EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Pratik mutfaklar için 6 tasarım önerisi

Mutfakları daha kullanışlı hale getirmek mümkün. İşte pratik ve fonksiyonel bir mutfağa sahip olmak için altı yeni tasarım önerisi...

profil
BT Ekip
27.01.2016
Pratik mutfaklar için 6 tasarım önerisi
Evlerimizdeki her yaşam alanının ayrı bir işlevi var ve bu işlev dekorasyon ve tasarımların da temelini belirleyen ana özellik. Mutfaksa, birden çok işlevi olan, en aktif olarak kullanılan ve bu yüzden dekorasyon ve tasarımları yapılırken oldukça incelik ve özen isteyen yaşam alanlarından biri.

Mutfağın evlerde bu kadar ön planda olmasının sebebi de bu değil mi zaten? Mutfaklar evimizdeki diğer yaşam alanlarının aksine içinde sürekli hareketliliğin ve devamlılığın olduğu tek yaşam alanı da diyebiliriz. Ayrıca tek işlevi de bu hareketlilikte pişen yemekler değil elbette; arkadaş ve ailelerimizle toplandığımız, güzel sohbetler eşliğinde keyifli yemekler yediğimiz, kahve içtiğimiz oldukça sosyal alanlar mutfaklar. Özellikle yemek alanını da içinde barındıran mutfakların hem sosyal bir kalabalığı kaldıracak kadar ferah, aynı zamanda konforlu olmaları gerekiyor. Ancak tabii ki mutfak dekorasyonlarında daha da önemli olan şey fonksiyonellik. Hareketliliğin hiç eksik olmadığı mutfaklarda pratik olmayan tasarımlar oldukça sıkıntı yaratır ve yaşam kalitesini düşürür. Peki mutfakları daha pratik hale getirmek mümkün mü? Elbette mümkün, hatta bazı küçük ayrıntılar sayesinde çok da kolay. İşte pratik ve fonksiyonel bir mutfağa sahip olmak için birkaç tasarım fikri. 

HOMIFY

Mutfak tasarımlarında son trendlerden biri olan mutfak adaları, estetik olarak harikalar yaratmalarının yanı sıra işlevsellik açısından da mutfakların tüm kullanım alışkanlıklarını değiştiriyor ve çok da pratik bir dekorasyon sunuyorlar. Mutfaktaki çalışma tezgahlarını endüstriyel bir tarzda genişleten, oturma alanını ve ekstra dolap ve rafları bünyesinde barındıran mutfak adaları dekorasyon açısından oldukça büyük farklar yaratıyorlar. 

Pratik mutfaklar için 6 tasarım önerisi

Mutfak dolapları çoğunlukla standart ölçülerde ve kalıplardadır. Ancak bu kalıpları biraz olsun esnetir ve yenilikçi ve yaratıcı tasarımlara kapınızı açarsanız mutfağınızın pratiklik derecesini de bir anda yükseltebilirsiniz. Mutfağınıza, her zaman düzenli kalması için gizli dolaplar ve çekmeceler ekleyebilir ya da yeni nesil mutfak dolaplarının standart dolaplara göre çok daha kullanışlı özelliklerini keşfedebilirsiniz. 

Pratik mutfaklar için 6 tasarım önerisi

Mutfak tezgahlarımızın olmazsa olmazı olan bulaşıklıklar, aynı zamanda pek de estetik olmayan görünümleri ve su tutan hazneleri sebebiyle pek de dekoratif bir mutfak gereci sayılmazlar değil mi? Son trend mutfak tasarımlarında artık bunun da bir çözümü var: Tezgaha gömülü bulaşıklıklar! Lavabonuzun hemen yanında ya da arkasında bulunan ve tezgahın içine gömülü olan bu bulaşıkların haznesi de doğrudan gider borusuna bağlandığından artık dolan su hazneleriyle uğraşmanıza gerek kalmayacak. Tezgahın üzerindeki yer kaplayan nahoş görünümden kurtulmanız da cabası! 

Pratik mutfaklar için 6 tasarım önerisi

Özellikle büyük şehirler merkezlerindeki apartman dairelerinde yaşayanlar için geniş mutfaklar biraz da şans işi oluyor. Nüfusun yoğunlaşması ve yaşam alanlarının çoğalmasıyla giderek daralan alanlarda küçük mutfaklara sığışmak zorunda kalıyoruz çoğu zaman. Ancak küçük mutfaklarda pratik ve estetik tasarım çözümleri yok demek değil bu. Eğer mutfağınız dar ve uzunsa, bir yemek masası yerleştirecek kadar yere sahip değilseniz, duvara dayalı bar tipi yemek masaları tam da aradığınız çözüm olabilir. 

Pratik mutfaklar için 6 tasarım önerisi

Hem küçük mutfaklar için yer tasarrufu sağlayan harika bir fikir, hem de mutfağınızda modern bir atmosfer yaratmaya bire bir! Duvardan sarkan tencere, tava ve diğer malzemeler yalnızca pratik bir kullanım sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çağdaş görünümüyle son zamanların tasarım trendlerinden biri olma niteliği de taşıyor. 

Pratik mutfaklar için 6 tasarım önerisi

Mutfak raflarınıza ekleyeceğiniz küçük baharatlıklar, tezgahın üzerine yerleştireceğiniz şık bir bıçaklık ve benzer ürünler hem yemek yaparken işinizi tahmin ettiğinizden daha çok kolaylaştıracak, hem de mutfağınızın karakterine hareketlilik ve renklilik katan dekoratif birer unsur olacaktır. 

Pratik mutfaklar için 6 tasarım önerisi
Önceki ve Sonraki
Haberler