EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

İlk haftaların heyecanı

Kısa bir süre önce siz sevgili takipçilerimle hamile olduğumu paylaşmıştım. Bu haftadan başlayarak her hafta neler yapıyorum, hamileliğim nasıl geçiyor, yeni neler öğreniyorum ben de sizlerle paylaşacağım. Umarım keyifle okursunuz...

profil
Buse Terim
04.05.2016
İlk haftaların heyecanı

Herkese merhaba! Geçtiğimiz hafta bir bebeğimiz olacağının müjdesini vermiştim. Bu gelişme üzerine siz sevgili takipçilerimden hamileliğimin nasıl geçtiğini anlatan yazılar yazmam konusunda istekler geldi.

Bunu aslında ben de ne zamandır yapmak istiyordum. Ben bu yazıyı yazarken şu anda benim gibi pek çok yeni hamile ve belki doğumuna çok az kalmış anneler adayları da var biliyorum. Bu sebeple bu haftadan başlayarak her hafta neler yapıyorum, nasıl geçiyor, yeni neler öğreniyorum ben de sizlerle paylaşacağım.

Bu arada hamilelikte her gününüz farklı geçebiliyor bu sebeple olur da bir hafta yazı yazamazsam merak etmeyin. Bilin ki ya o haftam kötü geçmiştir ya da yazmaya halim yoktur.

İlk haftalar nasıl geçiyor? 

Bu benim için de yepyeni bir süreç ve ben de şu anda anne adayı olan herkes gibi her gün yeni bir şeyler keşfediyorum. Hamileliğimi öğrendiğim günden beri yaşadığım en zor şey sanırım mide bulantısı. Normal hayatta bile insanı ne kadar yoran bir şey olduğunu düşünürseniz hamileyken hormonlarınız en yüksek seviyede olmasıyla birlikte bu bulantı ve kusmalar dayanılmaz bir hal alıyor. Özellikle 7’nci-11’inci haftalar arasında ciddi bir yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı yaşadım. Normalde çok hasta bile olsam enerjimden asla ödün vermezdim ama günlerce evden çıkmayıp yattığım oldu.

Bu dönemde zaten bedeniniz size her şeyi söylüyor. Ne yemeniz gerektiğini, neyi canınızın istemediğini ya da ne kadar halinizin olduğunu; kısacası herşeyi. Mide bulantısı yaşarken bana en çok ne iyi geldi, diye sorarsanız, aslında iyi gelen her şeyin sadece bir kaç saatliğine işe yaradığını söyleyebilirim. Soğuk limon yemek, ya da soğuk soda içmek bana en iyi gelen şeylerdi. Bu arada siz kusarken aileniz ve sevdikleriniz “Oh kızım kus”diyor! Yahu o ne demek! Canım çıkıyor benim! Şaka bir yana, onlar ben kustukça mutlu oluyorlardı çünkü aslında bu dönemde bebeğin karnınızda olduğunu belli eden en büyük semptom buydu. 

Her şeyi doktorunuza danışın

Bu dönemde lütfen kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Etrafınızda illa ki yaşadıklarınızla ilgili fikri olan insanlar olacaktır. Hepsini sadece dinleyin ama uygulamayın. Ben de böyle yaptım. Yaşadıklarımı anlatınca bana yapmam önerilen hiçbir şeyi doktoruma sormadan yapmadım. Mesela kahve konusu. Hamile kalmadan önce çok fazla kahve tüketen ve kahveyi çok seven biriydim. Hamileliğimle birlikte kahveyi tamamen bıraktım. Kafeinsiz kahveler de var ama ne yapayım kahveyi kafeinsiz olduktan sonra… 

Zaten mideniz bulanırken canınız bırakın kahveyi su bile istemiyor. Ama şu sıralar keyif yapmak adına arada bir sade türk kahvesi içiyorum. Bunu da yine doktoruma danışarak yapıyorum. Bu konuda yazarlarımızdan Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu da bir yazı yazmıştı. Yine onun bu konuda önerilerini sitemizden de okuyabilirsiniz. Doktor Kayabaşoğlu da kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemesini tavsiye ediyor ve  anne adaylarının kafein miktarlarını kontrol ederek kahve keyiflerinden tamamen vazgeçmesine gerek olmadığını belirtiyor. Tabii aşırıya kaçmadan...

Pozitif olun 

İlk haftalar çok fazla demoralize oldum hatta çok ağladım! Uykum var, midem bulanıyor, yorgunum ve canım hiç bir şey yapmak istemiyor. Hal böyle olunca da ister istemez “Ya 9 ayım böyle mi geçecek?” düşüncesi aklınızı kurcalamaya başlıyor. Bu noktada kendime hep pozitif olmam gerektiğini hatırlatmaya çalıştım. Bu belki de hayatımda yaşayacağım en güzel duygulardan bir tanesi. İçimde benimle birlikte bir kalp daha atıyor ve ben içimde küçücük bir canlıyı büyütüyorum. İsyan etmek yerine bolca şükretmem gerekiyor. İşte bu anlarda kendime hep bunları hatırlatmaya çalıştım. Eşim de bana hem psikolojik hem de fiziksel anlamda çok yardımcı oldu. 

Ne okuyorum?

Geçtiğimiz hafta Snapchat hesabımdan bir kitap paylaştım. Bir takipçim de aynen benim gibi 12 haftalık hamileymiş ve o kitabı sordu. Kitap her hamilenin okuduğu bir kitap aslında. Bende D&R'dan almıştım: Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler? Resimler, sorular ve yanıtlarla gebelik, aylara göre gelişimiyle inceleniyor. Anne adayları için güzel bir el kitabı. 

İşte böyle… İlk haftalarım aynen böyle geçti. Aslında sıkıcı geçmiş değil mi? Aynen öyle. Ama bu serüveni elimden geldiğince detaylarıyla sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Önümüzdeki haftaki yazımda uyguladığım hamile masajını ve bu süreçte kullandığım ürünleri, yeni başlayacağım hamile yogasını ve daha fazlasını anlatacağım..   

Haftaya görüşmek üzere..  

Önceki ve Sonraki
Haberler