EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Mutlu bir çocuk yetiştirmenin sırları

Anne ve baba olmanın en önemli yanı, mükemmel bir çocuk yerine “mutlu” bir çocuk yetiştirmektir. Çocuklarınız mutlu olup, yüzleri güldükten sonra, piyano çalmasa da bale yapmasa da olabilir. Peki, mutlu bir çocuk yetiştirmenin sırrı nedir? Uzman psikolog Merve Terim Çetin yazdı.

profil
Merve Terim Çetin
29.03.2016
Mutlu bir çocuk yetiştirmenin sırları

Anne ve babalar çocuklarını mükemmel şekilde yetiştirmeye çalışarak, kendilerini bir döngü içine sokuyorlar. Çoğu zaman çocuklarını oradan oraya çeşitli aktivitelere sürükleyerek çocuğun kendi gibi olmasına izin vermiyorlar. Çocuklar nefes alacak zaman ve kendilerini ifade edecek yer bulamıyorlar Dünyadaki en büyük zenginlik bir çocuğun yüzündeki gülümsemedir.

Bu noktada, babalara da çok fazla görev düşmektedir. Bir aile büyüğümüz zamanında, bir babanın en büyük görevi çocuğunun annesini çok sevmektir demişti ve o günden beri bu söz benim beynime kazındı. Babalar anneleri mutlu edince, annelerde babaların yardımıyla sağlıklı çocuklar yetiştiriyorlar.

-Bırakın kendi yapsın

Ona başarma duygusunu tattırmaya çalışın. İster sofra kurarken, ister bahçeyi sularken ya da kumandaları yerine götürmek gibi basit gibi görünen işler bile olsa, bunları onun yapmasını sağlayın. Çoğu ebeveyn, çocuğunun bu hareketleri yapmakta zorlanacağını düşünerek, onun için hareket etmeye çalışır ve bu yüzden de bu duyguyu çocuğun elinden alır. Oysa yeterlilik hissinin pekişmesi, çocuğun özgüveninin pekişmesinde ve mutlu olmasında çok büyük etken oluşturur.

-Kıyaslama yapmayın

Evde birden fazla çocuk var ise, anne ve babalar kıyaslama yapma eğiliminde oluyorlar. Kardeşin bitirdi sen bitirmedin, o çok söz dinliyor, sen hiç dinlemiyorsun gibi söylemler aileler tarafından çok kullanılıyor. Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun ve bu söylemlerin sizi ne kadar üzeceğini düşünün. Her bireyin yetenekleri, davranışları ve karakteri çok farklıdır. Bu yüzden çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin ve ona özel olduğunu hissettirin. Sürekli başkalarıyla kıyaslanan çocuk mutsuz çocuktur.

-Sevginizi ifade edin

Son zamanlarda, anne ve babalar arasındaki en büyük eksiklerden biri de gerçek sevgilerini gösterememeleri. Çocuğunuza sevginizi nasıl gösterdiğiniz çok önemlidir. Unutmayalım ki, sevgi her şeyden önce koşulsuzdur. Bunu yaparsan seni daha çok seveceğim gibi, sevgiyi koşullara bağlayan cümlelerden kaçınmaya çalışın. Gün içerisinde dokunarak, saçlarını okşayarak, öperek ve güzel sözler söyleyerek onlara bu eşsiz sevginizi göstermeye çalışın. Dünyada anne ve baba sevgisi kadar çocukların ruhunu besleyen bir başka şey yoktur.

-Sevgi kadar saygı da önemlidir

Sevgi kadar saygı da mutlu bir çocuk yetiştirmekte çok önemlidir. Öncelikle kendinize saygı duyun, daha sonra eşinize ve ilişkinize ve çocuklarınıza saygı duyun. Her yaşta çocuk, aile bireylerinin hareketlerini kopyalamaya çalışacaktır. Birbirinize, çevrenizdekilere ve kendinize saygı duyduğunuzu gören bir çocuk hem mutlu hem saygılı yetişecektir.

-Tutarlı olun

Son olarak, tutarlı olmaya çalışın. Söylediklerinizin ve yaptıklarınızın birbiriyle uyuşması çocuğunuza doğru örnek olabilmek adına çok önemlidir. Yalan söylemenin doğru olmadığını savunduğunuz bir ortamda, sizi yalan söylerken gören bir çocuğun kafası karışır, ve sizin tüm davranışlarınızı sorgulamaya başlar. Çocuklar konuştuğunuz her kelimeyi bir kenara not alır gibidir aslında, kendinizle çelişmeden, tutarlı olmaya çalışın.

Annesi ve babası tarafından yetiştirilen her çocuğun en büyük şansı mutlu olabilmektir. Bu şansı olmayan çocukları düşünerek, çocuklarınıza sımsıkı sarılın. Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin! Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler