EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Portekiz’de bir rüya

Modern mimarinin her türden çarpıcı örneğiyle dünyanın her yerinde karşılaşabiliyoruz. Dubai’den Brezilya’ya, Meksika’dan Çin’e, Norveç’ten Hindistan’a kadar pek çok farklı coğrafyada göz alıcı villalar görmek mümkün. Bu hafta Homify ile birlikte yolculuk Portekiz'e!

profil
BT Ekip
19.06.2016
Portekiz’de bir rüya

Portekiz’de Douro Nehri’nin kıyısına inşa edilmiş bu olağanüstü güzellikteki villa hiç şüphesiz doğanın bahşettiği güzelliklerden payını fazlasıyla almış. Üstelik muhteşem tasarımı ve eksiksiz lüks donanımıyla sahiplerini yalnızca manzarasıyla değil bütün detaylarıyla şımartıyor. Bu nefes kesen güzelliğe biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Villanın mimari açıdan en belirleyici özelliği nehre paralel yatay bir yayılım içinde uzanması. Böylelikle ciddi anlamda geniş ve ferah olan yapının her köşesinden manzarayı kucaklamak mümkün olabilmiş. Villayı asıl özel kılan şeyin konumu ve manzarası olduğu düşünülürse, bunun ne kadar doğru bir tercih olduğu daha iyi anlaşılacaktır. 

Portekiz’de bir rüya

Geniş bir vadinin tabanına yayılmış kıvrılarak coşkuyla akan heybetli bir nehir ve bu nehre hakim bir yamaca kurulmuş muhteşem bir villa. Aslında bu kadarı bile çok şey anlatıyor. Ancak böylesi bir yapının lüks düzeyiyle de şaşırtıcı olmaması herhalde sürpriz olurdu. Harika bir bahçe peyzajına eşlik eden masmavi bir havuz, bahsettiğimiz lüks donanımın yalnızca küçük bir parçasını oluşturuyor. 

Portekiz’de bir rüya

Evin iç dekorasyonu aşırı bir iddia yerine pastel tonlarda görece sakin ve nezih bir tasarım anlayışını yansıtıyor. Mobilya ve aksesuarlar bir gösteriş yarışı içinde olmaktan ziyade birbirlerini tamamlayan hoş bir uyum içindeler. Ve en önemlisi de her şey yerli yerinde, ne bir eksik ne de bir fazla göze çarpıyor. 

Portekiz’de bir rüya

Her yönüyle göz kamaştıran bir yatak odası nasıl olmalı diye sorulursa, hiçbir cevap vermeden yalnızca bu fotoğrafı göstermekle yetinebiliriz. Yine manzaraya hakim konumuyla muhteşem bir seyir terasına da sahip olan yatak odasında da evin geneline hakim olan pastel tonlar ağır basıyor. 

Portekiz’de bir rüya

Daha önce de belirttiğimiz gibi, açık yüzme havuzu bu villanın lüks donanımının küçük hatta belki de mütevazi denilebilecek bir parçası. Taş duvarlarla çevrili bu özel spa salonu ne demek istediğimizi daha iyi anlatacaktır. Masaj yatağından dinlenme şezlonglarına, yine masaj özellikli devasa boyutlardaki jakuziye kadar yalnızca keyif için tasarlanmış özel bir oda. 

Portekiz’de bir rüya

Rüstik ahşaptan yapılmış dev boyutlardaki yemek masası, bahçenin nehir manzarasına hakim bir noktasına konumlandırılmış. Sıcak akşam yemeklerine ve dost meclislerine ev sahipliği yapacak böylesi bir yemek masası, ancak bu kadar iddialı bir manzara tarafından gölgede bırakılabilirdi. Buna karşın evin genel dekorasyon anlayışını başarıyla yansıtan masa ve iskemleler manzarayla yarışa girmek yerine güzel bir uyumu yansıtıyor. 

Portekiz’de bir rüya

Bu villanın sahiplerinin aynı zamanda güzel bir tekneye sahip olmaları da pek şaşırtıcı olmazdı. İster bir tekne bağlamak için olsun, isterse yalnızca ayağınızı suya sokup bir parça kafanızı dinlemek için, kişiye özel bir iskelede geçirilebilecek birkaç dakikaya dahi hayır diyebilmek hiç kimse için kolay bir şey olmasa gerek. Ve bu muhteşem villada bu bile eksik bırakılmamış. Yalnızca fotoğraflarıyla bile bize görsel bir ziyafet çeken bu modern mimari harikasının daimi sakinlerinin yaşadığı keyifli hayatı hayal etmeyi ise sizlere bırakıyoruz.

Portekiz’de bir rüya
Önceki ve Sonraki
Haberler