EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

5 adımda iç mekanlara bohem dokunuşlar

Özgür, renkli, kalabalık.. Bohem tarzın iç mekanlara yansımasını bu üç kelimeyle tanımlayabiliriz. Eğer renklerden hoşlanıyor, eski parçaları önemsiyorsanız, rahat ve salaş bir yaşam tarzınız varsa bohem kişiliğinizi yaşam alanınıza taşımanın vakti gelmiş demektir. Hiçbir şeyi atmaya kıyamayanlar; bohem akımı tam size göre! Yaşam alanımıza biraz hippi, biraz da çingene ruhu katıyoruz. Etnik parçalar ise başrolde. Basit önerilerle, küçük ipuçlarıyla işte başlıyoruz!

profil
Serra Özbay
17.08.2016
5 adımda iç mekanlara bohem dokunuşlar

Özgür ruhunuzun esintilerini evinizde taşıyın. Burada bir sınırlama yok! Kilimlerinizi, etnik desenli kumaşlarınızı duvara asın, tablolarınızı asmak yerine yere dayayın. Saksılarınıza renkli askılar örüp tavandan sarkıtmayı deneyin. Eskileri değerlendirmenin tam zamanı. Boyayın, yaratıcılığınızı gösterin ve eserlerinizi sergileyin. İşte bu kadar!

5 adımda iç mekanlara bohem dokunuşlar

Senelerdir biriktirdiğiniz, seyahatlerinizden topladığınız parçaları, dergileri, kitapları raflara yerleştirin. Konsolun üzerindeki sıralı çerçeveleri tekrar düzenlemenin vakti çoktan geldi. Kapalı dolaplar yerine, açık raf sistemlerini tercih edin. Konsolunuzun veya dolabınızın kapaklarını sökerek kullanmayı deneyebilirsiniz.

5 adımda iç mekanlara bohem dokunuşlar

Geniş ve alçak oturma üniteleri, yer minderleri, iç mekan salıncakları… Ahşap endüstriyel paletlerle kendi oturma ünitenizi tasarlayabilirsiniz. Paletleri zımparalayıp, doğal mat bir cila kullanarak hazır hale getirin. Üzerine doğal dokulu kumaştan kalın fitilli bir minder diktirin. Kumaş, peştemal, post, renkli yastıklar ve el örgüsü battaniye ile tamamlayın. İçine gömülmek isteyeceğiniz, çayınız ve kitabınızla saatlerinizi geçireceğiniz, meditasyon yapabileceğiniz el emeği göz nuru oturma üniteniz hazır. Yastıklar için küçük bir öneri; Kapalıçarşı'da bir çok renk ve desenini bulabileceğiniz suzani kumaşlardan diktireceğiniz rengarenk yastıklar ile müthiş bir harmoni yakalayacaksınız!

5 adımda iç mekanlara bohem dokunuşlar

Yaşam alanıza hasır bir koltuk veya salıncak ekleyin. Doğal dokusu ile yaşam alanınızı eklektik bir tarza ve bohem bir görüntüye ulaştıracak. Hasır saksılar ve aksesuarlar ile yaşam alanınızda malzeme çeşitliği sağlayın. Örneğin ahşap bir tepsinin içine seramik bir obje, hasır bir saksı ve metal bir mumluk koyun. Amacımız farklı materyalleri bir arada kullanmak.

5 adımda iç mekanlara bohem dokunuşlar

Mutfakta üst dolaplar yerine rafları tercih edin. Seramiklerin üzerine monte edeceğiniz askıya mutfak ekipmanlarınızı sıralayın. Kavanozlarınızı, renkli kupalarınızı, yeşil bitkilerinizi raflara yerleştirin. Mutfağın ortasına konumlandıracağınız geniş masif bir masa ve ahşap tabureler ile bohem bir görüntü elde edebilirsiniz. Renkli bir masa örtüsü üzerine içinde canlı çiçekler olan geniş bir cam vazo eklemeyi unutmayın.

5 adımda iç mekanlara bohem dokunuşlar
Önceki ve Sonraki
Haberler