EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - KENDİN YAP

Kendin Yap: Sehpa tasarlıyoruz

Buseterim.com.tr’nin en sevilen bölümlerinden Kendin Yap’ta bu kez İç Mimar Serra Özbay hem terapi yerine geçecek hem de evde zevkle kullanılabilecek bir sehpa için önerilerde bulunuyor.

Kendin Yap: Sehpa tasarlıyoruz
Kendin Yap: Sehpa tasarlıyoruz
Seansımıza hoşgeldiniz. Sadece birkaç saat içerisinde kendinizi çok daha rahatlamış hissedeceksiniz. Üstelik bir de tasarım sehpanız olacak! Terapi ve sehpa için ayırmanız gereken bütçe sadece 100 TL.

Şimdi üstümüze hemen birşeyler giyip en yakın Ikea'ya gidiyor, 1 adet 'Lındved' sehpa alıyoruz. Dilerseniz evdeki eski veya kullanmadığınız sehpanızı da değerlendirebilirsiniz. Dönüşte yüncü ve tuhafiyeye uğruyor, istediğimiz renkte örgü şerit ve arma alıyoruz. silikonve makas da yardımcılarınız olacak.Müziğin sesini hafifçe açın, bitki çayınızı yanınıza alın, işte başlıyoruz!

Ayaklardan sarma işlemine başlıyoruz. Olabildiğince sıkı şekilde en yukarıya kadar sarıyor ve silikonla tutturuyoruz. Tüm ayaklar için aynı işlemi gerçekleştirdikten sonra sıra geldi sehpanın tablası ve alttaki küçük yuvarlağı da sarıp sarmalamaya.

Daire şeklindeki tablanın merkez noktasını buluyor ve işaretliyoruz. Örgü şeridi, dairesel şekilde uygulamak için, burgu yaparak merkeze yapıştırıyoruz. Daha sonra yine burgu yaparak, dairesel şekilde yapıştırmaya başlıyoruz. En çok vakit alan kısım bu. Silikon çabuk kuruduğundan küçük parçalar şeklinde yapıştırmanız daha kolay olacaktır. Sehpanın beyaz kısmı hiç gözükmeyecek şekilde kenarlarda da devam ediyoruz. Alttaki küçük yuvarlak için de aynı işlemi gerçekleştiriyoruz.

İşte bu kadar basit! Tablanın üzerine satın aldığımız armaları yapıştırıyoruz. Hatta başharflerinizin olduğu kullanarak sehpanızı kişiselleştirebilir, böylece tasarım sehpanıza imzanızı atmış olabilirsiniz. Dilerseniz sehpanın tablası ölçüsünde cam kestirip, kullanabilirsiniz.

"1 saat geçmiş bile, daha başlayalı ne kadar oldu ki?", "Ama evde yemek yok", "Alışverişe gidecektim ben" ,"Çocuk okuldan gelecek" gibi sorular aklınızı kurcalamaya başladıysa projemiz başarılı olmuş demektir. Çünkü 1 saatliğine hiç birşey düşünmediniz. Ara sıra mola vermeyi unutmamanız ve sehpanızı iyi günlerde kullanmanız dileğiyle...


Önceki ve Sonraki
Haberler