YAŞAM - KEŞİF

Kasım ayında uğramanız gereken 3 mekan

Yazarımız Ahmet Faik Karanis için Kasım'da yemek başkadır! Bu romantik sonbahar ayında İstanbul'da keşfetmeniz gereken 3 mekanı sizler için yazdı.

profil
Ahmet Faik Karanis
01.11.2017
Kasım ayında uğramanız gereken 3 mekan

Mürver, Mikla'yı yaratan dünyaca ünlü şef Mehmet Gürs’ün koordinatörlüğünde, Yılmaz Öztürk’ün şefliğinde inanılmaz keyifli bir menü tasarlamış. 10 gün öncesinden rezervasyon yaptırabildiğimiz Karaköy'deki Novotel'in terasında konuşlanan, Kadıköy ile Tarihi Yarımada manzarasına sahip mekanın fiyat/performans baremi de son derece iyi. Açık bir mutfağa sahip olan Mürver'in pişirme teknikleri de pek alıştığımız türden değil. Kısacası anlatılmaz yaşanır bir mekan olmuş burası. Mürver’de ne yemeli diye soracak olursanız; fındık yağında kızartılan ve taze baharatlı yoğurt ile servis edilen Otlu Mücver, kavrulmuş Ege otları ve acı tatlı balık suyu yatağında hazırlanan Külde Ahtapot ve Kalamar başlangıçlardan favorilerim oldu benim. Ana yemek olarak hiç düşünmeden “Trakya Kıvırcık” sipariş etmenizi öneririm size. Kendi kemiğinde pişen etin yanındaki firik pilavına ve tuzlu sumaklı yoğurda bayılacaksınız. Tatlı olarak ise Yanık Sütlaç ve Çikolata (içerisinde gerçek Antep biberi var.) diyorum. Servis hızının inanılmaz olduğu mekanda kişi başı fiyat ortalaması: 150₺-170₺ civarında.

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, İETT Karaköy Durağı 57-59, 34425 Beyoğlu/İstanbul

 

Kasım ayında uğramanız gereken 3 mekan

Pizza Locale İzmir’deki 8 dükkanından sonra İstanbul pazarına da merhaba diyen çok başarılı bir pizza zinciri. Şubeler arası standarda ciddi yatırım yapan ve bunun karşılığını fazlasıyla alan mekan, hamurunun lezzeti, ürünlerinin kalitesi ve uygun fiyatlı menüsüyle son zamanlarda en sık uğradığım fast casual markalardan biri oldu. Akaretler, Göktürk ve Bağdat Caddesi’nde şubeleri olan Pizza Locale’de size tam 5 çeşit pizza tavsiye edeceğim. Ricotta peynirinin tadını her bir lokmada alacağınız muazzam Pizza Ricotta, pizzada bol et severim diyenlerin hastası olacağı Şarküteri Pizza, eti severiz ama fazla karışığı bizi bozar diyenlerin beğenebileceği Füme Kaburga Pizza, ben sebzeciyim etle işim olmaz diyenlerin hastası olacağı Enginarlı Pizza ve finalde çıtayı Nirvana’ya çıkarmak isteyeceklerin tercih edebileceği Nutellalı ve M&Ms’li Pizza benim tavsiyelerim arasında yer alıyor.

Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Caddesi 34357 Beşiktaş/İstanbul

Kasım ayında uğramanız gereken 3 mekan
Kasım ayında uğramanız gereken 3 mekan

Sour Cherry & Strawberry Smoothie Bowl ya da Ekşi Maya üzerinde Avokado ve Yumurta (dilerseniz ekstra bir ücretle somon füme ilavesi de yapılabiliyor.). Normalde hiç tarzım olmayan bu tabakları o kadar beğendim ki Nişantaşı’nda yeni açılan Yeşil No:11’de, iki üç günde bir uğramadan edemiyorum artık. Fiyatların oldukça ulaşılabilir olduğu işletmenin fesleğenli limonatasını da özellikle denemenizi öneriyorum sizlere.

Osman F. Seden Sokak No:11 Teşvikiye Şişli / İstanbul

 

Kasım ayında uğramanız gereken 3 mekan
Önceki ve Sonraki
Haberler