EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Küçük balkonlarda pratik çözümler

Balkon mevsimi geldi. Bu güzel havalarda her fırsatta kendimizi dışarıya atmak istiyoruz. Peki dış mekan aktivitelerinizin bazılarını kendi evinizde yapmaya, balkonunuzu düzenleyerek yeşil, sevimli ve konforlu bir yaşam alanı haline getirmeye ne dersiniz? İşte İç Mimar yazarımız Serra Özbay'ın önerileri...

profil
Serra Özbay
13.04.2016
Küçük balkonlarda pratik çözümler

Küçük balkonlarda sabit duvara yaslı konumlanmış oturma ünitelerini tercih edin. Böylece hem yerden kazanmış olacaksınız hem de konforlu bir oturma alanına sahip olacaksınız. Kolayca kendiniz de tasarlayabileceğiniz bu oturma alanı için marangoza istediğiniz ölçülerde bir bank sipariş verebilirsiniz. Depolama alanına ihtiyaç duyarsanız yine istediğiniz ölçüde bir sandık sipariş edebilir ve üzerini oturma ünitesi olarak kullanabilirsiniz. Bu noktada önemli olan konu sabit oturma ünitesinin dış cephede kullanmaya uygun bir şekilde boyanması veya cilalanması. Sehpa ya da masa için duvara monteli katlanır modeller tercih edebilirsiniz. Böylece kullanmadığınız durumlarda yer kaplamayacaktır.

Küçük balkonlarda pratik çözümler

Son olarak birkaç katlanır sandalye.. İşte bu kadar! Bu siparişten sonraki adımda ihtiyacınız olacaklar; renkli kumaşlar, saksı, mum ve fener.

Küçük balkonlarda pratik çözümler

Yer minderleri kalabalık bir arkadaş toplantısında kurtarıcınız olacaktır.Topladığımız rengarenk kumaşları en yakın döşemeciye teslim ediyoruz. Belirlediğimiz ölçülerde yastık, oturma ve yer minderi sipariş veriyoruz. 

Küçük balkonlarda pratik çözümler

Sıra geldi balkonumuzu bahçe formatına çevirmeye. Zeminde suni çim halılardan faydalanabilirsiniz. Bitkileri seçerken ise  dış mekanda kullanılacağına ve güneşe maruz kalacağını belirterek, bu koşullara dayanıklı bitkileri alıyoruz. Elinizi korkak alıştırmayın, ne kadar yeşil o kadar bahçe!  Fenerler, mumlar, dekoratif objeler ve tabii aldığımız bitkilere uygun saksılar. Saksıları rengarenk boyayarak bahçenize daha fazla renk katabilirsiniz. 

Küçük balkonlarda pratik çözümler

Mumlar ve fenerler sıcak yaz akşamlarında size keyifli bir ortam sağlayacaktır. Hafif loş ortamı sağlayabilmek için tavana asacağınız birkaç dizi ampulden faydalanabilirsiniz. İşte bitti! Arkadaşlarınızı davet edin ve küçük bahçenizin tadını çıkarın.

Küçük balkonlarda pratik çözümler
Önceki ve Sonraki
Haberler