EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

İstanbul Moda Haftası'nda 1. gün

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un 13. sezonu dün The Core Istanbul'da gerçekleştirilen Emre Pakel defilesiyle başladı. DB Berdan defilesinde podyuma çıkan Ceza günün en çok konuşulan ismi oldu. İlk gün notlarını derledik...

profil
BT Ekip
20.03.2019
İstanbul Moda Haftası'nda 1. gün

Her defilesinde toplumun farklı bir sorununa ışık tutan tasarım ikilisi Deniz ve Begüm Berdan, markaları DB Berdan'ın Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonunda çok sevdikleri 90'lar siluetini önyargılar ve olumsuz eleştirilere karşı mücadeleye hazır, savaşçı bir stille birleştirdiler. Kıyafetleri nefrete karşı adeta bir koruyucu zırh sembolü olarak yorumlayan DB Berdan'ın koleksiyonunda özellikle alüminyum folyo görünümlü puf montlar, çizgili denim eşorfman altları ve ekoseli trançkotlar öne çıktı. Merve Çağıran ve Ceza'nın podyumda yürüdüğü defile büyük ilgi topladı.


Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul çatısı altında düzenlenen, etkinliğin satış kısmına yönelik The Core Istanbul, bu sezon ilk defa defilelere ev sahipliği yaptı. Genç ve yetenekli tasarımcı Emre Pakel'in "Fatality" isimli Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonunu sunduğu defilesinin ardından W-S-M, moda haftasında yepyeni bir konsept ile bir defile gerçekleştirdiler. Moda tasarımın üç farklı alanında yetkin olarak çalışmalarını sürdüren tasarımcılar Seydullah Yılmaz, Who Are Those People ve Muhammed İloğlu, bu üç alanı bir ortak paydada buluşturup üç farklı bakış açısının tasarım anlayışını tek bir dilde sundular.


Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un 13. sezonunda erkek modası hiç olmadığı kadar ön planda: Bu sezon boyunca toplam 12 farklı marka ve tasarımcı, erkek koleksiyonlarını MBFWI'de sunacak. Etkinliğin birinci gününde Türkiye'nin erkek giyim alanında en önemli markalarından Kiğılı ve Damat, Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonlarını sergilediler. "Light Magic" isimli koleksiyonuyla şehirli erkeğe alışılmışın dışında çizgileriyle öne çıkan modeller sunan Kiğılı, "mistisizm" teması ile podyumdaydı. Günün son defilesinde ise Damat, "Expect the Unexpected" mottosuyla konforu yenilikçi bir tasarım anlayışıyla ortaya koydu. 
 


2010 yılında Museum of Fine Clothing’i, 2018 yılında ise M.O.F.C. adı altında Museum of Fine Clothing alt markasını oluşturan Eda Güngör ilk günün en çok dikkat tasarımcılarından biriydi. M.O.F.C 2019-20 Sonbahar/Kış defilesinde iddialı ve sofistike bir kadın çizen tasarımcı deri tasarımlar ve derin yırtmaçlar ile ilgi topladı. 
 


Önceki ve Sonraki
Haberler