MODA - TASARIMCILAR

Louis Vuitton Artycapucines koleksı̇yonunun beşı̇ncı̇ bölümünü sunuyor

Louis Vuitton'un Artycapucines Koleksiyonu'nun 2023 edisyonunda, önde gelen beş çağdaş sanatçı olan Billie Zangewa, Ewa Juszkiewicz, Liza Lou, Tursic & Mille ve Ziping Wang zamansız ve klasik Capucines çantaya benzersiz vizyonlarını katıyorlar

profil
BT Ekip
20.10.2023
Louis Vuitton Artycapucines koleksı̇yonunun beşı̇ncı̇ bölümünü sunuyor

Adını Louis Vuitton'un 1854 yılında ilk mağazasını açtığı Rue Neuve-des-Capucines'den alan ‘Capucines’ çanta, 2019'daki ilk koleksiyondan bu yana 29 çağdaş sanatçıya Artycapucines tasarlamaları için mükemmel boş bir tuval sağlıyor. En son sunulan beş tasarım, koleksiyonun, sanatçıların yetenek ve icatlarını Louis Vuitton’un usta zanaatkarlarının yaratıcılığı ve işçiliğiyle birleştirme becerisini kanıtlıyor.

Artycapucines Koleksiyonu'nun 2023 edisyonunda, beş çağdaş sanatçı; Billie Zangewa, Ewa Juszkiewicz, Liza Lou, Tursic & Mille ve Ziping Wang, Capucines çantaya kendi yorumlarını kattı.

Özel olarak tasarlanmış kutularda sunulan 2023 Artycapucines Koleksiyonu'ndaki tüm çantalar, 12 Ekim 2023 tarihinden itibaren yalnızca 200 adetle sınırlı olmak üzere keşfe hazır olacak.

Malawi'de doğan Güney Afrikalı Billie Zangewa, manzara ve portreler yaratmak için ham ipek kumaştan, kasıtlı olarak kusurlu çalışılmış yamalar kullanıyor. Tasarladığı Artycapucines, oğlu Mika'nın yer aldığı 2020 çalışması ‘The Swimming Lesson’ı yüksek çözünürlüklü, optik illüzyon baskı tekniğiyle, etkileyici nakış ve kasıtlı olarak görünür el dikişi kombinasyonu kullanılarak yeniden yaratıyor. 


Kadın kimliği ve Batı kanonundaki kadının bastırılmış rolüyle uzun süredir ilgilenen Polonyalı ressam Ewa Juszkiewicz, karakteristik olarak çarpıcı ve sürrealist 2021 tarihli eseri ‘Ginger Locks’u bir dizi altın inciyle süslenmiş yüksek çözünürlüklü bir baskı kullanarak Capucines'e aktarmayı tercih ediyor. 


Amerikalı sanatçı Liza Lou, hem ‘Kitchen’ (1995) gibi büyük ölçekli heykellerde, hem de daha samimi sanat eserlerinde boncukları kullanmasıyla tanınıyor. Lou’nun Artycapucines tasarımında, ince ve güzel dokulu boncuk işi eşsiz yumuşak Louis Vuitton derisi ile bütünleştirilerek hassas bir şekilde pastel renklerle bastırılıyor ve çanta, adeta heykelsi bir ikinci deriyle sarmalanıyor.


Fransız-Sırp sanatçı ikilisi Tursic & Mille, Capucines tasarımlarında sanatlarında konu aldıkları, modern toplumdaki aşırı imaj yükü ve yeniden bağlamsallaştırmaya olan ilgilerini yansıtıyorlar. İkili, çantayı kendine özgü bir çiçek şeklinde yeniden tasarlayarak, 2021 tarihli ‘Tenderness’ tablosunun zengin işlemeli ve renkli bir versiyonu için çerçeve olarak kullanıyor ve bu versiyona kömürleşmiş sedir ağacı sap ve kakma LV logosu eşlik ediyor. 


Çinli sanatçı Ziping Wang'ın mini Artycapucines'i, koleksiyonun şu ana kadarki en küçük çantası olma özelliğini taşıyor. Parlak canlı renklerde ve şekeri andıran tatlı motiflerde deri ‘patchwork’ ve kakmacılık teknikleriyle üretilen çanta, görsel olarak doymuş ve öz-düşünümsel dünyamız hakkında güçlü bir yorumu yansıtıyor.


Artycapucines Koleksiyonu bugün Alex Israel, Beatriz Milhazes, Daniel Buren, Henry Taylor, Paola Pivi, Park Seo-Bo, Tschabalala Self, Ugo Rondinone, Urs Fischer, Vik Muniz ve Zhao Zhao gibi dünyanın dört bir yanından ünlü sanatçıların 29 farklı tasarımını içeriyor. Her bir özel çanta, Louis Vuitton’un torunu Gaston-Louis’nin Sol LeWitt, Yayoi Kusama, Richard Prince ve Takashi Murakami gibi efsanelerle yapılan iş birliklerinden Frank Gehry tasarımı Fondation Vuitton'un 2014'teki açılışına kadar; Maison’un yüz yılı aşkın bir süredir yenilikçi ruhunu ve yüksek zanaatkarlığını sürekli olarak sanatçıların ve yaratıcılıklarının hizmetine sunduğunun kanıtı olma niteliğini taşıyor. Artycapucines Koleksiyonu, Capucines çantayı kadınlığın nihai ifadesi olarak teyit ederken; sanatsal yaratıcılık, bilgi birikimi ve zanaata olan bağlılığın özünü yansıtıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler