EN ÇOK
OKUNAN

Osmanlı’nın izleri Dior Erkek Yaz 2023 Koleksiyonu’nda

Önceki gün bir defileyle tanıtılan Dior Erkek Yaz 2023 Koleksiyonu’nda, markanın erkek koleksiyonları artistik direktörü Kim Jones, Britanyalı sanatçı Duncan Grant’tan ilham almış. Koleksiyondaki parçalardan birinde ise 16. yüzyıla dayanan geçmişiyle Osmanlı sultanlarının kıyafetlerinde kullanılan ve çok özel bir teknikle Gaziantep’te dokunan kutnu kumaşı kullanılmış. Dior, kumaşın yolculuğuyla ilgili bir de video yayınladı

Osmanlı’nın izleri Dior Erkek Yaz 2023 Koleksiyonu’nda

Dior Erkek Yaz 2023 koleksiyonu, önceki gün gerçekleştirilen defileyle görücüye çıktı. Dior Erkek Koleksiyonları Artistik Direktörü Kim Jones, Yaz 2023 koleksiyonu ile özel alanların önemine dikkat çekerken, mahremiyetin nasıl ilham kaynağına dönüşüp yaratıcılığa katkıda bulunduğunun da altını çiziyor. Jones, bizleri Paris’ten Mösyö Dior’un doğum yeri olan Granville’e ve sanatçı Duncan Grant’in bir dönem yaşadığı ve çalıştığı, 20. yüzyılın en radikal sanatçı, yazar ve düşünürlerinden oluşan ‘Bloomsbury Group’ üyelerinin toplumu başka bir şekilde hayal etmek, ilham almak ve yaratmak üzere toplandığı kır evi Charleston, Sussex’e; zaman ve mekanda yapılacak büyüleyici bir yolculuğa davet ediyor.

Geçmiş, şimdi ve geleceği birbirine bağlayan kişisel hikayeler, bu defile ile bir kez daha iç içe geçiyor. Britanyalı ressamın hayatından, skeçlerinden ve post-empresyonist çalışmalarından ilhamla zarafetin yeni formları ortaya konuyor. Modaevinin ikonlarından ‘cannage’ motifi kapitone montlarda kendini gösterirken, sembol haline gelen bar ceket yarı transparan bir ipek-organza ile yeniden yorumlanıyor.

Dior atölyelerindeki uzman işçiliği gözler önüne seren, virtüözlerin çalışmalarını andıran bu inşa; moda ve sanatı bir araya getiren bağlantının altını her zamankinden daha belirgin bir şekilde çiziyor. Her daim devinim halinde olmasına rağmen değişmeyen tek şey, bu bağlantının varlığı oluyor.

Koleksiyondaki parçalardan birinde ise 16. yüzyıla dayanan geçmişiyle Osmanlı sultanlarının kıyafetlerinde kullanılan ve çok özel bir teknikle Gaziantep’te dokunan kutnu kumaşı kullanılmış.

Önceki ve Sonraki
Haberler