EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Şehir bahçeciliğini balkonlara taşıyın

“Şehirde başarılı bir şekilde bahçecilik yapmanın altın anahtarı saksılar! Onlar sayesinde balkonunuzu bahçeye dönüştürebilirsiniz” diyen Peyzaj Mimarı Selen Okan Tanyeri, balkonlara hayat katmanın yollarını anlattı.

profil
BT Ekip
05.09.2021
Şehir bahçeciliğini balkonlara taşıyın
Şehir bahçeciliğini balkonlara taşıyın

Yazlıktan dönenler, şehir hayatına karışanlar el kaldırsın! Begonviller altında fotoğrafları bu sene de albüme ekledik mi, tamamdır, gelsin sarı sonbahar! Her yaz mavi ve yeşilin çiçeklerle buluştuğu yazlık adreslere gitmenin bir de dönüşü olduğu kaçınılmaz bir gerçek! Şehre döndüğümüz zaman ise, yeşil dokunun azlığından şikayet etmek yerine şehir bahçeciliğini hayatımıza dahil etmeliyiz. “Nasıl mı?” Bu soruya hemen bir cevap geliyor… Çevrenize şöyle bir bakın… Kullanmadığınız balkon, kapı önü, çatı ve hatta ev içinde de kendinizi ve çevrenizi yeşillendirebilirsiniz. Özetle şehir içinde düşündüğünüzden daha fazla bahçecilik yapacağınız alan bulabilirsiniz. İster küçük bir metrekare, ister büyük bir çatı olsun! Alan bulduğumuza göre ardından ‘Ne yetiştirebilirim?’ sorusu gelebilir. Aslında bu sorunun cevabı olarak ‘Ne seviyorsanız, onu yetiştirin’ yazmayı çok isterdim ama ne var ki bulunduğunuz iklim ve konum özelliklerine göre bitkinizi seçmelisiniz. Tropikal starliçe bitkisini İstanbul’da bahçeye koyamazsınız ama saksı içinde kış bahçenize yerleştirebilirsiniz. Çeşme’de, Bodrum’da ise bahçede çok güzel olur… Her bitkinin farklı istekleri ve özellikleri vardır. Kimi güneş sever, kimi gölge! Azotlu toprak, killi toprak, çok su, az su gibi farklı istekleri doğrultusunda bitki seçimlerini yapabilirsiniz. 

 

Bir sonbahar balkonu…

Bu mevsim, unuttuğunuz balkonunuzu yenilemeye karar verdiyseniz, işe neler istediğinizi planlamakla başlayın. Oturma, çalışma alanı, saksı içinde hobi bahçeciliği, görüntü kapatmak için bitki perdesi, saksılar içinde çiçekler… Bu listeyi dilediğiniz gibi genişletebilirsiniz. İkinci aşamada balkonunuzun konumuna göre bitki listenizi oluşturabilirsiniz. Tek yıllık çiçekler ile bir anda renklendirebilir, çok yıllık çiçekler için ise ayrı yer ayırabilirsiniz. Saksı içinde alev bitkisi veya bambu ile yeşil bir duvar oluşturabilirsiniz. Bahçe mobilyalarınızı ise mekanın metrekaresine ve stiline uygun tercih ettikten sonra geriye kalan noktalarda farklı boylarda saksılar kullanarak mekanı bitkilendirebilirsiniz. Bu mevsim Krizantemler yani Kasımpatıları saksılar içinde boy göstermeye başladı. Ayrıca Aster, Helenium, Rudbeckialar, Lobelia, Sedum türleri ile sezonun turuncu-sarı renklerini yakalayabilirsiniz. Bu sayede her dem yeşil balkon görüntüsünü sezon renkleri ile daha dekoratif ve enerjik bir hale dönüştürebilirsiniz. Tüm işler bittikten sonra geriye kahvenizi yudumlarken bol bol fotoğraf çekmek kalıyor, keyfini çıkarın!

 

Şehir bahçeciliğini balkonlara taşıyın
Önceki ve Sonraki
Haberler