EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - KEŞİF

Galata'da mumların büyüsü

Bu haftaki keşif yazımız kapısında mis gibi kokularla karşılandığınız Galata’da bir mum mağazası hakkında.

Galata'da mumların büyüsü
Bizim sokağın sonunda açılan, küçük sevimli bir mum markasından bahsedeceğim bu hafta sizlere. Kokularından büyülendiğim bu hoş yerin adı NYKS, gece tanrıçası anlamına geliyormuş.

Her fırsatta mumlara olan tutkumu belirtirim. Farklı formlarda güzel kokularda olanları ise her zaman ya ofisimde ya da evimde baş köşede dururlar. Geçen hafta ekiple keşif için kendimizi Galata sokaklarına attık. Kokularından büyülendiğim bu hoş yerin adı NYKS, gece tanrıçası anlamına geliyormuş. Markanın amblemi ise Osmanlı saraylarını simgeleyen ama günümüze modernleştirilmiş bir motifle turistlerin ilgisini çekmeyi hedeflenmiş.

Marka sahipleri olan Merve Tatari ve Deniz Yurtkuran beni ve ekibimi, mumların güzelliği ve ortamın ambiyansı kadar içten ve sıcak karşıladı. İki arkadaş çocukluk hayalleri olan mum ile ilgili fikirlerini birleştirip “neden daha sıra dışı bir marka yaratmayalım?” düşüncesiyle yola çıkmışlar ve geçtiğimiz Ağustos ayında bu düşünceyle hayallerini gerçekleştirmişler.

Semt olarak  Galata’yı seçmelerini ise buranın halen tarihini koruması ve oldukça fazla turiste hitap etmelerine bağlıyorlar. Ayrıca Galata’nın kendi markalarının yüzü olduğunu da ekliyorlar.

Mumların kokusuna ve özellikle bakır ve şamdan işçiliğine bayıldım. Neden derseniz? Ürünlerin hepsi el yapımı olup Türkiye sınırlarında işlenip Türk işçiliğiyle birleşen bu tasarımlar tamamen doğal olup ustalar tarafından yapılıyor. Markalarının diğer markalardan farkı ise ürünlerinin tamamen zeytinyağı ile yapılıyor olması ve ilk defa kendilerinin bunu başardıklarının altını çiziyorlar. Tüm ürünler de mevsimsel kokular mevcut olup bu kokuların hammaddesinin yerinden temin ediliyor olması alkışlanası bir farklılık. Eylül-Ekim aylarında en fazla yeşil mandalina kokulu ürünler destek görürken şu zamanların rağbet gören kokusu ise defne, portakal, çam ve limon otu. Ürünlerin güzelliği ve mumların kokusu beni büyüledi.

Galata’dan başka şubelerinin olmadığını söyleyen NYKS sahiplerinin, ürünlerini görmenizi ve baş döndüren kokularıyla büyülenmenizi tavsiye ediyorum.

Önceki ve Sonraki
Haberler