EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuklu tatilin püf noktaları

Uzman Psikolog Duygu Karaer, çocuklarla tatile çıkmanın püf noktalarını ve hem öğretici hem de eğitici aktivite önerilerini yazdı.

profil
Duygu Karaer
18.08.2018
Çocuklu tatilin püf noktaları

Tatil her ne kadar senenin en çok beklenen zamanlarından biri olsa da, çocuklar için aslında tümüyle bir düzen değişimi anlamına geliyor. Rutinin dışına çıkıldığında her çocuğun verdiği tepki farklı olabilir. Bazı püf noktalarına dikkat ederek, ailece keyifli zaman geçirmeniz mümkün.

1. Tatil öncesinde planınızı çocuğunuza anlatarak, eğer varsa sorularını yanıtlayın. Aklına takılan, merak ettiği detayları bilmek onu hem rahatlatır, hem de bir birey yerine konduğunu hisseder. (Nereye gideceksiniz, nerede/kaç gün kalınacak gibi.)

2. Tatil çantası hazırlarken çocuğunuza yanına neler almak istediğini sorun, valizinde kendi seçtiği kıyafet, oyuncak gibi parçalar olsun.

3. Araba yolculukları belli bir saatten fazla olunca çocuklar için bunaltıcı ve zor olabiliyor. Varışa kaç saat kaldığı, nerelerden geçtiğiniz hakkında bilgi vermek onun zihninde daha net bir tablo oluşmasına yardımcı olur.

4. Yolda giderken sıkılacağı ihtimalini göz önünde bulundursak, onu oyalayacak bazı kurtarıcılara ihtiyacınız olabilir. Yaşına göre, yine kendisine sorarak, oyuncak, kitap, dinlemek isteyeceği müzik gibi şeyleri yanınıza alabilirsiniz.

5. Uyku, yemek ve tuvalet alışkanlıklarıyla ilgili değişiklikler, özellikle küçük yaştaki çocukların daha hassas olduğu konular. Bu alanlardaki rutinleri olabildiğince bozmamak adına, yanınıza yeterli miktarda gıda aldığınıza, uyku ve tuvalet ihtiyaçlarını sık sık kontrol etmeye özen gösterin.

6. Bu tatilde tablet yerine kutu oyunları, kelime oyunları, kitaplar, oyuncaklar ve aklınıza gelen diğer aktivite malzemelerini deneyin. Bunlar valizinizde biraz yer kaplayacak olabilir. Geçireceğiniz keyifli saatler inanın ki buna değecek…

7. Bu bir aile tatili olsa bile, kendinize de alan tanımalısınız. Nefes almak, mola vermek herkesin hakkı. Ayrıca unutmayın ki, kendi ihtiyaçlarına zaman ayırabilen ebeveynler çocuk için en iyi örnek.

Önceki ve Sonraki
Haberler