EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Kışlık giysileri saklamak için sağlıklı öneriler

Kışlıkları kaldırma zamanı! Gardırobunuzda yünlü giysileri kaldırıp yazlıklara yer açarken yan etkisi olmayan tamamen doğal ürünlerden yararlanabilirsiniz. Aromaterapi Uzmanı Aslı Bilgin paylaştı.

profil
BT Ekip
30.05.2019
Kışlık giysileri saklamak için sağlıklı öneriler

Gardıropta yazı karşılamanın pratik, doğal ve sürdürülebilir ipuçlarını sizlerle paylaşmak isterim…
 
Kışlıkları kaldırırken naftalin gibi soluması çok zararlı ağır kimyasallar olmadan da güve ve haşerelerden korunmak mümkün. %100 Saf Sedir Uçucu yağını bir koton parçasına veya ahşap koku toplarına yedirerek, eşyalarınızı koyduğunuz saklama ünitelerine yerleştirmeniz yeterli.
 
Mevsimlik kıyafet ve aksesuarları yerine yerleştirmeden önce dolabınızı tamamen boşaltın. Beyaz temizlik sirkesi ile güzelce silin. Adaçayı tütsüsünü dolabın, çekmecelerin içinde dolaştırın. 
 
Gardırobunuzun içine sadece en sevdiğiniz ve üzerinizde sizi en mutlu edecek parçaları yerleştirin. ‘Belki giyerim’ diye sakladıklarınız, zayıflamanızı bekleyen parçalar veya üzerinize artık büyük gelenler, hiç giymediğiniz için atamadıklarınız… Dürüstçe karar verin ve sadeleşin. 
 
Giysilerin üzerinize giydiğinizde mis gibi kokması için raflarınıza lavantalı kesecikler yerleştirin. Unutmayın, çiçeği açmadan toplanan lavantalar ile hazırlanan ürünler kokularını uzun yıllar muhafaza ederler. 
 
Giymekten vazgeçtiğiniz parçalar biraz değişimle bambaşka modellere dönüşebilir. Yaratıcılığınızı kullanmak kadar tüketimi azaltmanın da harika yollarından biri eşyaları tekrar değerlendirmektir.
 
Ürünleri hemen eskitmemek için, yıkama talimatlarına uyun. Kazaklarınızı sıvı kastil sabunu ile yıkayıp, temiz temiz kaldırın…

Önceki ve Sonraki
Haberler