EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Türk sporcuların kıyafetlerinde Vakko ve Les Benjamins imzası

Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için Türk sporcuların tören kıyafetlerini Vakko, resmi spor kıyafetlerindeki logoyu ise Les Benjamins tasarladı. Geçtiğimiz yaz düzenlenmesi planlanan ancak COVID-19 küresel salgını sebebiyle 2021’e ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz – 08 Ağustos 2021 ve Paralimpik Oyunları 24 Ağustos-05 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

profil
BT Ekip
25.06.2021
Türk sporcuların kıyafetlerinde Vakko ve Les Benjamins imzası

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları'nda Türkiye’yi temsil edecek sporcuların giyeceği yol, seremoni ve Olimpiyat Köyü kıyafetlerinin tasarımını Vakko’ya emanet etti. Heyecanlı süreçte; tüm tasarımların doğru kesimlerde olması için Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları vizesi alan tüm sporcular, bulundukları illerde Vakko ekipleri tarafından ziyaret edildi. Her sporcunun tek tek ölçüleri alınarak kişiye özel dikim gerçekleştirildi. Deneyimli Vakko terzilerinin işçiliğiyle üretilen ürünler arasında ceket, pantolon, spor pantolon, gömlek, kapüşonlu triko, tişört, spor ayakkabı, ayakkabı ve kumaş maskeler yer alıyor.


Seyahat ve seremoni olmak üzere her iki farklı kategorideki milli kıyafetlerin tasarımında ana renkler olarak Türk bayrağının kırmızı ve beyazı kullanıldı. Bu renklere, ince çizgiler halinde olimpiyatları misafir eden Tokyo Olimpiyatları’nın ana rengi olan lacivert eklendi. Tüm tasarımlarda kırmızı ve kırık beyaz, Türk bayrağını sembolize ediyor. Lacivert dokunuşlar Tokyo lacivertini, 3 rengin birlikteliği ise takım ruhunu yansıtıyor.

Hem kadın hem de erkek milli sporcuların uçak yolculuğu başta olmak üzere günlük yaşamda kullanacağı kıyafetler; kapüşonlu triko, tişört, spor pantolondan oluşuyor. Bu kıyafetlerde kullanılan üç renk bağcıklar, biye detayları ve spor ayakkabılarla, Tokyo Olimpiyatları’na özgü bir duygu ortaya çıkarıldı. 


Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için, Les Benjamins Kreatif Direktörü Bünyamin Aydın, Tokyo'da yarışacak Türk sporcuların resmi spor kıyafetleri için benzersiz logo desenleri tasarladı. Bünyamin Aydın, tasarım mirasından ilham alarak erkek ve kadın sporcuların Nike formalarını süsleyecek özel bir monogram yarattı.

Les Benjamins Kreatif Direktörü Bünyamin Aydın, “Türkiye'yi en iyi tanımlayacağını düşündüğüm bir logo tasarladım” diye açıklıyor ve monogramın mozaik deseninin dört geleneksel dokuma deseninden oluştuğunu ekliyor. “Her bir desen; Özgünlük, Birlik, Yaratıcılık ve Çeşitlilik temalarını temsil ediyor. Köklerimizden ilham alan bu yolculuk, kendi tasarım dilimle birleşerek bu noktaya geldi.“


Türk halı motiflerinden ortaya çıkan ve yukarıda belirtilen dört değerin önemini vurgulayan dört desen, gömlek, polo, fermuarlı üstler, şortlar, eşofman, rüzgarlık, şapka gibi aksesuarları içeren erkek ve kadın sporcuların spor giyim koleksiyonuna uygulanan tek bir ikonik monogramda birleşiyor. 

Geçtiğimiz yaz düzenlenmesi planlanan ancak COVID-19 küresel salgını sebebiyle 2021’e ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz – 08 Ağustos 2021 ve Paralimpik Oyunları 24 Ağustos-05 Eylül  tarihleri arasında düzenlenecek.

Bonus: Justin Bieber'ın tercihi Les Benjamins oldu


Önceki ve Sonraki
Haberler