MODA - TRENDLER

‘Pantashoes’lar yeniden gözde oldu

İlk olarak Balenciaga’nın İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonunda dikkatleri çeken ve ‘pantashoes’ olarak adlandırılan, pantolanla ayakkabının bir bütün olarak giyildiği tasarım, son dönemde yeniden gözde oldu. Julia Fox’un sıklıkla tercih ettiği ‘pantashoes’u son olarak da Dua Lipa giydi

‘Pantashoes’lar yeniden gözde oldu

Geçtiğimiz hafta katıldığı, Jimmy Fallon ile ‘The Tonight Show’ programının çıkışında objektiflere yansıyan Dua Lipa, kıyafetiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Güzel şarkıcı; Diesel Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonundan jean büstiyer bir üst ve yine Diesel, topuklu jean botlarla bir arada olan jean pantolonuyla, ‘pantashoes’ trendini takip eden son yıldız oldu.

Jean pantolon mu, yoksa bot mu? Hayır, bu bir ‘pantashoes’! Yani bu bir pantolon ve ayakkabı melezi. Kanye West’le yaşadığı ilişkiyle adını duyuran Julia Fox’un son dönemde sık sık giymesiyle sosyal medyada da çokça paylaşılan ‘pantashoes’, West’in eski eşi Kim Kardashian tarafından da 2021 MET Gala ve ‘Saturday Night Live’da tercih edilmişti

Pantashoes’lar aslında çok da yeni bir tasarım değil. Balenciaga’nın kreatif direktörü Demna Gvasalia, bu tasarımın kendi versiyonu markanın İlkbahar/Yaz 2017 podyumunda görücüye çıkarttığında dikkatleri çekmişti ilk. Ancak bu tek parça kıyafetin geçmişi, 1960’lara kadar uzanıyor. Ayakkabı tasarımcısı Tamara Mellon, 60’lı yıllarda mini etek veya mini elbise altına giyilen PVC taytlı botlardan ilham alarak, 2013 yılında Jimmy Choo’da çalışırken bu tasarımı ilk kez yorumladı.

Karlie Kloss, Taylor Swift, Kim Kardashian gibi ünlüler, 2013 ve 2014 yıllarında Mellon’un tayt çizmelerini giyerken görüldü. Ancak, üç yıl sonraya kadar, yani Balenciaga koleksiyonunda yer verene kadar, bu farklı tasarım çok da büyük bir ilgi görmedi.

Dünyanın dört bir yanındaki moda tutkunları, Balenciaga podyumunda Demna’nın parlak renkli pantashoes’ları karşısında büyülendi. Sonunda sezonun en çok konuşulan aksesuarlarından biri oldu.

Aralık 2016’da InStyle ile yaptığı bir röportajda Tamara Mellon, Balenciaga’nın kendi fikrini ortaya koymasından ve bu fikri tüketiciler arasında daha fazla geçerli kılmasından gurur duyduğunu açıkladı. Balenciaga’nın pantoshoes’ları internette, dergilerde ve kırmızı halılarda dolaştı, 2018’de birden ortadan yok oldu ve ama 2019 ve 2020’de yeniden Balenciaga koleksiyonlarında yer aldı.

2021 ve 2022’de de pantashoes’lar dikkat çekemeye devam etti. Ve sadece Balenciaga değil; Gucci ve Diesel gibi markalar da koleksiyonlarında bu tasarımın farklı versiyonlarına yer verdi.

Önceki ve Sonraki
Haberler