EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Fashion Week Istanbul’da modaseverleri neler bekliyor?

Fashion Week Istanbul 15-18 Mart 2022 tarihleri arasında Soho House Istanbul’da gerçekleşecek. Yıllardır sürdürdüğü dijitalleşme faaliyetlerine pandemi süresince de hız kesmeden devam eden Fashion Week Istanbul, tamamen dijital gerçekleştirilen üç sezonun ardından bu alandaki tecrübesini, fiziksel alanlardaki 10 yılı aşan uzmanlığıyla birleştiren yeni hibrit yapısıyla, moda sektörünü tekrar bir araya getirmeye ve sektöre artı değer katmaya hazırlanıyor. İşte Fashion Week Istanbul’da dört gün boyunca yaşanacaklar…

Fashion Week Istanbul’da modaseverleri neler bekliyor?
 • Fashion Week Istanbul moda ve sanat dünyasının önemli simalarını ağırlayacağı müzik dolu bir kick-off partiyle 14 Mart’ta mekan sponsoru Soho House Istanbul’da kapılarını açıacak. Gecede Ece Özel, Berk Büyükakın ve Aksak gibi DJ’ler set başında konuklara keyifli dakikalar sunacak.
 • Soho House Istanbul’da 20’den fazla tasarımcı ve tasarımcı markaları; moda filmi gösterimleri ve birbirinden farklı, yaratıcı etkinliklerle koleksiyonlarını moda endüstrisinin beğenisine sunacak. Bütün koleksiyonların moda filmleri, moda haftasının resmi sitesi fashionweek.istanbul adresinden ve dijital platformlardan takip edilebilecek.
 • Fashion Week Istanbul kapsamında koleksiyonlarını sergileyecek 18 tasarımcı ve marka ile 8 New Gen by İMA ve KARMA by İMA genç tasarımcısı bulunuyor. Tasarımcı ve markalar Sonbahar/Kış 2022-23 koleksiyonlarını sunacaklar.

 

DEFİLE YERİNE MODA FİLMİ

 • Bashaques, Ceren Ocak, Dice Kayek, Emre Erdemoğlu, Mert Erkan, Murat Aytulum, Niyazi Erdoğan, Özlem Erkan, Red Beard by Tanju Babacan, Selen Akyüz, Sezgi Tuzel, Tuğba Atasoy koleksiyon sunumları, Soho House Istanbul’da moda filmi gösterimi olarak gerçekleşecek.
 • GokhanYavas, Karma by İMA ve New Gen by İMA koleksiyon sunumları Soho House Istanbul’da defile olarak gerçekleşecek.
 • Takvimde offsite olarak belirtilen T.A.G.G. ve Sudi Etuz koleksiyon sunumları Soho House Istanbul dışında, birbirinden farklı mekanlarda sergi olarak gerçekleşecek. Yine offsite olarak belirtilen Nihan Peker ise koleksiyonunu Soho House Istanbul harici bir mekanda defile ile sunacak. Mekan detayları fashionweek.istanbul sayfasından takip edilebilir.
 • DB Berdan ve Y+ Yakup Bicer koleksiyonları yalnızca online moda filmi olarak sunulacak.
 • Yıllar içinde yaptığı defileler, sunumlar, marka iş birlikleri ve kreatif projelerle kendisi de bir moda hikayesi anlatıcısına dönüşen moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’ın, Sonbahar/Kış 2022-23 koleksiyonunun çıkış noktası özünü yine yerel kodlardan alıyor. Tasarımcının Anadolu’nun zengin mirasının bir parçası olan nakkallardan (hikaye anlatıcıları) yola çıkarak kültürel aktarımı ve hayal alemine geçişi konu edindiği koleksiyonda dört tanesi kadın, sekiz tanesi erkek olmak üzere 12 görünüm bulunuyor.

 

DİCE KAYEK'TEN DİJİTAL SUNUM

 • Paris Fashion Week resmi takviminde yer alan tek Türk markası olan Dice Kayek, bu sezon da Sonbahar/Kış 22-23 koleksiyonunu dijital bir sunum ile tanıtacak. Tempolu dans etme, bedeni hareket ettirme isteğini ve ruhun ışığını yansıtan parlak giysilerin yer aldığı koleksiyonda öne çıkan renkler siyah, lacivert, altın ve gümüş.
 • New Gen by İMA kapsamındaki genç tasarımcılar ise şöyle: Bergin Özgür, Nazlıcan Türker, Öykü Ece Uza, Selina Alp, Şeyma Hamamcı ve Karma by İMA kapsamındaki genç tasarımcılar Aycan Hakalmaz, Beyza Eyüboğlu, Ezgi Yıldırım.
 • Bashaques’ markası kurucusu Başak Cankeş; Türk motiflerini Peru’nun ve Kolombiya’nın yerli kadınlarına dokutturduğu, ortak kültür mirasının kanıtı niteliğindeki, ‘Aynı mı?’ isimli koleksiyonunun desenlerini ve bazı ürünleri, NFT olarak dijital sanat severlere sunuyor.
 • Soho House Istanbul’da 18 Mart Cuma günü saat 19.00’da moda ve sanat dünyasının önemli simalarını ağırlamaya hazırlanan Ceren Ocak Sonbahar/Kış 2023 Koleksiyonu filminin yönetmen koltuğunda Fora Norman oturuyor.
 • Kreatif direktörlüğünü Şansım Adalı’nın sürdürdüğü SudiEtuz koleksiyonu için dünyaca ünlü model Mao Xiaoxing. Koleksiyonunda Dalyan’dan ilham alan Adalı; lacivert pullu straplez ve çok katlı tül elbiseler ile kendi hayallerini süsleyen deniz şiirlerini bizlere sunuyor.

 

PANELLER VE ETKİNLİKLERLE SEKTÖRE IŞIK TUTULACAK

 • Hafta boyunca alanında uzman ve önemli isimlerin modanın gündemini tartışacağı paneller ve etkinlikler de Fashion Week Istanbul’un sektöre ışık tutmasına aracı olacak. Seda Domaniç moderatörlüğünde 18 Mart’ta gerçekleşecek panelin başlığı Sürdürülebilir Moda ve Döngüsel Ekonomi. Panele konuk olarak, sürdürülebilirlik konusunda yaptığı paylaşımlarla tanınan İngiliz moda influencer’ı Doina Ciobanu, moda tasarımcıları Şansım Adalı ve Zeynep Tosun’un yanı sıra Studio Mercado’nun kurucusu Tuna Mert ile Lokal Hareket’in girişimcisi Nil Ertürk katılacak.
 • Moda tasarımcısı Mehtap Elaidi ise Nur Bilen Yavuzer’in moderatörlüğünde markalaşma ve tasarım yolculuğunu samimi bir sohbetle dile getirecek.
 • Yurt dışı basın iş birliği destekleriyle Türk modasının olduğu gibi Türkiye’nin de markalaşma sürecine katkı sağlayan moda haftasını ayrıca yurt dışından basın üyeleri ve influencer’lar İstanbul’a gelerek canlı olarak takip edecek.

 

BOF TÜM DÜNYAYA AKTARACAK

 • Geçtiğimiz sezonlarda devam eden uluslararası moda platformu Business of Fashion (BoF) ile iş birliği bu sezonda da devam ediyor. BoF editörlerinin seçkisiyle Türk moda tasarımcıları ve koleksiyonları hem web sitesindeki galerilerle, hem de özel röportajlarla global moda arenasına ulaşacak.
 • Fashion Week Istanbul kapsamında Galataport Paket Postanesi’nde moda haftasına özel bir davet kurgulanıyor. Davete Türk moda tasarımcılarının yanı sıra sanat ve cemiyet dünyasından da konuklar katılacak.
 • Yapılan çeşitli medya iş birlikleri çerçevesinde Fashion Week Istanbul’un tüm içerikleri dijital dergi formatında okuyucularla buluşurken, online yayın platformları özelinde de ilk kez bir medya iş birliği kurgulanarak hibrit yapıya da katkı sağlanacak.
 • Fashion Week Istanbul’a dair bütün detaylar fashionweek.istanbul adresinden, resmi Instagram hesabı @fwistanbul’dan ve #fwistanbul hashtag’i üzerinden takip edilebilecek.
Önceki ve Sonraki
Haberler