri Lanka'da 8 gün

Kandy’de biz 2 gece konakladık ama bence 1 gece konaklamanız yeterli olacaktır. Otelimiz Elegant Hotel’di. Vadinin tepesinde doğanın içerisinde cennetten bir köşe gibiydi, özellikle bir sabah erken uyanıp gün doğumunu izlemenizi öneririm. Kandy’den Ella’ya tren ile yolculuk ettik. Mutlaka yaşanması gereken bir deneyim. Şelalelerin, ormanların, dağların arasında yaklaşık 4 saat süren bir yolculuk. Trene binerken dikkat etmeniz gerekenler, yanınıza yiyecek ve içecek almak. Değerli eşyalarınızı almamak hatta mümkün olduğunca az eşya almak. Ve 1.sınıf vagonda önceden bilet almak çünkü biletler hızlıca tükeniyor.

Görülmesi gereken yerler:

*Temple of the Tooth Relic

*Old Village Spice & Herbal Garden (pazarlık yapın)

*Arulmigu Sri Muthumariamman Thevastanam (Sri Lanka’nın en büyük Hindu tapınağı)

*Peradeniya Royal Botanical Garden (30$)

Sri Lanka'da 8 gün

Bizim konaklamak için Yala’yı tercih etme nedenimiz Yala National Park’ta safariye gitmeyi düşünmemizdi. Sonrasında fark ettik ki Sri Lanka’da safari Afrika’daki gibi tatmin edici değil. Bu nedenle safariden vazgeçtik. Doğayla o kadar iç içesin ki yolda giderken karşına fil, geyik, iguana birçok çeşit hayvan çıkıyor. Bu nedenle Yala’da konaklamak yerine Mirissa’da daha uzun konaklamanızı ve yol üstünde de Udawalawe’de de bulunan yetim fillerin beslenme saatine 1 saat ayırmanızı öneririm.

Görülmesi gereken yerler:

Nine Arch Bridge

Udawalawe National Park (3$)

Sri Lanka'da 8 gün

En az iki gece konaklamanızı öneririm. Plajı halka açık ve çok güzel, zaman zaman büyük dalgalar olabiliyor; sörf yapanlar için de uygun. Coconut alıp en azından 1 gün sadece kumlara bırakın kendinizi. Akşam sahildeki restoranlara gidin, fazla yerde karşınıza çıkmayacak dalgaların üstünde bir romantizm… Mirissa’da denizaltı büyüleyici zenginliklere sahip; şnorkelli dalış, tekneyle tur gibi birçok aktivite var. Biz tekneyle balinaları izlemeye gittik, şansımıza 7 saat boyunca karşımıza çıkmadılar, yorucu oldu ama değdi J (Yaklaşık kişi başı 30$) Sri Lanka seyahatimiz boyunca yol üstünde değişik restoranlarda yemek yedik, rehberimiz bu konuda hep güzel seçimler yaptı. Colombo yolunda eskiden Alman ordusunun hastanesi olarak kullanılan bir binanın içerisinde yer alan Sugar Bistro diye bir restoran var oraya mutlaka gidin. Yediğim en lezzetli Kottu oradaydı. Mirissa’dan sonra da dönüş yolculuğu için Colombo’ya havalimanına devam ettik. Colombo’yu gezmedik, kalabalık ve yoğun trafiğinden dolayı tercih etmedik ama siz isterseniz oraya da zaman ayırabilirsiniz.

Sri Lanka'da 8 gün
Sri Lanka'da 8 gün
Önceki ve Sonraki
Haberler