MODA - TASARIMCILAR

Dior'a transfer: Maria Grazia Chiuri

Dior Moda Evi yeni sanat direktörünü Valentino'dan transfer etti. Maria Grazia Chiuri moda evinin 59 yıllık tarihinde bu göreve getirilen ilk kadın oldu. Chiuri, geçen ekim ayında ayrılan Raf Simons'un yerini alacak.

profil
BT Ekip
09.07.2016
Dior'a transfer: Maria Grazia Chiuri

Dior'da haute couture, hazır giyim ve aksesuar koleksiyonlarından sorumlu olacak Maria Grazia Chiuri'nin adının açıklanması moda dünyasında bir heyecan dalgası yarattı. Moda yazarları 52 yaşındaki İtalyan tasarımcının bir kadın olarak bu göreve seçilmesinin  önemine dikkat çekiyorlar. Yıllardır Gucci'den, Yves Saint Laurent ve Louis Vuitton'a kadar bütün büyük markalar erkekler tarafında yönetiliyor. Bu nedenle kadınlar için hazırlanan lider bir moda markasının başına bir kadının getirilmiş olmasının, sekötrdeki rekabeti olumlu etkileyeceği düşünülüyor.

Valentino'da Pierpaolo Piccioli ile birlikte eş kreatif direktörlük yapan Chiuri de Valentino'dan ayrıldığını açıkladı. Chiuri ve Piccioli tam 25 yıldır birlikte çalışıyorlardı. Fendi'de başlayan bu iş partnerliği, 2008'den bu yana Valentino'da sürüyordu. Chiuri ve ortağını Valentino'ya geçmesiyle ünlü moda evi Alexa Chung, Anna Hathaway gibi genç ve popüler yüzlerle çalışmaya başladı. Tabii satışlar da bir o kadar arttı. Şimdi Dior'un çatısı altında bulunduğu LVMH, Chiuri'den Dior'da aynı satış performansını bekliyor. 

Bu görev Maria Grazia Chiuri'nin tek başına üstlendiği ilk sanat direktörlüğü görevi. Partneri Piccioli ise bu transferden ne kadar etkilenir bilimez ama şimdilik "25 yıllık işbirliği ve profesyonel tatminden sonra birbirimize sanat çalışmalarımıza bağımsız devam etme fırsatı vermek istedik" açıklaması yapıyor. Bundan böyle Piccioli Valentino'da yola yalnız devam edecek. Maria Grazia Chiuri'nin Dior Moda Evi'ndeki ilk hazır giyim koleksiyonu ise 30 Eylül'de gün yüzüne çıkacak.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler