EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Renk seçerken size ilham verecek 6 şahane ipucu

Evinize mobilya seçerken, duvarlarınızın dekorasyonunu yenilerken ya da yaşam alanlarınıza tamamlayıcı mobilyalar satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey pek tabii ki renk uyumudur. Peki renk tercihlerimizi belirlerken en çok nelere dikkat etmeliyiz? Hangi renk hangi tonlarla kusursuz bir uyum sağlar, ya da hangi renk hangi renkle göz alıcı bir kontrast ortaya çıkarır? İşte evinizi döşerken ihtiyaç duyacağınız renk seçimi rehberi ve birbirinden kullanışlı ipucu ve öneriler!

profil
BT Ekip
14.01.2018
Renk seçerken size ilham verecek 6 şahane ipucu

Evinizin dekorasyonunu oluştururken her zaman elinizin altında bir renk çarkı bulunmasını tavsiye ediyoruz. İnternette de kolaylıkla bulabileceğiniz renk çarkı (ya da diğer adıyla renk tekerleği) birbirleriyle uyumlu ve zıt renkleri en net şekilde görmenizi sağlayan bir şemadır. Renk çarkında birbirine yakın, yan yana duran renklerin bir arada kullanılması daha dinlendirici, huzurlu ve rahatlatıcı yaşam alanları ortaya çıkarır. Çarkta birbirlerinin tam karşısında duran renkler ise zıt renklerdir ve zıtlık yaratmak için ideal kombinasyonları oluştururlar. Eğer daha hareketli ve çağdaş tarzlı bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız zıt renkleri bir araya getirerek uyumsuzluğun estetiğini keşfedebilirsiniz.

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Renk seçerken size ilham verecek 6 şahane ipucu

Eğer evinizde hangi renkleri kullanmak istediğinize bir türlü karar veremiyorsanız elbise dolabınızı açın ve kıyafetlerinize şöyle bir göz gezdirin. Kıyafetlerimizi seçerken bazen farkında bile olmadan ve üzerine çok da düşünmeden bize kendimizi iyi hissettiren renkleri seçeriz. Dolayısıyla gündelik hayatımızdaki giysilerimizde kullandığımız renk kombinasyonları evimiz için en ideal seçenekleri oluşturur. 

Renk seçerken size ilham verecek 6 şahane ipucu

Renk konusunda en garantili ve hatasız dekorasyonu oluşturmak için 60-30-10 kuralını uygulamak yeterli! Bu usta dekoratörler tarafından bilinen ve uygulanan dekorasyon hilelerinden biri. Tahmin edebileceğiniz gibi bu hileyi uygulayabilmek için birbiriyle uyum sağladığını düşündüğünüz 3 temel renk seçin ve seçtiğiniz ana rengi odanın yüzde 60’ına, ikincil rengi odanın yüzde 30’una, diğerini ise yüzde 10’una yayacak şekilde tasarlayın. Sonucun göz kamaştırıcı olacağına emin olabilirsiniz çünkü bu oran renklerin doğru bir şekilde dengelenmesini sağlıyor. 

Renk seçerken size ilham verecek 6 şahane ipucu

Bir mekanı tasarlarken mükemmel bir renk ahenk yaratmak istiyorsanız bunun en kolay yollarından bir diğeri ise odadaki en geniş desenli döşemenin renklerinden ilham almaktır. Örneğin geniş bir halınız varsa üzerindeki desenlerin rengine göre mobilyalarınızı seçebilir ve yaşam alanını dizayn edebilirsiniz. Desenin içindeki bej, beyaz gibi nötr renklere ait tonları da duvar dekorasyonunda kullanın. 

Renk seçerken size ilham verecek 6 şahane ipucu

Evinizde oda oda değil de, bir bütün olarak bütünlüklü ve uyumlu bir renk düzeni oluşturmak istiyorsanız evinizi bir profesyonel gibi dizayn ettiğinizi söyleyebiliriz. Bu zor bir iş olsa da başarıldığında mükemmel bir ev dekorasyonu ile konuklarınızı büyüleyebilirsiniz. Tüm evde renk uyumu sağlamak için önce evin oturma odası, yemek alanı, giriş koridoru gibi en sosyal alanlarından başlamalısınız. Bu en sosyal ve aktif alanlarda kullandığınız renk şemasından renkler seçerek diğer odalara da uygulayabilirsiniz. Örneğin salonda kullandığınız tüm renkleri yatak odanızda da kullanmanıza gerek yok, salondaki iki renk tonunu yatak odanızın ana renkleri olarak kullanırsanız iki oda arasında hissedilir bir uyum olacaktır. 

Renk seçerken size ilham verecek 6 şahane ipucu

Renk konusunda göz kamaştırıcı bir yaşam alanı oluşturmak için garantili yöntemlerden bir diğeri: yukarıdan aşağıya doğru koyulan bir renk düzeni oluşturmak. Bu yöntem yaşam alanınızın risksiz bir şekilde iyi görünmesini sağlar. Bu temel dekorasyon kuralı ilhamını doğadan alıyor. Doğada ayaklarımızın altında bulunan yeryüzü en koyu tonlara sahipken gökyüzüne çıktıkça renklerin açıldığını görürüz. Binalar, ağaçlar vs. orta tonludur, gökyüzü ise açık renklerden ibarettir. 

Renk seçerken size ilham verecek 6 şahane ipucu
Önceki ve Sonraki
Haberler