YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Bebeğim emmek istemiyor!

Bebeğiniz emmek istemiyorsa endişelenmeyin. Bu duruma yol açabilecek 9 olası sebebi bilirseniz, sorunu çözmek kolaylaşır.

profil
Gebe ve Yeni Anne Eğitimcisi Medine Budak
23.10.2015
Bebeğim emmek istemiyor!
Bebekle anne arasındaki en kuvvetli ve duygusal bağ, emzirmedir. Emzirmenin sayısız faydalarının olduğunu tıp birçok çalışmalarla kanıtlamış olsa da bebeklerimiz bazen emmek istemeyebilirler… Peki, bebekler neden emmez?

1. Ağzında pamukçuk varsa

Bildiğimiz adıyla Pamukçuk, aslında bir mantar enfeksiyonudur. Yanak içinde, dil ve damakta süt parçalarını andıran beyaz yaralar şeklinde kendini gösterir. Ağzında pamukçuk olan bebekler emerken acı duydukları için emmek istemeyebilirler. Bu durumda mutlaka hekime danışılmalıdır.

2. Burnu tıkalıysa

Emme sırasında bebek burnundan nefes alır. Burunda tıkanıklığı varsa nefes almak için memeyi bırakacak ve emmek istemeyecektir. Bebeklerin burun tıkanıklığını gidermek için uzman tavsiyesi ile burun damlası ve burun aspiratörleri kullanılabilir.

3. Sütün tadı değiştiyse

Annenin tükettiği gıdaların süte geçebileceği unutulmamalıdır. Baharatlı, gaz yapan, kafein içeren gıdalar sütün tadını değiştirebilir ve bebekte gaz şikâyetine neden olabilir. Bazen annenin kullandığı parfüm ya da kullanılan sigara da bebeğin emmesi üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Ayrıca anne, yeni bir bebek daha bekliyorsa, hormonlardan dolayı sütün tadı değişecektir.

4. Yanlış emzirme tekniği uygulanıyorsa

Bebeğin emebilmesi için bebeği doğru olarak pozisyonlandırmak ve memeye yerleştirmek gerekir. Aksi halde bebek memeyi tutamayacak ve etkin emzirme sağlanamayacaktır.

5. Anne stresliyse

Stres sadece anneyi etkilemez, emzirdiği bebeğini de etkiler. Anneler özellikle bebeğini beslemeden önce sakinleşmeli, rahat ve huzurlu bir ortam sağlamalıdır.

6. Diş çıkarıyorsa

Bebeğiniz 6-7 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Diş etleri acıyan bebek, emmek istemeyebilir.

7. Emzirme saatlerinde değişikli varsa

Bebekler, emzirme saatlerinde değişiklik olması durumunda tepki olarak emmek istemeyebilir. Tıpkı uyku gibi emme için de bir ritüel oluşturulmalıdır.

8. Biberon kullanıyorsanız

Bebek ara sıra da olsa biberonla besleniyorsa emmeyi reddedebilir. Anne memesini emmek, bebek için daha yorucudur. Doğal olarak daha kolay emebildiği biberonla tanıştığında anne memesini istemeyebilir.

9. Bebeğiniz hastaysa

Bebeğin emmemesinin nedenlerinden biri de hastalık olabilir. İştahsızlığa ek olarak ateş, kusma gibi bulgular varsa mutlaka hekime danışılmalıdır. 

Önceki ve Sonraki
Haberler