EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Omega uzayı çöplerden temizlemek izin çalışacak!

Ay’a giden ilk saatin üreticisi olan Omega, bir kez daha uzay keşiflerinde başı çekiyor. Bu kez Omega, insanlığın uzaydaki faaliyetlerine karşı tehlike yaratan uyduları ve uzay çöplerini takip etmeye yönelik önemli bir görevi destekliyor

Omega uzayı çöplerden temizlemek izin çalışacak!

Omega, uzayda güvenli ve sürdürülebilir bir gelecek hedefi doğrultusunda, yörüngedeki uzay nesnelerini hassasiyet ve şeffaflıkla tespit eden Privateer ile bir iş birliğine imza atıyor. İş birliğindeki amaç; insanlığın uzaydaki faaliyetlerine karşı tehlike yaratan uyduları ve uzay çöplerini takip etmek. Bu çabalar, uzayın tüm insanlık için güvenli ve ulaşılabilir tutulması açısından çok önemli. Moonwatch’un dünyanın en ünlü kronografı olmasını sağlayan Apollo görevleri gibi, Privateer görevi de üç kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor: Apple kurucularından Steve Wozniak, Ripcord CEO’su ve kurucusu Alex Fielding ile astrodinamik uzmanı, uzay çevrecisi Dr. Moriba Jah.

Yenilikçi ve problem çözücü bu isimler, uzay çöplerinin derhal ele alınması gereken bir konu olduğunu, her bireyi ve her ulusu ilgilendirdiğini söylüyor. Şu anda, yaklaşık 40 bin parça insan yapımı uzay çöpü, Dünya yörüngesinde dolaşırken takip ediliyor. Fakat bu yalnızca 10 cm’den büyük nesneleri kapsıyor. Yörünge dışındaki 100 binlerce çöp ise tanımlanmamış durumda. İzlenmiyor ve etkileri tahmin edilemiyor.

Uzay giderek daha erişilebilir hale gelirken, hızla büyüyen uzay çöpü sorunu da toplumun iletişim, konumlandırma ve iklim araştırmaları gibi önemli hizmetlerde faydalandığı uydular açısından tehlike yaratmaya başladı. Verilerin zamanında ve doğru şekilde elde edilmesi, yalnızca uzaydaki değil Dünya’daki geleceğimiz için de çok önemli.

Bu düzeyde bir veri toplama ve modelleme, çok ciddi bir iş. Omega da bu cesur girişimde Privateer ile birlikte rol oynamaktan gurur duyuyor. İki firma uzayda sürdürülebilirlik konusunda saatin işlemekte olduğu ve artık harekete geçme zamanının geldiği konusunda hemfikir.

Alex Fielding, “Privateer’in özel bilgi grafiği teknolojisinin lansmanı için Omega ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz” deyip ekliyor: “Omega’nın kara, deniz ve uzay keşifleriyle derin bir bağı var. Onların desteğiyle, Privateer insanlığın keşiflerini ve bu nihai sınıra dair anlayışını ileriye götürebilecek.”

Önceki ve Sonraki
Haberler