MODA - TRENDLER

‘Barbie’, Google’da Birkenstock aramalarını %500 artırdı

Bu yazı etkisi altında alan ‘Barbie’ filminde Margot Robbie’nin düztaban olduğunu görünce Birkenstock terlikleri yani rahatlığı tercih etmesi, ünlü terlik markasına ilgiyi artırdı. Film vizyona girdikten sonra İngiltere’de, Birkenstock’un Google’da aranma oranının %518'in üzerinde arttığı ortaya çıktı

‘Barbie’, Google’da Birkenstock aramalarını %500 artırdı

‘Barbie’ filmi, çağdaş kadınlığa etkileyici yaklaşımıyla; moda ve güzellik sektörleriyle feminist dünyada dalgalar yaratmaya devam ediyor. Film vizyona girdiğinden beri, ayakkabı tutkunları arasında heyecan yaratmaya devam eden bir sahne bulunuyor.

3DLOOK şirketi, ‘Barbie’ filmi ile ilgili verileri inceledi ve filmin viral Birkenstock sahnesinin, ünlü terliklere olan talepte bir artışa yol açtığını gördü. Filmde, Margot Robbie düztaban olarak uyandığını fark ediyor ve bu yüzden bir seçimle baş başa kalıyor: Ya topuklu giyerek toplumun gerçekçi olmayan beklentilerine hizmet etmeye devam edecek ya da rahatlığı, yani Birkenstock terliği tercih edecektir.

Google Trends verilerini analiz eden 3DLOOK ekibi, filmin vizyona girmesinden sonra İngiltere’de ‘kadın Birkenstocks’ aramalarının %518'in üzerinde arttığını, ‘Birkenstock İngiltere'de indirim’ aramalarının ise neredeyse %200'e çıktığını ve ‘Birkenstock sandalet satın al’ aramalarındaki artışın da hemen ardından geldiğini gördü.

Yani filmdeki viral haline gelen sahne, daha uzun süre devam edeceğe benzeyen bir etki yarattı.

Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi