EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Özel röportaj: Simone Rocha ile H&M iş birliğini konuştuk

Buse Terim, Simone Rocha x H&M iş birliğine dair tasarımcı Simone Rocha ve H&M Kreatif Danışmanı Ann Sofie Johansson ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

profil
Buse Terim
09.03.2021
Özel röportaj: Simone Rocha ile H&M iş birliğini konuştuk

Simone Rocha: Simone Rocha x H&M koleksiyonu, erkek giyim ve çocuk giyim gibi uzun zamandır büyülendiğim iki alanda açılım yapmamı sağladı. İlk kez tüm aileyi kapsayan bir koleksiyon teklifim oldu –ki bu çok heyecan verici. Simone Rocha markasının 10. yılını kutladığımız şu günlerde zamanlama oldukça özel; doğal olarak bu bizim için bir durup düşünme zamanı… Bu koleksiyonu oluştururken arşive; tanınırlığımızı sağlayan anahtar stillere, detaylara ve imzalara dönüp bakmakla çok zaman geçirdik. Tül elbiseler, çiçekler, ekose kumaşlar, inci süslemeler, ışıltılı küpeler, Aran (İrlanda’da ada bölgesi) tarzı örgüler, trençkot ve tabii imzamız olan ayakkabılar gibi markanın takipçilerinin aşina olacağı unsurlar var. Koleksiyondaki her bir parça (kadın-erkek, yetişkin-çocuk) birbiriyle konuşuyor; tek bir öge, tek bir kimlik gibi…Dolayısıyla tül elbiseler, tül takımlar ile yan yana, hem erkek hem kadın için trençkot ve çocuklar için de klasik parçaların minyatürü var.

Ann Sofie Johansson: Bizi Simone ile işbirliğinde çeken şeylerden biri, markasının  özgün bir stilinin, net bir bakış açısının oluşu…Ve Simone Rocha x H&M koleksiyonunun Simone’u ifade eden şeylere vurgu yaptığını hissediyorum. Hacim, süslemeler, güzel dokumalar, nadir ev yapımı parçalar ve elbette takılar. Gerçekten 10 yılın birleşimi…


Simone Rocha: Bence Simone Rocha x H&M, Simone Rocha’yı gerçekten hissettiriyor. Renk paletine bayılıyoruz; kremler, pembeler ve kırmızılar. Ve benim için çok özel olan örgü kazaklar ile İrlanda’ya selam veriyoruz. İlkbahar/Yaz 2014’de yer alan ilk Neoprene inci koleksiyonuna tekrar bakarak çok zaman geçirdim. Şu an imzam olan Neoprene inciyi, İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonunda ilk tanıttığımda bunun kimliğimi inşa ettiğim bir an olduğunu hissetmiştim. Ayrıca kısmen Japon fotoğrafçı Nobuyoshi Araki’den ilham aldığım ve Lancaster House’daki ilk defilem olan İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonuna da tekrar bakmak istedim. Ve ayrıca Sonbahar/Kış 2014 Anne Boleyn koleksiyonunu, bu koleksiyondaki gofre kumaş ekose elbiseleri ve İlkbahar/Yaz 2018’deki Red Dolls koleksiyonunu da tekrar ele aldım. Arşiv detaylarını tekrar hayal etmek istedim. Dolayısıyla bu sadece ‘re-editions’ değil, günümüz için yeniden yorumlama.

Ann Sofie Johansson: H&M işbirlikleri ile ilgili özel şeylerden biri de bu; tasarımcılara imzaları üzerinde yeniden düşünme şansı ve dünyalarını yepyeni bir izleyici kitlesine sunma şansı veriyor. 


Simone Rocha: Tüm koleksiyonlarımızda odağımız parçaların uzun ömürlü olması ve farklı şekillerde mix edilebilmesi… Bu koleksiyonun temelini oluşturuyor; tül önlükler elbiseler; kazaklar gömleklerin üzerine giyilebiliyor, çoraplar kıyafet ile eşleştiriliyor. Dokumaların markamda önemli bir yeri var, bunların hâlâ kişisel bir dokunuşu, bir kimliği olduğundan emin olmak istedim. Ana Simone Rocha koleksiyonlarında olduğu gibi bu koleksiyonda da dokumalara aynı özeni ve dikkati gösterdik. İmzamız olan tüllerin ve ‘coupè’ elbiselerin yeni versiyonlarını geliştirdik. Kabarık elbiselerimizi ise yeni bir şekilde ortaya çıkardık. Ayrıca neoprene parçalar, dokuma tüvitler, pamuk poplinler, hafif kapitoneler, delikli süveterler, çiçek desenli işlemeli bluzlar var. Detay olarak imzamız olan çiçek motifine odaklandık ve onu yükselttik ve tabii benim fiyonk, takı, çanta ve incili maskülen ayakkabı gibi klasik aksesuarlarımın versiyonları da var. Koleksiyonlarım genellikle nesiller arası, bu benim için çalışmanın doğal bir yolu. Umarım bu koleksiyonda da bu çeşitliliği yakalarız. Asimetrik fırfırlı ekose kısa etek/elbise ve boncuklu neopren etek gibi parçalarda harika bir gençlik hissi var. Bir yanda da uzun kabarık elbiselerimiz var. Her tarzdan insanın bu koleksiyondan giyinmesi düşüncesini gerçekten seviyorum.


Simone Rocha: Çocuk koleksiyonu benden hep istenen bir şeydi. Ve elbette kendi kızım, arkadaşlarım ve ailem için tasarımlar hazırlıyordum. Ve sonunda gerçekleşti, bunu sonunda uygun bir şekilde yapma şansım oldu. Parçaları daha küçük ebatlarda yeniden işleme süreci güzeldi. Ölçek genellikle oynadığım bir şey olduğu için de bana uygun. Koleksiyonda beyaz pamuk poplin elbise, kabarık kollu elbise gibi pek çok klasiğin mini versiyonu yer alıyor. Ayrıca incili küçük bluzlar, inci düğmeli kaşmir hırkalar ve erkek çocuklar için Aran örgüsü kırmızı kazaklar var.


Simone Rocha: Erkek koleksiyonu çalışma fikri harikaydı. Bu, daha önce yapmadığım bir şeydi. Simone Rocha x H&M koleksiyonu için çalışırken erkekleri, kadınları (ve pek tabii çocukları) aynı topluluğun; bir ailenin, bir grubun parçaları, olarak tek bir öge, tek bir kimlik olarak düşündüm. Bu nedenle, parçalar birbiriyle konuşuyor; erkek trençkotu da var kadın trençkotu da… Kız kazakları da oğlan kazakları da… Ama tabii ki de her şey mix edilebilir, birbiriyle eşleşebilir ve cinsiyetler arasında harika bir şekilde ödünç alınabilir. Ayrıca basit dikim ile tasarlanan pek çok parça var. İlk çalışmalarıma ilham veren androjen kıyafetleri tekrar gözden geçirmek gerçekten güzeldi ve bu koleksiyonda salaş, yumuşak kıyafet olarak yeniden yorumlandılar. Süreç ortak çalışmaya dayanıyor. Çoğunlukla sanatçılarla ya da görsel alanda bana ilham veren kişilerle çalışıyorum. Mesela erkek giyiminde düzenli işbirliği yaptığım kişilerden olan fotoğraf sanatçısı Jacob Lillis ile çalışmak çok hoştu. Kuzey İngilitere’de çektiği, pencere üzerindeki çiçek fotoğraflarını gömlek deseni ve aksesuarlarda kullandık; tülün içinde çok güzel görünüyorlar.


Önceki ve Sonraki
Haberler