EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Evimizdeki her ayrıntı bizimle ilgili bir ipucu veriyor. Peki sizin tarzınız hangisi? Ve evinizin dekorasyon tarzı sizin hakkınızda neler söylüyor? Gelin farklı stillere şöyle bir göz gezdirelim ve kendimize en uygun dekorasyonu seçelim, ne dersiniz?

profil
BT Ekip
05.08.2017
Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Country tarz olarak da adlandırılan kırsal stil dekorasyonların en dikkat çekici özellikleri ahşap, taş gibi doğal malzemelerin son derece samimi ve sosyal bir stille dekorasyonu oluşturmasıdır. Kırsal tarzlı evlerde sıcak, konforlu, samimi ve ailevi bir atmosfer hakimdir. Sade bir estetik anlayışı olan ve gösterişsiz ve gündelik yaşamda rahat edilebilecek bir dekorasyon stili benimseyenler ve doğallığı ön planda tutanlar için natürel malzemelerle sıcak atmosferlerin ortaya çıkarıldığı kırsal stil ideal.

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Yalınlığın ön planda olduğu ve her şeyi olabildiğince sadeleştirmeyi amaçlayan minimal tarz evlerinde kalabalıktan ve stresten kaçmaya ve huzur bulmaya çalışan şehirlileri temsil eden bir dekorasyon tarzı. Tamamen fonksiyona odaklı bir anlayışa sahip olan minimalist dizaynlarda olabildiğince az eşya ile yalnızca ihtiyaçların giderildiği sade bir yaşam alanı oluşturulmaya çalışılır. Gösterişten hiç hoşlanmayan, estetikten çok konfora ve huzura önem veren karakterler minimal tarzın o huzur veren yapısıyla bütünleşirler. 

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Beyaz rengin hakimiyeti altındaki İskandinav stil dekorasyonlar minimalist yaşam alanlarıyla benzerlikler taşısa da İskandinav tarzında estetik unsurlar biraz daha fazladır. Hareketli ve çok renkli yaşam alanlarından hoşlananlar için İskandinav stili bir hayli soğuk bir tarz olarak görülebilir. Abartılı tasarımların görülmedi İskandinav tarzında şık, modern ve her çağa uyum sağlayan zamansız mobilyalar başroldedir. 

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Kalıplara takılmayan, ezber bozmayı, sınırları zorlamayı seven; uyumsuzları uyduran ve yeni akımlar yaratabilecek kadar yenilikçi bir yapınız varsa eklektik tarzlı dekorasyonların tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Kelime anlamı “seçmecilik” olan eklektik tarzda klasik stilli mobilyalarla modern aksesuarlar bir araya gelir, normalde bir arada kullanılmayan renkler harmanlanır ve ortaya karakter sahibi ve kendine has bir yaşam alanı çıkar. 

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Özellikle son dönemde çağdaş evlerin vazgeçilmez stillerinden birini oluşturan endüstriyel dizaynlar malzemelerin ham halleriyle kullanımları ile öne çıkıyorlar. Brüt beton zeminlerden, harman tuğla duvarlardan, masif ahşap masalardan ve metal raflardan hoşlanıyorsanız dinamik ve yaratıcı bir çağdaşlığa sahip olan endüstriyel tarz sizin tercihiniz olabilir. 

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Son yıllarda trend olan ve sık sık görmeye başladığımız tarzlarından biri de nostaljik, romantik ve feminen bir stil olan shabby chic tarzı! Eski tip romantizmin ve doğallığın şıklığını yansıtan bu tarzda, vintage etkileri oldukça kuvvetlidir ve eski objelerin yenilenerek değerlendirilmesi ve bugünün dünyasına adapte edilmesi tarzın temel özelliğini oluşturur. Ferah ve soft renkler, çiçek desenleri ve nostaljik dokunuşlarla renklenen bu tarzı seçenler için romantik bir kişilikleri olduğu söylenebilir.

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Modern dekorasyon tarzı denildiğinde nedense akla ilk olarak bugünün yenilikçi tasarımları geliyor. Oysa modern dekorasyon tarzı belli bir dönemi temsil eden 20. yüzyıla ait bir stildir. 1920’lerden 1950’lerin sonlarına kadar olan dönemde yaratılmış olan ikonik mobilyalar, temiz çizgilere ve ferah ve fonksiyonel bir yapıya sahip olan dekorasyon tarzı bugün de hâlâ yoğun olarak kullanıldığı için bu konuda böyle bir yanılsama var. Sakini oturaklı, kararlı, gerçekçi ve adı üstünde, modern çağa ayak uyduran insanların tercihi olan bu tarzda mobilya stilleri ve tasarımları değişmez. 

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Bugüne ait olan ve sürekli değişen dekorasyonlar ise pek tabii ki çağdaş dekorasyonlardır. Mobilyaların henüz ikonikleşmediği, yenilikçi, sıra dışı, ezber bozan fikirlerin ön planda olduğu dekorasyonlar bu kategoriye girer. 

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?

Ve tabii ki geleneksel/klasik tarz... 1920’li yıllardan önce üretilmiş olan ikonik mobilyaları temsil eden dekorasyonlar ağırbaşlı, köklerine bağlı, saygın insanlar tarafından tercih ediliyor. 

Sizin dekorasyon tarzınız hangisi?
Önceki ve Sonraki
Haberler