EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Prefabrikten sıra dışı bir ev

Geleneksel konut üretim tekniklerinin yerini almaya aday prefabrik konutlar artık hiç de bildiğiniz gibi değil.

profil
BT Ekip
09.03.2017
Prefabrikten sıra dışı bir ev
Prefabrik evlerin son derece dayanıksız ve bir o kadar da çirkin olduğunu düşünüyorsanız, en azından bir on yıl kadar gerilerde kalmışsınız demektir. Prefabrik evler bugün artık yalnızca doğal afetlerde ve acil durumlarda kullanılan konutlardan ibaret değiller.

Sayısız farklı tipte, farklı malzemelerden yapılan, düşük ya da yüksek tüm gelir gruplarına hitap eden çok çeşitli prefabrik evler piyasadaki pek çok firmadan kolaylıkla ve hızla temin edilebiliyor. Başlarda basit ve el emeği ağırlıklı üretim teknikleriyle yola çıkan birkaç firmadan bugün dev büyüklükte ve onlarca ülkeye ihracat yapan bir prefabrik sektörü ortaya çıktı. Prefabrik evlerin yanı sıra, prefabrik ofisler, okullar, depolar ve hatta fabrikalar kuruluyor. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Henüz evin içine girmeden, ön cepheden bakıldığında bile belli bir kalite hissediliyor. Gerek dış cephe, gerek pencereler ve kapı, gerekse de çatı kaplamasında kendini gösteren bu kalite, prefabrik bir evden ziyade şık ve hatta lüks bir konutu çağrıştırıyor. 

Prefabrikten sıra dışı bir ev

Biraz daha geniş bir açıdan bakıldığında her gelir grubuna yönelik prefabrik evlerin bulunduğunu söylediğimizde neden bahsettiğimizi daha iyi anlayabileceğiniz bir manzara çıkıyor ortaya. Bu bir ev ya da villa değil; bu dev büyüklükteki yapı tam manasıyla bir malikâne. 

Prefabrikten sıra dışı bir ev

Çok sayıda odası bulunan bu prefabrik yapının iç mekânlarında da dışarıya hakim olan kalitenin devam ettiğini söylemek mümkün. Betonarme bir villadan ayırt edilebilecek herhangi bir özelliğin ilk bakışta görülmediği iç mekânlarda beyaz ve gri ağırlıklı bir renk paleti kullanıldığı göze çarpıyor. Bol miktarda kullanılmış duvar aplikleri ile şık bir aydınlatmanın yaratıldığı koridor, ziyaretçiler üzerinde oldukça çarpıcı bir etki uyandırıyor. 

Prefabrikten sıra dışı bir ev

Evin iç ve dış mekânlarındaki kalite, mutfağa ulaştığında ultra lüks bir tasarımla buluşuyor ve ortaya tam anlamıyla büyüleyici bir görüntü çıkıyor. Siyah ve ahşap kaplamanın bir arada kullanıldığı mutfak, eksiksiz donanımı ve tavana gizlenmiş geniş aydınlatmaları ile de dikkat çekiyor. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Prefabrikten sıra dışı bir ev

Sekiz kişilik masif ahşap bir yemek masasının da yer aldığı son derece şık bir yemek takımının kullanıldığı yemek odasında ağırlıklı olarak pastel renklere yer verilmiş. Sade ve göz yormayan bir dekorasyonun tercih edilmiş.

Prefabrikten sıra dışı bir ev

Bundan yaklaşık yirmi yıl önce, ortalama bir prefabrik evin boyutları sanıyoruz bu banyonun boyutlarından çok da büyük değildi. Bu da aslında prefabrik sektöründeki gelişim çizgisinin seyrini gayet iyi özetliyor. Her türlü lüks donanımın bulunduğu ve devasa boyutlarıyla dikkat çeken bu banyonun betonarme bir villa ya da malikânede bulunabilecek benzerlerinden herhangi bir eksiği olduğunu söylemek kesinlikle mümkün değil. Ama belki fazlası olabilir. 

Prefabrikten sıra dışı bir ev
Önceki ve Sonraki
Haberler