EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Moncler kürke veda ediyor

Dünyaca ünlü İtalyan markası Moncler, koleksiyonlarında kürk kullanımını aşamalı olarak azaltacaklarını açıkladı. Marka, 2024 itibariyle ürünlerinin hiçbirinde kürk ve hayvanlardan elde edilmiş malzemeleri kullanmayacaklarını taahhüt etti

Moncler kürke veda ediyor

Lüks İtalyan moda markası Moncler, koleksiyonlarında kürk kullanımını aşamalı olarak bırakacağını açıkladı. Moncler yaptığı açıklamada, vahşi doğada özel olarak yetiştirilmiş veya yakalanmış hayvanlardan elde edilen kürk tedarikini bu yıldan itibaren durduracağını ve kürk içeren son koleksiyonunun 2023 sonbahar/kış sezonunda çıkaracaklarını söyledi. Marka, 2024 itibariyle ürünlerinde hayvanlardan elde edilen malzemeleri kullanmayı tamamen bırakacaklarını da belirtti.

Markanın bu kararı vermesinde, İtalyan hükümetinin kürk çiftçiliğini yasaklaması ve hayvanseverlerin devam eden protestoları etkili oldu. Moncler, Fur Free Alliance’ın bir üyesi olan İtalyan hayvan hakları kuruluşu LAV ile yapıcı ve uzun vadeli bir iş birliğine başladıklarını da duyurdu.

Hayvan hakları savunucuları Four Paws, Humane Society International/UK, LAV ve PETA; Moncler’i, kürkü koleksiyonlarından kalıcı olarak çıkaran Gucci, Versace, Prada, Valentino, Armani ve Canada Goose’a katıldığı için övgüler yağdırdı.

Moncler, ‘kürke hayır’ deyişini vurgulamak için dünya çapında kürk kullanmaktan vazgeçmiş 1.500’den fazla markanın yer aldığı küresel Kürksüz Perakendeci programına da katılıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler