EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Mutluluk dolu evlerin 5 ortak noktası

Homify, kendini mutlu ve neşeli olarak tanımlayan insanların evlerinde yapılan araştırmalara dayanarak, evlerimizde daha mutlu bir kişisel ortam yaratmak için neler lazım sizler için yazdı.

profil
BT Ekip
16.07.2017
Mutluluk dolu evlerin 5 ortak noktası
Dünyanın en mutlu insanlarının en lüks ve zenginlik dolu evlerde yaşadığını, en yeni trend mobilyalara sahip olduğunu ve evlerinin her zaman kusursuz bir düzen içinde olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu konuda yapılan araştırmalar sizi şaşırtabilir!

Neşeli ve huzurlu bir ev dekorasyonu nasıl olur diye herhangi bir profesyonel iç mimara sorduğunuzda mutlaka size renklerden, renk tonlarının etkilerinden ve mobilya tasarımlarından bahsedecektir. Ancak biz bu yazımızda bundan daha kişisel ve daha karakteristik şeylere odaklanmak istiyoruz. Bir evi mutlu kılan elbette onun içinde yaşayan insanlardır ve dolayısıyla dekorasyonda da mutluluğa uzanan yol esasen insanların yaşantılarının uzantıları olarak var olabilir ancak. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Kirli bir yaşam alanının kimseyi mutlu edemeyeceği, aksine negatif bir atmosfer yaratacağı hepimizin bildiği bir gerçek. Ama biraz dağınıklığın kimseye zararı yok! Hatta görünen o ki yararı var. Dediğimiz gibi evimizdeki mutluluğun da yaşantımızla doğrudan ilgisi var ve 7/24 aynı düzene sahip olan yaşam alanları için de, itiraf edelim, biraz takıntılı olmak gerekiyor. Oysa ev içinde yaşamamız için var olan bir mekan, bizim yuvamız. Dolayısıyla yaşantılarımız biriktikçe hafif hafif dağılması da çok normal. Eğer bu dağınıklıkları derhal toplamazsanız huzursuzluk duyuyorsanız, gündelik hayatınızda gereğinden fazla sorumluluk duygusu yüklendiğinizi gösterir, bu da sizi stresli biri haline getiri. O yüzden kendinizi biraz rahat bırakmaya çalışın ve ufak dağınıklıklarınızı neşeli birer anı gibi sevin! Unutmayın ki anı yaşamak, etrafı toplamaktan her zaman daha önemlidir. 

Mutluluk dolu evlerin 5 ortak noktası

Eğer evinizde kullanmadığınız küçük bir oda varsa bu odayı kendinize ayırmaya ne dersiniz? Mutlu insanların ortak özellikleri arasında kesinlikle kendine zaman ayırmak var! Herkesin kendine şu soruyu mutlaka sorması gerekiyor: Çocuklarıma, eşime, en iyi dostlarıma, anneme ve babama gösterdiğim ilgiyi kendime de gösterebiliyor muyum? Unutmayın ki herkesin önce kendisini mutlu etmesi gerekiyor ki etrafına da neşe ve pozitif enerji yayabilsin. Bu yüzden evinizde de küçük de olsa sadece size ait, hobilerinizi gerçekleştirebileceğiniz, mesela dikiş dikebileceğiniz, ahşap boyayabileceğiniz, film izleyebileceğiniz, spor yapabileceğiniz ya da yalnızca çayınızı yudumlarken kimse tarafından rahatsız edilmeden kitabınızı okuyabileceğiniz bir alan olmalı. 

Mutluluk dolu evlerin 5 ortak noktası

Dediğimiz gibi mutlu insanların evlerinde her şeyin en yenisinin olmasına gerek yok. Hatta eskiden kalan bir şeyler her zaman daha pozitif bir atmosfer yaratıyor. Özellikle aile büyüklerimizden bize kalan mobilyalar, aksesuarlar, tabak çanaklar her zaman bize geçmişimizi ve köklerimizi hatırlatan ve kendimizi daha güçlü ve daha iyi hissetmemizi sağlayan mobilyalardır. 

Mutluluk dolu evlerin 5 ortak noktası

İçinde hiç doğal bir şeyler olmayan bir yaşam alanının huzurlu ve mutlu bir atmosfere sahip olması mümkün olabilir mi? Elbette olamaz. Evinizdeki iyi enerjiyi arttırmanın, yaşam alanlarınıza tazelik, neşe, güzellik ve mutluluk katmanın en güzel yollarından biri de pek tabii ki canlı ev bitkileridir. 

Mutluluk dolu evlerin 5 ortak noktası

Evimizde keyfimizi arttıracak şeyler her zaman günümüzün daha iyi geçmesine neden olur. Mesela aromatik mumlar, rahatlatıcı duş jelleri, oda kokuları, evin her odasında müzik dinleyebileceğimiz şekilde tasarlanmış kablosuz hoparlörler, bitki çaylarınız için estetik olarak da içinizi açan şık ve modern çaydanlıklar... Yani hem görsel hem psikolojik hem de fizyolojik olarak keyfinizi yerine getirecek ama bu sırada bütçenizi de çok yormayacak minik zevkler, her mutlu ve huzurlu evde olması gereken şeylerin başında geliyor. 

Mutluluk dolu evlerin 5 ortak noktası
Önceki ve Sonraki
Haberler