EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Yüzen mimari şaheser

Mimari tarzlar zenginleştikçe ve inşa teknolojileri geliştikçe her geçen gün kendimize yaşayacak daha farklı ve sıra dışı yapılar arıyoruz. Yeni, orijinal ve ilgi çekici tasarımlar insanların hem maceracı yanını tatmin ediyor hem de gündelik hayatımızı çok daha heyecanlı ve canlı kılıyor.

profil
BT Ekip
08.12.2015
Yüzen mimari şaheser
Polonyalı bir mimarlık firması da hem çocukluk hayallerimizi hem de yetişkinlik rüyalarımızı harmanlayan ve gerçekleştiren bir mimari tasarım yaratmış: Yüzen ev!

Polonya'nın  Bydgoszcz kentinde yer alan bu yüzen evin, tarzı ve manzarasıyla macera tutkunlarının da huzur arayanların da gönlüne taht kuracağı kesin! 

Homify

Suyun üzerinde yüzen bu ev yüksek modüler ev teknolojisi kullanılarak inşa edilmiş. Yani evin parçaları fabrikada özel olarak üretildikten sonra montajı ve inşası tamamlanmış. Bu tarz kompozit yapılar hafif ama sağlam ve dayanıklı inşaatların üretilmesine olanak sağlıyor. Evin yapımında kullanılan malzemelerin her biri de termal ve akustik izolasyon ön planda tutularak seçilmiş. Evi oluşturan ana malzeme de yangına, rutubete ve tuzlu sudan kaynaklanabilecek aşınma ve yıpranmalara karşı koruma sağlıyor. 

Yüzen mimari şaheser

Evin dış cephesine baktığımızda suyun üzerinde salınan bir gemiyi andırdığını görebiliyoruz. Evin kübik formlu mimari şekli bölgedeki diğer geleneksel ev modellerinden ilham alınarak tasarlanmış çünkü evin çevresindeki yapılarla uyum içinde olması istenmiş. Ancak evin dikkat çekici ve önemli özelliği taşınmak istediğinizde hiçbir zahmete girmeden yer değiştirebiliyor olmanız: Yani bu ev yalnızca suyun üzerinde durmuyor, aynı zamanda yüzebiliyor da! 

Yüzen mimari şaheser

Evin iç mekanları açık mutfak, yemek alanı ve oturma odasının bulunduğu geniş bir salon, bir yatak odası ve bir de banyodan oluşuyor. Tüm yaşam alanları fütüristik etkilerle süslü modern bir tarzla dizayn edilmiş. Pırıltılı yüzeyler, yenilikçi materyaller, alışılmışın dışında şekiller ve yumuşak renklerle dekorasyon gerçekten etkileyici görünüyor. Renk kullanımında beyaz, gri ve siyahın iç içe geçişi modern bir efekt katıyor. 

Yüzen mimari şaheser

Evin eşsiz deniz manzarasına bakan ön cephesi boydan boya geniş camlarla kaplanarak denizin evin iç mekanlarıyla bütünleşmesi sağlanmış. Parlak beyaz yüzeylerin siyah pencere kenarlarıyla yarattığı kontrast ve bu şahane manzaraya bakan konforlu ve şık mobilyalar Bauhaus tarzını anımsatıyor: Basit şekiller, işlevsellik ve yüksek kalite malzemeler. Basitlik konforla bir araya geliyor ve bu da zamansız ve stil sahibi bir görünüm yaratıyor. 

Yüzen mimari şaheser

Her ne kadar yalın ve konforlu bir dekorasyon tarzı eve hakim olsa da, tasarımcılar eve küçük dokunuşlarla eğlenceli ve neşeli bir ambiyans katmayı da ihmal etmemişler. Geniş bir jakuzi ve keyifli bir otama eşlik eden Bob Marley çıkıyor karşımıza! Renkli pop art grafikleri ikonik bir dekoratif aksan yaratıyor. 

Yüzen mimari şaheser

Geniş alanlı banyoda ise evin geneline uyumlu minimalist bir tasarım tercih edilmiş. Geometrik şekiller ve siyah ve beyaz birlikteliğinin yoğun bir şekilde kullanıldığı banyoda yere gömülü geniş ve konforlu küvet mekana ana karakterini kazandıran temel tasarım unsuru olarak baş rolde. Banyo alanı, evin çağdaş tasarım tarzının hem mimaride hem de iç dekorasyonda hüküm sürdüğünü kanıtlıyor. 

Yüzen mimari şaheser

Modern ve fütüristik etkiler mutfakta da kendini belli ediyor. Geometrik şekillerle yaratılan sıra dışı tasarım unsurları, alışılmışın dışında çağdaş tasarımlı mutfak dolapları hem endüstriyel bir tarzı çağrıştırıyor hem de oldukça yenilikçi, fonksiyonel ve ergonomik bir çalışma alanı yaratıyor. Mutfak pencerelerinin parçalı dikdörtgenler şeklinde tasarlanması ise dahice ve yenilikçi bir tasarım fikri olarak akıllarımıza kazınıyor. 

Yüzen mimari şaheser
Önceki ve Sonraki
Haberler