EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuklar için müziğin önemi

Pek çok araştırma; müziğin, şarkı söylemenin ve müzik yapmanın çocuklar üzerinde çok özel bir etkisi olduğunu ve onları cesaretlendirdiğini göstermiştir. Örneğin enstrüman çalan çocuklar daha hızlı öğrenirler. Çocuğunuz erken yaşlardan itibaren ister yüksek sesle şarkı söylesin, ister kontrolsüz bir şekilde zıplayıp dans etsin; müzik yoluyla kendini ifade etme dürtüsüne sahiptir. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, müziğin çocuğunuzun derinliklerinden gelen yaşama sevincinin bir ifadesi olduğunu söyleyip önemini anlattı

Çocuklar için müziğin önemi

Çocuğunuz önce kıkırdayarak, sonra gevezelik ederek ve sonunda mırıldanarak müziğe başlar. Tek müzik aleti olarak seslerini kullanırlar ve böylece hangi sesleri çıkarabileceklerini de keşfederler. Bu çocuklar için sadece eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda kendilerini ve bedenlerini daha iyi tanımalarına da yardımcı olur.

Yetişkinler de bu etkiyi bilir: Neşeli bir günümüzde canlandırıcı bir müzik dinlemek isteriz. Rahat zamanlarımızda ise biraz daha sakin müzikleri tercih ederiz. Çocuklar da aynı şekildedir; müzik, duyguları ifade etmelerine yardımcı olur.

Bir şarkının sözlerini biliyorsanız, enstrüman çalabiliyorsanız veya dans etmeyi biliyorsanız, kendinizle gurur duyarsınız. Çocukların da bir şarkıya eşlik ederken ya da anne-babalarına bir şey çalarken hissettikleri onlara özgüven verir.

Birlikte şarkı söylemek ve enstrüman çalmak, birliktelik duygusunu geliştirir. Müzikal etkinlikler, çocuğu toplumsal ve sosyal bir ortama sokar, başkalarına dikkat etmeyi ve onlarla birlikte çalışmayı öğretir. Bunun neticesi olarak da çocuk sosyalleşecektir.

Şarkı söylemek ve müzik yapmak, beyindeki birçok farklı alanı uyarır. Bu, özellikle genç yaşta, birkaç saniye içinde sinir yolları arasında yeni bağlantılar oluşturur. İki yarım küre birlikte çalışmaya zorlanır ve daha kolay bağlanabilir. Çocuğunuzu okuldan önce müzikle ilgilenmesi için desteklerseniz, bu şekilde oluşturulan sinir bağlantıları çocuğunuzun okuma yazma öğrenmesini kolaylaştırabilir.

Melodi ve ritim sayesinde çocuğunuz dile duyarlı hale gelecektir. Sadece dinlese bile, kelimelerin sesini ayırt etmeyi öğrenir. Ayrıca şarkı söyleyerek kelime dağarcığını da genişletebilir.

Çocuğunuz tek başına dinleyerek, eşlik ederek ve şarkı söyleyerek tek bir şeye odaklanmayı öğrenir. Ayrıca gelecekte bu yeteneklerinden yararlanabilir.

Çoğu çocuk, birkaç tekrardan sonra şarkı sözlerini ezberler. Bu sayede beyinlerini daha fazla şeyi hatırlaması için de eğitirler.

Önceki ve Sonraki
Haberler