EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Karl Lagerfeld’in ardından

Chanel’in kreatif direktörü Karl Lagerfeld dün Paris’te hayata gözlerini yumdu. 85 yaşındaki ikonik tasarımcının vefatı moda dünyasında büyük yankı uyandırdı. Medyada Lagerfeld’in anısına yazılanları bir araya getirdik...

profil
BT Ekip
20.02.2019
Karl Lagerfeld’in ardından

85 yaşındaki Karl Lagerfeld mesleği ile yaşayan bir isimdi. Henüz birkaç gün önce, stil ikonu Olivia Palermo işbirliğini duyuran ikonik modacı ilerleyen yaşına ve sağlık sorunlarına rağmen yaratıcılığından ödün vermiyordu. Son aylarda sık sık istirahate çekilişiyle dikkat çeken Lagerfeld geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Chanel 2019 İlkbahar/Yaz Couture defilesine halsizlik sebebiyle katılamamıştı. Lagerfeld’in beklenmeyen ölümü iki yıl önce yaptığı şu açıklamayı akla getirdi ‘Yorgun değilim! 83 yaşındayım, şu anki performansım geçmişe kıyasla çok daha verimli. Neden? Çünkü kafam çok net. İşim birinci önceliğim."

Chanel, Karl Lagerfeld’in vefatı ardından resmi bir başsağlığı metni yayınladı. Metinde Karl Lagerfeld’in Gabrielle Chanel’in yarattığı marka kodlarını yeniden icat ettiği belirtiliyor ve Lagerfeld’in şu sözü hatırlatılıyor; ‘Benim işim hiçbir zaman Gabrielle Chanel’in yaptıklarını yapmak değildi, onun yapacaklarını yapmaktı.

Chanel'in CEO’su, Alain Wertheimer : “Yaratıcı dehası, cömertliği ve sıra dışı sezgisiyle Karl Lagerfeld zamanının ötesinde biriydi. Bu özellikleriyle Chanel’in başarısına büyük katkıda bulundu. Bugün ben sadece bir arkadaşımı kaybetmedim, ama hepimiz 1980’lerin başında bütün markayı yeniden yaratması için gözüm kapalı bıraktığım olağanüstü bir yaratıcı zekayı kaybettik.”

Marka yetkilileri ayrıca Karl Lagerfeld’in mirasını kendisinin yaklaşık 30 yıldır en yakın yardımcısı olan Chanel'in Moda Kreasyon Stüdyosu Direktörü Virginie Viard’ın sürdüreceğini de belirtti.

Karl Lagerfeld'ın vefatı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Dikkat çeken bazı açıklamaları bir araya getirdik...

Stella McCartney: "Moda dünyası için çok üzücü bir gün. Bu muhteşem adam, hepimizin dünyaya bakış şeklini değiştirdi, böyle bir fırsata sahip olmak bile bir onurdu. Arkanda bıraktığın onca güzellik ve tüm dünyaya emsalsiz vizyoner görüşünün bir parçası olan ikonik gözlüklerinin ardından baktığın için teşekkürler. Gerçekten çok özleneceksin... Ve her zaman sevileceksin."

Alexa Chung: "Huzur içinde uyu, Karl. Seninle röportaj yapmaya hazırlanırken ne kadar korktuğumu hatırlıyorum; fakat sen o kadar nazik ve centilmendin ki... Bana hayatımın en mükemmel tecrübelerini yaşattığın için teşekkür ederim, seni tanımak bir onurdu. Ayrıca kuru şampuan tavsiyen için de teşekkürler, her saçımı pudralarken aklıma sen geleceksin."

Olivia Palermo: Bir dahiyi, gerçek bir efsaneyi kaybettik. Vizyoner yaklaşımıyla yalnızca modada değil dünyada pek çok insanı etkiledi. Ve ben bu vizyonun bir parçası olduğum için şükran duyuyorum. Suzy Menkes: "Karl vefat etti. Fakat bize bıraktığı miras her zaman yaşayacak."

Victoria Beckham: "Bu haberi aldığım için inanılmaz bir üzüntü içindeyim. Karl bir dahiydi. Hem kişisel hem de profesyonel yaşantımda bana karşı her zaman çok kibardı. Huzur içinde yat."

David Beckham: "Evrim, sonraki adımın anahtarıdır...Huzur içinde yat, Karl Lagerfeld."

Bella Hadid: "Bugün hiçbir şey doğru gelmiyor... Onun espritüelliği, zekası, modaya karşı sınırsız sevgisi ve tutkusu sonsuza kadar sürecek. Bu dünyaya kattığın ilham ve dokunduğun onca kalp için teşekkürler. Seni her görüşümde sanki ilk defa görüyormuşum gibi bir his kaplardı içimi. Sana sarılmayı çok özleyeceğim."

Mert Alaş: "Moda tarihinin en yetenekli ve karizmatik adamıydı! Huzur içinde yat Bay Lagerfeld."

Önceki ve Sonraki
Haberler