EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - KENDİN YAP

Kendimize özel yastık yapıyoruz

Bahar gelmek üzere, balkon sezonuna şurada ne kaldı ki? Evlerimizde küçük değişiklikler yapmak ve biraz renklendirmek için doğru zaman! Basitçe yapabileceğiniz yastık projesi detayları için yazımıza göz atın. İhtiyacınız olanlar; yaklaşık 5-6 mm kalınlığında burgu ip, Amerikan bezi, istediğiniz renkte kumaş boyası, fırça ve elyaf.

profil
Serra Özbay
15.03.2017
Kendimize özel yastık yapıyoruz

Burgu ipi kare şeklinde, onu rahatça sarıp sabitleyeceğimiz bir kütleye sarıyoruz. Biz bir kesenin içine sünger koyup, ona sardık. İp aralıklarını eşit olarak ayarladıktan sonra ipin ucunu düğüm atarak sabitliyoruz. Dikkat! Sardığınız ipin oluşturduğu desenin kare olması, desenin devamlılığı için son derece önemli. Amerikan bezinden iki adet 45cm ölçüsünde kare parça kesiyoruz. Kumaş boyasını da küçük bir kaba alarak, hazır hale getirdikten sonra baskıya başlayabiliriz. 

Kendimize özel yastık yapıyoruz

Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra baskı aşamasına geçiyoruz. Fırça yardımıyla baskı yapacağımız yüzeye boyayı sürüyoruz. Köşeden başlayarak bir düz, bir yan olmak üzere baskıya başlıyoruz. Her bir baskıdan sonra boyayı tekrar sürmelisiniz. Kare şeklindeki kumaşın tüm yüzeyini kaplayana kadar baskıya devam edin.

Kendimize özel yastık yapıyoruz

Yaklaşık bir saat kuruma süresinden sonra, baskı yaptığınız kumaşı ütüleyin. Eğer evde dikiş makineniz varsa kendiniz dikebilir, yoksa terziye diktirebilirsiniz. Baskı yaptığınız kumaş ve sırtına gelecek kumaşı ters çevirerek çerçeve şeklinde dikin, dikişi sonlandırmadan 15-20 cm boşluk bırakın. Bu boşluğu yastığın içini doldurmak için kullanın. Elyaf veya silikon ile yastığın içini doldurduktan sonra açık kalan kısmı el dikişi ile tamamlayın.

Kendimize özel yastık yapıyoruz

Bu basit teknikle yaptığınız yastıkları, farklı renklerdeki yastıklarınızla kombinleyin. El emeği yastıklarınızı sevdiklerinize hediye edin. Bahar aylarının henüz başında olduğumuz şu günlerde, kendinize ve evinize vakit ayırmayı unutmamanız dileğiyle.

Kendimize özel yastık yapıyoruz
Önceki ve Sonraki
Haberler