MODA - TASARIMCILAR

Stefanel baş tasarımcısı ile keyifli bir sohbet

Ünlü İtalyan markası Stefanel'in baş tasarımcısı Eleonora Stefanel ile yeni sezon trendlerini ve Türk kadınlarının moda anlayışını keyifli bir sohbet eşliğinde konuştuk.

profil
BT Ekip
29.12.2016
Stefanel baş tasarımcısı ile keyifli bir sohbet

Türkiye’yi çok sevdiğinizi her fırsatta dile getiriyor ve vakit buldukça ziyaret ediyorsunuz. Türkiye’deki moda sektörünü dünya piyasasında nerede görüyorsunuz?

Evet, bu doğru. Türkiye’de birçok defa hem iş için hem de tatil için bulundum. Ülkenizi çok seviyorum. Moda sektörü de bu sistemin içinde kendisine öncü bir rol edinmekte. Ne zaman Türkiye’ye gelsem moda sektörünün ne kadar hızlı geliştiğini fark ediyorum. Türk kadınları modayla hem çok ilgili olmaya başladılar hem de talepleri büyüdü. Görünümlerinin her detayına önem veriyorlar. Stefanel için en önemli sektörlerden biri çünkü markamızla Türk tüketiciler arasından çok eskiye, 90’lara dayanan bir ilişki var. Bu güzel ülkenin en önemli şehirlerinde varız, 30’dan fazla mağazamız var ve bundan gurur duyuyoruz. Türk kadınları bizim tarzımızı ve kalitemizi seviyorlar. Stefanel’i seviyorlar ve biz de onları seviyoruz!

İlgi ile takip ettiğiniz Türk tasarımcılar var mı?

Türkiye’de süregelen gelen bir imalatçılık geleneği mevcut. Türk tasarımcılarının ve moda haftasının moda dünyasındaki başarıları sayesinde de sektör Uluslararası ölçekte de kendini göstermeyi başardı. Bence İstanbul modası şehrin canlılığını ve gençliğini yansıtıyor. Moda haftasına henüz katılacak zaman bulamadım ama çok isterim. Hiçbir zaman asla dememeli!

Ana tasarımcılara aşinayım. Onlar Avrupa ve Asya arasında köprü bir ülkede yetişmişler ve bu onların tasarımlarına da yansıyor. Herşeyden önce, onların kültürel miraslarını Avrupa etkileşimleriyle harmanlamalarını seviyorum.  

Stefanel markası Eleonora’nın hayal gücü ile mi şekilleniyor? Yoksa belirli bir çizgide mi ilerlemek istiyor?

Koleksiyon tasarımları için ilham bana birçok yerden geliyor. Sokak tarzından, sosyal ağlardan, geçmiş stil kitapları ve sanat sergilerine kadar birçok şeyden esinleniyorum. Lineer bir çizgi takip etmiyorum, içgüdülerimi takip ediyorum ve eğer bir şey dikkatimi çekiyor ve aklımda kalıyorsa Stefanel tarzına ve ticari gereksinimlerimize de uygun olarak geliştiriyorum. Bu işin en çok sevdiğim kısmı fikirlerimin ve esinlenmelerimin kıyafetlerde gerçeğe dönüşüp, elle tutulur hale gelmesi.

Stefanel’in ruhunu ve tarzını özetleyen kelimeler nelerdir?

Stefanel örme işlerindeki uzmanlığı, İtalyan mirası, zamansız tasarımları ve yüksek kalitesiyle öne çıkıyor. Belirgin ve kendine has bir tarzı olduğu için eşsiz bir marka. Hem çağdaş hem de kozmopolit çizgiler taşıyor ve sezonluk trendleri kaçırmadan kendi kimliğine sadık kalıyor.

2017 İlkbahar-Yaz sezonu için kilit renk ve parçalar neler olacak?

İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonu güzellik ve sadelik, taze tarz anlayışından, güzelliğini sadelikle gösteren şık kozmopolit kadından esinlendi. Koleksiyonun özünü oluşturan örme giyisiler bu sezon ikonlaşmış, renkli ve geometrik şekilli jakarlar ve kaşmirler ile modern ve güncel bir tarz ile tekrar yorumlanmış.

Koleksiyona freş, güncel ve feminen dokunuşlar katmak için, canlı ve yoğun renkler seçtik. Krema tonlarından, beyaz, gri karışımları ve okyanus mavisinden başlayarak, pembe, turuncu, sarı, sardunya rengi, lila ve mavi gibi yün işçiliğini öne çıkaran renklere geçtik. Yazı hatırlatmak için de fıstık yeşili, fuşya ve yeşil gibi renkler seçtik.

2017 İlkbahar-Yaz sezonu için ön gördüğünüz “Bu çok trend olacak, hazırlıklı olun!” dediğiniz bir tarz var mı?

Genel olarak, Stefanel koleksiyonları trendleri çok abartmadan takip eder. Çünkü biz bir sezondan daha uzun sürecek ürünler yaratmayı seviyoruz. İlkbahar/yaz 2017 koleksiyonu içinse benim tavsiyem fikseli kotondan yapılmış çiçek desenli kaban, Stefanel’in ikonlaşmış ürünü olan pliseli triko, ve özel günler için giyebileceğiniz tığdan örme parçalarımız. Sadelikleri sayesinde ilkbaharda her tarza ve duruma ayak uydurabileceksiniz.

Bir Türk kadını neden Stefanel’den alışveriş yapmalı?

Dünya’nın her yerinden kadınların Stefanel’i seçiyor olmalarının sebebi bizim trikolarımızı sevmeleri, İtalyan tarzımızı beğenmeleri ve ürünlerimizin kalitesi ve zamansız tasarımları beğenmelerini. Türk kadınları elegan, feminen ve günlük kıyafetle bile olsalar şık bir tarza sahipler, bu yüzden Stefanel onlar için çok uygun.

Giydirmeyi hayal ettiğiniz bir ünlü var mı?

Senelerce birçok oyuncu, şarkıcı, ünlü ve yön veren isimler bizim ürünlerimizi seçti. Kıyafetlerimizi rahat ve aynı zamanda da tarz buluyorlar. Bu isimlerden bazılarını saymak gerekirse; Sharon Stone, J.Lo, Sarah Jessica Parker, Sienna Miller ve Chiara Ferragni. Şu anda giydirmeyi hayal ettiğim spesifik birisi yok ama kıyafetlerimizi kendi tarzlarına ve kişiliklerine göre uyarlayabilen kadınları sevdiğimi söyleyebilirim.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog