EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Moda tutkusunun tasarımlara dönüştüğü yer: Vakko ESMOD

Geçtiğimiz günlerde BT Ekip olarak Vakko ESMOD'da keyifli ve eğitici bir atölye çalışmasına katılmıştık. Moda tutkunu, tasarımcı olmak isteyen okuyucularımız için Vakko ESMOD Moda Akademisi Eğitim Direktörü Çiğdem Mete ile bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdik.

profil
BT Ekip
27.12.2016
Moda tutkusunun tasarımlara dönüştüğü yer: Vakko ESMOD

Moda eğitimi almak isteyenleri Vakko ESMOD Moda Akademisi’nde nasıl eğitim seçenekleri bekliyor? Kısa ve uzun programlar olmak üzere.

ESMOD, 1841 yılında Fransa’da kurulmuş, 175 yıllık geçmişe sahip, dünyanın ilk moda okulu. ESMOD’un, oturmuş bir eğitim programı ve metodu var. Vakko da Türkiye’yi modern ve lüks mağazacılıkla tanıştıran, birçok ilkin öncülüğünü yapan köklü bir marka. Modaya, moda eğitimine bakış açılarının ve vizyonlarının birbirine paralel olması, bu iki köklü kurumu bir araya getirdi. 2010 yılı itibariyle ESMOD İstanbul, 2013 yılından bu yana ise Vakko ESMOD Moda Akademisi olarak İstanbul’da faaliyet gösteriyoruz.

Vakko ESMOD Moda Akademisi’nde moda sektörüne tasarımcı yetiştirmeyi hedefleyen 3 yıllık diploma programının yanı sıra, kısa dönemli sektöre yönelik pek çok sertifika programı da mevcut.

Moda Tasarımı ve Yaratımı Diploma programının ilk iki yılında öğrenciler konsept yaratmaktan, kalıp ve dikime kadar işin temellerini öğrenip, mezuniyet yıllarında kendi kişisel koleksiyonlarını oluşturuyorlar. VAKKO ESMOD’un programında ana dersler; moda tasarımı ve modelizm & drapaj teknikleri, ikincil dersler ise moda kültürü ve tarihi, moda yönetimi, tekstil ve kumaş bilgisi, bilgisayarda çizim ve tasarım (Adobe illustrator ve photoshop) dersleri ile pekiştirilmiş bir müfredat içeriyor. Eğitim yılları boyunca öğrencilerin kendi kimliklerini koruyarak, yeni koleksiyonlar geliştirmelerine yardımcı oluyoruz.

Sertifika programlarımız ise modanın birçok farklı alanını kapsıyor:  Moda Tasarımı, Yaratıcı Drapaj Teknikleri, Moda Perakendesi ve Yönetimi, Desen Tasarımı, Mağaza Yönetimi, Görsel Düzenleme, Stil Danışmanlığı, Moda Dünyasında Her Yönüyle Lüks, Moda Kültürü, Moda İş Dünyasına Giriş ve bunun yanında kurumsal eğitimlerimiz mevcut.  Bu kurumsal eğitimler içinde, “Eğitimcinin Eğitimi” ve şu anda çok popüler olan “Ekipte Jenerasyon Farklılıkları Uyumu ve Yönetimi” gibi konular bulunuyor.

Hem diploma, hem de sertifika programlarımızdan yılda 500’e yakın öğrenciyi mezun ediyoruz.

"MODAYA OLAN TUTKU HER ŞEYDEN ÜSTÜN"

3 yıllık diploma programının başvuru süreci nasıl ilerliyor? Bir adayın portfolyosunda aradığınız özellikler neler?

Öncelikle belirli periyodlarda, okul ve moda tasarımı eğitimimize yönelik tanıtım günleri düzenliyoruz. Bununla birlikte yetenek sınavlarımızı anons ediyoruz. Belirli bir zaman dilimi içinde birkaç kez açılan yetenek sınavlarımızda, öğrencilerin çizim yeteneklerini gözlemlemeye çalışıyoruz, portfolyolarını inceliyoruz ve bir de mülakat gerçekleştiriyoruz. Burada, tabii ki belirli düzeyde bir çizim yeteneği arıyoruz ancak bu ana koşulumuz değil. Zira öğrencilerimizin eğitime başladıktan sonra çizim yeteneklerinin ne kadar geliştiğini yaptığımız workshop’ta sizler de yakından tanık oldunuz. Önceliğimiz, öğrenci adaylarımızın başvurduğu bölümün gerekliliklerini bilmesi ve bunu gerçekten çok istemesi.

Öğrenci adaylarımız başvuru yaparken her zaman söylediğimiz bir cümle var: “Modaya olan tutkunuz bizim için en büyük ölçü.” Eğitimimize sıfırdan başladığımız için adaydan profesyonel çizim yapmasını beklemiyoruz, modayla ilgili biriktirdiği görseller, dergilerden yarattığı kolajar, kumaşlarla yaptığı tüm çalışmalar bizim için değerlendirmeye açık.

Öğrenci adayları için burs olanakları var mı?

Yılın ilk çeyreğinde tüm iletişim kanallarından faydalanarak VAKKO ve VAKKO ESMOD Moda Akademisi burs imkanlarımızı tüm adaylara duyuruyoruz. Portfolyoları ile başvuran öğrencilerimiz, eğitmenlerimizin ve yönetimimizin katıldığı jüri ile değerlendiriliyor. Belirli değerlendirme kriterlerinden sonra seçilen öğrencilerimize burs imkanı sunuyoruz. Bursumuz yıllık başarıya bağlı olarak devam ediyor.

3 yıllık programın ardından elde edilen diploma YÖK tarafından onaylanıyor mu?

3 yıllık diplomam programımız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı. Tabii ESMOD sertifikasının dünya çapındaki prestiji, saygınlığı ve gördüğü kabul de öğrencilerimize çok önemli kapılar açıyor.

Vakko ESMOD Moda Akademisi’nin akademik kadrosu kimlerden oluşuyor?

Eğitmenlerimiz ESMOD Paris’ten gelen yabancı eğitmenler. Her birinin hem güçlü bir eğitim hem de kariyer geçmişleri var.

Yabancı eğitmenlerimizin dışında sektör profesyonellerinden de destek alıyoruz. Vakko’da yöneticilik yapan isimler de dahil olmak üzere sektörün önemli isimleri, moda tasarımından yönetimine, iletişimden moda kültürüne çeşitli alanlarda eğitim veriyor. Sertifika programları ile birlikte yerli ve yabancı toplam 30’a yakın eğitmenimiz var.

"OLIVIER ROUSTEING ESMOD MEZUNU"

Öğrencileri mezuniyetin ardından neler bekliyor? İş hayatına atılan mezun öğrencilerinizin hikayelerini bizimle paylaşabilir misiniz?

Vakko ESMOD Moda Akademisi’ni diğerlerinden ayıran en önemli unsur Vakko ve ESMOD markalarından gelen kültür ve deneyim. Bunun dışında, pratik eğitimlerimizin yoğunluğu ve mezun öğrencilerimizin iş bulma oranları da Vakko Esmod’un en güçlü olduğu noktalardan biri. ESMOD mezunu öğrencilerin istedikleri işe girebilme oranları dünyada yüzde 90’ın üzerinde.

ESMOD’un dünya genelinde başta Fransız markaları olmak üzere birçok Avrupa markasında iyi pozisyonlarda çalışan pek çok mezunu var. Örnek vermek gerekirse;

Olivier Rousteing, Tasarımcı, Balmain
Christophe Decarnin, Tasarımcı, Balmain (Olivier Rousteing'ten önce)
Ece Ege, Tasarımcı, Dice Kayek
Catherine Malandrino, Tasarımcı
Franck Sorbier, Haute Couture Tasarımcısı
Alexandre Vauthier, Haute Couture Tasarımcısı
Thierry Mugler, Tasarımcı
Thomas Vasseur, Tasarımcı, Christian Lacroix ve Burberry
Damir Doma, Tasarımcı
Joseph Dreyfuss, Tasarımcı
Daniel Hetcher, Tasarımcı

ESMOD mezunlarının çalıştıkları şirketler ise;
Abercrombıe & Fıtc,  Alexander Wang, Anne-Valerie Hash, Aubad,  Azzaro,  Balenciaga, Balmain, Barbara Bui, Benetton, Bill Tornade, Celio, Christian Dior, Christophe Josse, Citizen K, Comlplices, Comptoir Des Cotonniers, Courreges, Dim, Eleven Paris, Elle Magazine, Eurodif, Franck Sorbier, Gemo, Givenchy  Groupe Beaumanoir (Morgan, etc…), Groupe Casino, Groupe Indıtex (Zara, etc…), Gucci, Hermes, H&M, Hugo Boss, Isabel Marant, Jacadi, Jean-Paul Gaultier, Lacoste, Lanvin, Le Printemps, Lili Gaufrette, L’Officiel Magazine, Louis Vuitton,  Maison Martın Margiela, Maison Rabih Kayrouz, Manoush, Maxime Simoens, 

Naf Naf – Chevignon, Nelly Rodi, Nina Ricci, Pascal Millet, Princesse Tam Tam, Promod, Promostyl, Sandro, Saks Fifth Avenue, Sophie Martin Paris, Tape A L’œıl, Tara Jarmon, The Kooples, Valentino, Vanessa Bruno, Vente-Privee.com, Veronique Leroy, Vogue Magazine, Yves Saint Laurent.

Mezunlarımız ayrıca Vakko ve Vakkorama’nın işe alım süreçlerinde de diğer adaylardan bir adım önde oluyorlar.

Eğitim boyunca çalışma ve staj imkanları sunuluyor mu?

Vakko ESMOD Moda Akademisi’nde eğitim alan öğrencilerimize işin yönetim ve üretim sürecini öğrenebilmeleri için mağaza ziyaretleri, yaz stajları ve fabrika ziyaretleri organize ediyoruz. Aynı zamanda sertifika programlarımız dahilinde atölye çalışması bittiğinde ürünlerin Vakko Üretim Merkezi’nde hayata geçmesini sağlıyoruz. Örneğin farklı baskı teknikleri kullanarak bir eşarp üretmek gibi süreçleri birinci elden deneyimleyebiliyorlar.

"MODAYA İLGİ DUYAN HERKESE YER VAR"

 Üç yılın sonunda mezun olabilmek için öğrencilerin tamamlaması gereken projeler nelerdir?

Öğrencilerimiz ilk yıl etek, gömlek ve elbise projelerini, ikinci yıl tayyör ve günlük giyim projelerini tamamlıyorlar, 3.yıl ise artık tamamen kendi koleksiyonlarına yönelik çalışmalara başlıyorlar. Sene başında korse, ardından organze kumaştan gömlek yapıyorlar, koleksiyona başlamadan önce son olarak kaban yapıyorlar ve en az 5 look’tan oluşacak koleksiyonlarına çalışmaya başlıyorlar. Mezuniyet sene sonunda yapılan defile ile gerçekleşiyor ve diplomaları sahnede Vakko üst yönetimi tarafından takdim ediliyor.

Bir yılda ne kadar başvuru oluyor, kaç öğrenci kabul ediliyor?

Her yıl yaklaşık 60 başvuru değerlendiriyoruz. Başvuruların yaklaşık yüzde 30-35’i kabul edilerek eğitimimize katılıyor.

Örneğin bugüne kadar hiç dikiş yapmadım ve çizim yeteneğim başlangıç seviyesinde. Vakko ESMOD Moda Akademisi’nde bana bir yer olur mu? Tekniklere ileri seviyede hakim olmam şart mı?

Vakko ESMOD Moda Akademisi’nde kendisini geliştirmek isteyen modaya ilgi duyan herkese yer var. Vakko Esmod Moda Akademisi ile öğrencilerimizin kendi seslerini bulmasını, onlara moda sektörünün tasarım, yönetim, iletişim gibi farklı alanlarında etkin bir şekilde çalışmalarını sağlayacak bir altyapı oluşturmayı hedefliyoruz. Daha önce belirttiğim gibi diploma programının ilk iki yılında öğrenciler konsept yaratmaktan, kalıp ve dikime kadar işin temellerini öğreniyorlar. Ayrıca sene içinde spesifik eksiklerini giderebilecek pek çok kısa dönemli sertifika programı da açıyoruz.

Yıl içinde proje için yapılan koleksiyonlardan parçaların satışa çıkma ihtimali oluyor mu?

Geçtiğimiz sene mezun olan öğrencilerimizin, jüri tarafından seçilen mezuniyet koleksiyonlarından bazı parçalar yakında Vakkorama çatısı altında satışa sunulacak. Bu hem öğrencilerimiz hem de bizler adına çok mutluluk verici. Ayrıca yeni mezun biri için de oldukça ufuk açıcı.

3 yıllık diploma programının dışında çalışanlar için yine aynı konularda eğitim alabilecekleri programlar var mı? Hafta sonu, akşam saatlerinde yer alan…

Sertifika programlarımız da gene modanın birçok farklı alanını kapsıyor:  Moda Tasarımı, Yaratıcı Drapaj Teknikleri, Moda Yönetimi, Baskı Desen Tasarımı, Mağaza Yönetimi, Stil Danışmanlığı, Moda Dünyasında Her Yönüyle Lüks, Moda Kültürü, Görsel Düzenleme ve Vitrin Tasarımcılığı, Dijital Pazarlama ve E-Ticaret, Ayakkabı Tasarımı, Çanta Tasarımı, Moda Fotoğrafçılığı, Stil Yaratıcılığı (Styling) Hikaye Yaratımı, Kumaş Tekstil Teknolojileri sertifika programları hafta içi akşam ve hafta sonu olmak üzere, süresi 15 saat ile 108 saat arasında değişiyor.

Farklı ülke ve şehirlerde bulunan ESMOD okulları arasında kısa vadeli bir değişim programı yapmak, oradaki derslere misafir öğrenci olarak katılmak mümkün mü?

Günün sektör koşullarında var olabilmek için hem markalar hem de tasarımcılar yerel değil global düşünmeliler, biz de her bir öğrencimizi uluslararası arenada çalışacakmış gibi yetiştirmeyi hedefliyoruz. Dünyada 21 ESMOD Okulu var, öğrencilerimiz 2. yıllarından itibaren diledikleri ülkedeki ESMOD’da eğitimlerini sürdürebiliyor, değişim programına katılabiliyor. Bu da onlara ayrı bir tecrübe, farklı kültürleri tanıyarak kendilerini geliştirme imkanı sunuyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler