YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Resim yapmak çocuklar için neden önemli?

Çocukların resim yapmayı veya çizmeyi sevdikleri nesillerdir bilinmektedir. Resim yapmak insanı iyi bir ruh haline sokar, yaratıcılığı destekler ve hayal gücünü harekete geçirir. Yaratıcı özelliklere sahip çocukların hayatları süresince birtakım zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında daha kararlı bir tavır sergiledikleri bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda, resim yapmak yaratıcı özellikleri geliştirmek için mükemmel bir araçtır. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuklar için resim yapmanın önemini yazdı

Resim yapmak çocuklar için neden önemli?

Sanatsal becerilerini sergilemekten hoşlananlar sadece çocuklar değildir; yetişkinler de resim yaparken rahatlarlar. Resim yapmak motor becerileri geliştirir. Çocuk günlük yaşantısındaki duyguları ve enerjiyi kağıda dökerek, rahatlar. Duygularını ve bilinçaltındaki durumları resim yaparak yansıtıp iletişim kurarlar. Günlük hayatın küçük endişeleri ve zorlukları resim yoluyla işlenir. Korkular ve endişeler de bu şekilde ele alınabilir.


Elbette herkes doğuştan dahi değildir. Sanat zorlanamaz ama her zaman olaylara farklı açıdan bakmanın bir yoludur. Resim yapmak mükemmellik demek değildir. Aksine, yaratıcı bir şey yapmakla ilgilidir.

Resim ile çocuk küçük kaslarını etkin bir biçimde kullanmayı öğrenir ve göz-el koordinasyonu sağlanır.

Çocuğunuz resim ya da boyama yaparken kendi eserini ürettiği için özgüveni artar. Çevresinden de onay alırsa bu hoşnutluk oranı artar. Bir şeyler başardığına inanır ve bu da özgüven oluşturmasını sağlar. Çocuk yeni figürler çizdikçe bundan mutlu olur.


Resim bir iletişim aracıdır. Çocuk kullandığı renklerle, çizdiği çizgilerle iç dünyasını kağıda yansıtır. Çocuklar resim ile birlikte, yaptıkları çizgilerle kullandıkları boya kalemleri ile, çeşitli fırça darbeleri ile gün içinde yaşadıkları çeşitli kızgınlıklarından soyunabilecekleri gibi içlerinde biriken enerjiyi meşru bir biçimde boşaltma imkanı bulurlar. Çocuklar övgü ve tanınma getirecek bir şey yaratmak isterler. Hayranlık dolu sözler ve mutlu bir yüz, boyanmış bir resim için en iyi teşekkürdür. Resim yaparken onunla güzel bir sohbet edebilirsiniz. Bu yüzden fırsatı değerlendirin ve onunla sadece oturun. Birlikte hayal gücünüze ilham verebilir ve dünyayı, birkaç boyayla istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi