EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuk modasında kış trendleri

Erkek çocukların mavi, kız çocukların pembe giydiği zamanlar artık çok eskide kaldı. Biz çocuklarımıza ne kadar bu renkleri yakıştırsak da, onlar kendilerine sunulan sonsuz seçeneklerin farkında. Çocuk modası ciddi bir değişim içinde. Eskiden “çocuk” kıyafetleri vardı. Şimdi çocuklar için “yetişkin” kıyafetler var.

profil
BT Ekip
07.12.2015
Çocuk modasında kış trendleri
Artık bir kız çocuğunu trençkotla ya da bir erkek çocuğunu Oxford ayakkabılarla görmek mümkün. Çünkü bu onun tarzına uygun. Doğru okudunuz, şimdi çocukların da tarzı var. Artık “ne kadar renkli o kadar iyi”, “çizgi film karakteri olmazsa olmaz”, “çiçekler, böcekler, kelebekler” ya da “uçaklar, dinozorlar, filler” yeterli değil.

Birkaç sene öncesine kadar çocuk giyiminde trendlerden söz edilmezken şimdi yetişkin trendlerinde ne varsa, neredeyse hepsini çocuk için de görmek mümkün. Yeni nesil çocuklar yetiştiren anneler için 2015-2016 Sonbahar/Kış trendlerine göz attık. 

Şehrin Çocuk Hali

Moda/Stil Editörü Zeynep Erkan 

Bir dönem her yerde dinozorlar vardı. Özellikle erkek çocukların ilgi alanındaydı. Oyuncaklarına bayıldıklarından kıyafetlerinde de görmek istiyorlardı. Şimdi Taş Devri'ni geride bırakıp yüzümüzü Uzay Çağı'na dönüyoruz. Çocukların yeni merakı Uzay. Kıyafetlere ise sadece UFOlar, uzaylılar, astronotlar, roketler ve gezegenlerle yansımıyor. Bolca metalik var, özellikle metalik gümüş. Diğer renkler ise gece mavisi, neon sarı, canlı turuncu gibi çocukların dikkatini çekecek tarzda. 3 boyutlu desenler, plastik kabartmalar, lastikli kol ağızları, beyaz kapitone kumaşlar bir astronotun kıyafetinden esinlenilmiş detaylar gibi duruyor. 

Çocuk modasında kış trendleri

Çocuklar söz konusu olup da hayaller ve masallar olmadan olmaz tabii ki. Onlar için hayal kurmak inanmak demek. Bu trend, Aralık ayında vizyona girecek olan Peter Pan filminin de etkisiyle güçlü bir eğilim olarak karşımıza çıkıyor. Yumuşak renklerin, pembelerin, uçuk şeftalinin ön planda olduğu trendin kumaşları da tüyler, tüller, payetlerle hareketleniyor. 

Çocuk modasında kış trendleri
Çocuk modasında kış trendleri

Çocuklar uzun zamandır giyimde yetişkinlere benzer seçimler yaparak bizimle iletişim kurmaya çalışıyorlar. Bizim gibi güçlü ve özgüvenli olduklarını bir şekilde göstermek istiyorlar. Bunu da sokak tarzına yakın bir tarzla ortaya koyuyorlar. Deri ceketler, dar jeanler, bereler havalı bir duruşa sahip çocuklar yaratıyor. Yazılı tişörtlerle istedikleri mesajı veren, kapüşonlu sweatshirtleri'yle sokağın getireceklerine hazır olduklarını gösteren çocuklar.

Çocuk modasında kış trendleri
Çocuk modasında kış trendleri
Çocuk modasında kış trendleri

Belki 90’larda doğmadılar bile ama o yılların asiliğine sahip çocukların bol jeanlere, ekose desenli gömleklere ve kalın tabanlı botlara yöneleceğini bu sezon göreceksiniz. Kızlar 90’ları biraz daha farklı ifade edecek. Siyah beyazla karıştırılmış canlı renkler, geometrik desenlerle biraz daha kendilerini ifade etmeye çalıştıkları sanatsal bir tarzı tercih edecekler. 

Çocuk modasında kış trendleri
Önceki ve Sonraki
Haberler