EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Kendi evinizin iç mimarı olun

Salonunuzu düzenleyeceksiniz, bebeğinize oda yapacaksınız, çocuk odasını yenileyeceksiniz ya da yatak odası mobilyalarınızı değiştirmek istiyorsunuz ama işe nereden başlayacağınıza bir türlü karar veremediniz. Doğru planlama ile dört adımda kendi evinizin iç mimarı olmak için yazımıza göz atın. İhtiyacınız olanlar ise metre, kağıt, cetvel, renkli kalemler ve hayal gücünüz!

profil
Serra Özbay
27.04.2016
Kendi evinizin iç mimarı olun

İlk adım olarak odanın planını yani kabaca kuş bakışı görüntüsünü çizgisel olarak kağıda çizin ve ardından aldığınız ölçüleri santimetre bazında kağıda not alın. Sıra geldi çizimi ölçekli olarak temize geçirmeye. 1/20 veya 1/25 gibi ölçekler kullanarak cetvel yardımıyla temiz bir kağıda planı tekrar çizin. Planı tamamladıktan sonra cephe görünüşlerini de tavan yüksekliğini ölçerek çizime ekleyin. İşte işin en sıkıcı kısmı bitti. Az sonra her şey renklenecek korkmayın.

Kendi evinizin iç mimarı olun

Seçtiğiniz mobilyaların ölçülerini de rölöve de yaptığınız şekilde ölçeklendirerek plan üzerine işleyin. Böylece ana hatlarıyla mekanda mobilyaların nasıl yerleşeceğini kestirebilirsiniz. Tabii bu noktada bazı teknik bilgileri araştırmak gerekecek. Örneğin; Yatak ucunda 70 cm geçiş mesafesi kaldı. Peki 70 cm geçmek için yeterli olur mu?  "Neufert" gibi üniversite yıllarımız boyunca biz iç mimarlara yakın arkadaşlık eden kaynaklardan faydalanarak, insan ölçeği ile bağlantılı pratik bilgiler edinebilir, standart ölçüleri öğrenebilirsiniz. Planda yerleşimi tamamladıktan sonra cephelere geçin, tam karşıdan duvara baktığınızı hayal ederek raflarınızı işaretleyin çerçevelerinizi duvara asın. Tasarımınızı üç boyutlu görmek için en pratik yöntem; mekanın fotoğraflarını çekin, çıktı alın ve çıktı üzerinde renkli keçeli kalemlerle skeçler yapın. 

Kendi evinizin iç mimarı olun

İşte en keyifli kısım başlıyor. Detaylı araştırmanız sonucu edindiğiniz referans görseller, dergi yaprakları, kumaş parçaları... Hepsini kullanma zamanı geldi! Öncelikle emin olduğunuz birkaç parçadan başlayın. Örneğin bir duvar kağıdı beğendiniz ve elinizde değerlendirmek istediğiniz kumaşlar var. Duvar kağıdı ve kumaşlarınızdan küçük bir parça kesin ve diğer tüm kararları alırken onu yanınızda taşıyın. Bir arada nasıl gözükecekleri en önemlisi! Her parça tek başına şahane gözükürken bir araya geldiğinde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bunu engellemek için her satın aldığınız parçada, diğerlerini düşünmek ve elinizdeki numuneleri birlikte görmek size yardımcı olacaktır.

Kendi evinizin iç mimarı olun

Tüm planlarınızı yaptıktan sonra büyük gün geldi. Sipariş verdiğimiz mobilyalar, terziye yastık dikmesi için bıraktığımız kumaşlar, uzun süredir alıp biriktirdiğimiz sandıktaki aksesuarlar.. İşte şimdi hepsini birleştirme zamanı. Tasarladığınız mekanı düzenleyin, mumlarınızı yakın, keyifle oturun ve kendinizle gurur duymayı unutmayın!

Kendi evinizin iç mimarı olun

İşte çok sevdiğim mesleğimi ve biz iç mimarların nasıl çalıştığını bir çırpıda anlatıverdim. Hayır tabii ki anlatamadım! En basite indirgeyerek; en kolay uygulanabilir halini, en keyifli taraflarını, en kısa şekilde  yazmaya çalıştım sadece. İç mekanlarınızı tasarlamanız, düşünmeniz, araştırmanız için biraz ilham vermek istedim. Yazımı okuyan herkesin mesleğini en az benim kadar keyifle yapması / en çok keyif alacağı mesleği okuması dileğiyle...

Kendi evinizin iç mimarı olun
Önceki ve Sonraki
Haberler