MODA - TASARIMCILAR

Sun Yitian, Louis Vuitton Women's Prefall 2024 Koleksiyonu’nu sanat eserine dönüştürüyor

Louis Vuitton, Women's Prefall 2024 Koleksiyonu’nda sanatçı Sun Yitian ile bir iş birliğine imza atıyor. Sanatçı, ilk defa bir lüks modaevi ile gerçekleştirdiği iş birliği için eserlerini yüksek zanaatklarlık ile buluşturduğu giyilebilir parçalara dönüştürüyor

profil
BT Ekip
22.05.2024
Sun Yitian, Louis Vuitton Women's Prefall 2024 Koleksiyonu’nu sanat eserine dönüştürüyor

Louis Vuitton, 18 Nisan'da Şanghay'da gerçekleşen ilk ‘Voyager’ defilesi kapsamında sanatçı Sun Yitian ile çarpıcı bir iş birliğine imza atıyor. Oyuncaklar ve diğer seri üretim nesneler üzerine yaptığı fotogerçekçi resimlerle tanınan sanatçı; hazır giyim, deri ürünleri, sandıklar, aksesuarlar ve parfümleri kapsayan Prefall Kadın Koleksiyonu’nu renkli bir şekilde canlandıran özel bir seri için Maison ile iş birliği yapıyor.

1991 yılında Zhejiang, Çin'de doğan Sun Yitian, şu anda Pekin'de yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, kariyeri boyunca Paris, Berlin, Hong Kong ve Şangay gibi önemli sanat kentlerindeki galerilerde kişisel sergiler açtı. Çalışmalarında ‘Çin Menşeli’ seri üretim ürünleri ile sanatsal değer arasındaki çatışmayı inceleyen Sun Yitian, başlangıçta dikkat çekmeyen ya da çok az değeri olan nesneleri eşsiz sanat anlayışıyla her bir parçayı galeri ve müze seviyesinde bir esere dönüştürüyor. Sanatçı, ilk defa bir lüks modaevi ile gerçekleştirdiği iş birliği için eserlerini yüksek zanaatklarlık ile buluşturduğu giyilebilir parçalara dönüştürüyor. Sun Yitian bu iş birliği için; pembe tavşan, sarı ördek, benekli köpek, leopar, zebra, penguen ve kuğu gibi oyuncak benzeri hayvan figürlerini hayal ediyor. Bu figürler, çağdaş sanatçıların farklı dünyalarını Louis Vuitton evrenine taşıdıkları en son koleksiyon serisi olarak ikonik ve günlük parçalarla eğlenceli bir şekilde etkileşime giriyor.

Sun Yitian iş birliği ile ilgili düşüncelerini “Tuval üzerindeki resimlerle bakanlar arasındaki bağlantı biraz durağan ve sessizdir, belli bir mesafeyle yapılan bir gözlem biçimidir. Ancak sanat eserlerim giysilere, çantalara veya parfümlere dönüştürüldüğünde, insanlara çok daha yakın hale geliyorlar ve bu etkileşim hareketli ve öngörülemez oluyor. Adeta eşit bir kullanım ilişkisi yaratıyor” sözleriyle ifade ediyor.

Koleksiyonun tasarım süreci, Sun Yitian ve Louis Vuitton arasında farklı malzeme ve tekniklerdeki yaratıcılığın tasarıma dönüştüğü derinlikli tartışmaları içeriyor. Ekstra büyük ve incelikli bir şekilde eğlenceli olan sanat eseri, Louis Vuitton Kadın Koleksiyonları Artistik Direktörü Nicolas Ghesquière'in Prefall siluetlerini tamamlayan hazır giyim üzerine baskı veya nakışa dönüşerek cesur bir ifade oluşturuyor. Taç yaprağı pembesi bir palto veya etek üzerinde neşeyle sırıtan bir leopar, gök mavisi kapüşonlu bir rüzgarlık üzerinde profilden bir ördek ya da A kesim bir elbise veya tişörtün ön kısmını süsleyen Monogram çiçek formunda gözlere sahip bir oyuncak tavşan olsun, bu görünümler parlak ve genç bir enerjinin sinyallerini veriyor.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog