YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuk bakımında yardımcıya ihtiyacınız var mı?

Yeterince uyuyamama hissini, çocuk bakımı ve ev işlerini aynı anda yapmanın ya da partnerinizle hiç yalnız vakit geçirmemenin stresini pek çok ebeveyn bilir. İster yeni doğmuş, ister okul çocuğu olsun; doğru çocuk bakımı ise genellikle altın değerindedir. Hem yorgunluktan ve stresten kurtulmak için, hem de gün içinde çalışmak zorunda olduğunuz zamanlarda bir bakıcıdan yardım almak çok değerli bir seçenek olabilir. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, neden bir bakıcısına ihtiyacınız olduğunu yazdı

Çocuk bakımında yardımcıya ihtiyacınız var mı?

Bebek/çocuk bakıcısına ihtiyaç duyduğunuz birçok durum vardır.  Doğum sonrası ilk kez ebeveyn olanlar için genellikle çok kritiktir çünkü her şey yenidir ve siz her şeyi doğru yapmak istersiniz. Beş dakika boyunca gözlerinizi yeni doğan bebeğinizden ayırmaz ve bebeğinizin çıkardığı her küçük gürültüyü yorumlamaya çalışırsınız. Ebeveynler, yeterince dinlenip yeterince uyudukları sürece, günlük hayatı genellikle iyi yönetebilirler. Ancak özellikle bebekler geceleri acıktıklarında veya uyumak istemediklerinde ve meşgul edilmek istediklerinde sürekli bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bebek bakıcısı, anne veya babanın uykularını toplamasına veya diğer önemli işleri yapmasına ve hatta kendilerine zaman ayırmasına yardımcı olabilir. Hali hazırda kreşe veya okula giden çocuklarınız olsa bile, bu genellikle çok stresli olabilir. Bazı ebeveynler evden çalışır; çocukları meşgul etmek, yemek hazırlamak, evi yönetmek ve kendilerine ve eşlerine biraz zaman ayırmak arasında gidip gelmekten çoğu zaman bunalırlar.

Anne ya da baba olarak, çocuğunuzu beş dakikalığına bile olsa uzak başka bir kişinin ellerine bırakmak başlangıçta zordur. Yeni doğanlar ve/veya yeni yürümeye başlayan çocuklar konusunda deneyime sahip doğru bakıcı ile bu, şüphesiz çok daha kolaydır çünkü şunları sağlar:

  • Kendiniz ve/veya sevdikleriniz için zaman
  • Uyuyabilmek
  • Çocuksuz önemli işler veya stressiz ev işleri
  • Kuaför, masaj, spor ve böylece zaman
  • Günlük yaşamda daha fazla barış ve denge

Bebek bakıcısına karar vermede ilk etken, kendiniz için önemli kriterleri belirlemeniz ve ancak o zaman uygun bir bakıcı aramaya başlamanızdır. Bebek bakıcısının bu yaştaki çocuklarla zaten deneyim kazanmış olması veya çocuk bakıcılığı sertifikası veren bir kursu tamamlamış olması önemlidir. Bebek bakıcısının ilk yardım sertifikası olması, çocukların yaşları konusunda deneyimli olması veya kendisinin belli bir yaşta olması da avantaj olabilir. Çocuk yüreğine sahip olmak, yaratıcı ve sabırlı olmak gibi diğer özellikler de unutulmamalıdır.


Bebeğinizi hiç tanımadığınız birine emanet etme fikri başlangıçta kaygı uyandırıcı olsa da, aile büyüklerini ya da akrabalarınızdan birini tercih etmeniz durumunda yaşayabileceğiniz birçok olumsuzluğu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Aile büyükleriniz mutlaka deneyim sahibi kişilerdir. Ancak geçen yıllar içinde bebek bakımı ve gelişimi ile ilgili birçok yeni görüş ve stilin de hayatımıza girdiği bir gerçek. Yıllar öncesine ait bilgilerle bugünün çocuğunun bakımını ve eğitimini üstlenmek, birçok konuda eksik kalabilir. Ancak deneyimli bir bakıcının bebeğinize yaklaşımı, acil durumlar karşısında yerinde müdahaleleri, çocuğunuzun gelişimini doğru şekilde desteklemesi son derece önemli bir tercih sebebidir.


Önceki ve Sonraki
Haberler