EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Aklınızı başınızdan alacak ev saunaları

Romatizmadan tutun da stres kaynaklı pek çok hastalığa varana kadar ciddi olumlu etkileri bulunan saunalar, aynı zamanda zorlu bir günün stresini atmak ve vücuttaki toksinlerden kurtulmak için de bire bir. Homify yeni yazısında sizler için birbirinden güzel ev saunalarından oluşan bir derleme yaptık

profil
BT Ekip
31.12.2016
Aklınızı başınızdan alacak ev saunaları

Aslında bir hayli basit bir mantığa dayanan ve inşa maliyetleri de ortalama bir banyodan çok yüksek olmayan saunalar, nedense çok lüks ve ancak belli bir kesimin yararlanabildiği bir şey olarak kabul edilir. Oysa evinizde birden fazla banyonuz ya da kiler, depo, ardiye gibi boş bir alanınız varsa bu alanı saunaya dönüştürmeniz hiç de zor değil. 

Hepsi de lüks donanımları ve sınırları zorlayan göz alıcı tasarımlarıyla oldukça iddialı olan bu saunalar sakın ola gözünüzü korkutmasın. Siz de kendi evinizde daha mütevazi de olsa basit bir ev saunası yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız birkaç metrekarelik boş bir alan, biraz emek ve sauna keyfiyle kıyaslandığında önemsiz sayılabilecek bir miktar yatırım.

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Neredeyse ticari bir tesisi ya da bir sağlık kuruluşuna ait özel bir bölümü andıran bu özel oda, tahmin edebileceğiniz gibi çok lüks bir evin içinde bulunuyor. Sauna ve spa odası olarak tasarlanmış bu alanda tamamı özel olarak üretilmiş birinci sınıf malzemeler kullanılmış ve modern bir şömineye varana kadar hiçbir şey unutulmamış. Yalnızca saunanın içinde değil, zeminlerde ve diğer detaylarda da yüksek kaliteli bir ahşabın ve buna denk bir ahşap işçiliğinin kendini gösterdiği bu odanın ev saunası konusunda adeta bir çığır açtığını söylemek sanıyoruz abartı olmaz. 

Aklınızı başınızdan alacak ev saunaları

Saunanın aslında son derece basit bir mantığa dayandığını en baştan söylemiştik. Aslında pek çok ufuk açıcı buluş, çağlar boyunca kullanılmaya devam eden icat da genellikle son derece basit bir fikre dayanır. Saunada kullanılan basit ama etkili fikir, ısıtılan taşların üzerine su dökülerek buhar elde edilmesi. Hiçbir teknolojik donanıma, hatta elektriğe bile gerek olmadan bir sauna yapmak mümkün. Ancak modern saunalar daha pratik ve kolay kullanılır olmaları için son teknolojiden de yararlanıyorlar ve buhar üreten taşlar artık son derece kolay bir şekilde ısınabiliyor. 

Aklınızı başınızdan alacak ev saunaları

Saunanın lüks bir şey olduğu fikri biraz da sauna için özel bir oda gerektiğini düşünmemizle ilintili. Oysa böyle bir zorunluluk yok. Banyonuzun bir köşesini basit bir konstrüksiyonla ayırıp küçük bir sauna yapmanız da pekâlâ mümkün. Sonuçta sauna keyfi için çok büyük alanlara ya da dört kişilik masa kuracağınız geniş bir ortama ihtiyacınız yok. Özellikle küçük bir aileniz varsa ve saunaya misafir davet etmeyi düşünmüyorsanız banyonuzun içinde bir sauna yapmamanız için hiçbir neden yok. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Aklınızı başınızdan alacak ev saunaları

Saunanızın buhar unsuru dışında da maksimum dinlendirici etkiye sahip olmasını istiyorsanız, bu örnekte gördüğümüze benzer loş bir aydınlatma tercih edebilirsiniz. Fakat özellikle kendi başınıza bir sauna inşa etmeye giriştiyseniz, saunanın içinde kullanılan en küçük parçaya kadar her şeyin yüksek neme ve sıcaklığa dayanıklı olarak seçilmesine çok dikkat etmelisiniz. Bilhassa elektrik aksamı özel olarak seçilmeli ve uzmanlar tarafından uygulanmalı. Aksi takdirde tamamen ahşaptan oluşan saunada yangın riski kaçınılmaz hale gelebilir. 

Aklınızı başınızdan alacak ev saunaları

Hemen her saunada bir ya da iki basamak bulunur. Ancak bu saunada neredeyse bir tribünü andıran çok sayıda basamak bulunuyor. Bu ilginç tasarıma eşlik eden açık renk ahşap dokusu sayesinde ortaya oldukça ferah bir ortam çıktığını söylemek yanlış olmaz. 

Aklınızı başınızdan alacak ev saunaları
Önceki ve Sonraki
Haberler