EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Dilek Hanif, 10 gencin tasarımını koleksiyona dönüştürüyor

Dilek Hanif’in koçluğunda düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın 10 finalisti belli oldu. 222 kişi arasından daha önce ilk 20’ye giren yarışmacılar, ikinci jüri değerlendirmesinde tasarımlarını ve üretilen kumaşlarını moda tasarımcıları, Türkiye’nin saygın üniversitelerinden akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşan jüri üyelerine sundu. Şimdi, 10 finalistin inovatif kumaşları ünlü tasarımcı tarafından kıyafete dönüştürülerek bir koleksiyon haline getirilecek ve yarışmanın finalinde tekrar değerlendirilecek.

profil
BT Ekip
18.09.2021
Dilek Hanif, 10 gencin tasarımını koleksiyona dönüştürüyor

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından gençlere güzel bir imkan sağlanarak Doku, Kumaş Tasarım Yarışması düzenlendi. Yarışmanın koçluğunu ise Dilek Hanif üstlendi. Geçtiğimiz günlerde belirlenen 10 finalistin inovatif kumaşları, ünlü tasarımcı tarafından kıyafete dönüştürülerek bir koleksiyon haline getirilecek. Geliştirilen yeni kumaşlardan oluşturulan 40 parçalık kreasyon, 5 Kasım’da Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde gerçekleşecek final gecesi sırasında sergilenecek ve tekrar değerlendirmeye alınacak. Defilenin sonunda tasarımları en çok beğenilen üç finalist ise ödüllendirilecek.

Böyle önemli bir organizasyonda koçluk görevi üstlenmekten mutluluk duyduğunu belirten ünlü tasarımcı Dilek Hanif, “Kumaşınız ne kadar güzel, kaliteli ve özgün olursa tasarladığınız kıyafet gerçek değerine ve güzelliğine o derece kavuşmuş olur. Biri diğerinden daha az ya da fazla önemli değildir. Bu yarışma kumaşımızın ve tasarımlarımızın hak ettiği değere ulaşması için önemli adımlardan birini oluşturuyor. Tasarımlarımı genç modacılar tarafından hazırlanan yeni, farklı ve özgün kumaşlarla hazırlama fikri beni çok heyecanlandırıyor. Böyle çalışmaların yaygınlaşmasını sektörün gelişimi için de son derece önemli görüyorum” diyerek yarışmanın önemine dikkat çekti.

Dereceye giren ilk üç tasarımın sahibi Ticaret Bakanlığınca uygun görülmesi halinde başta ABD, İtalya, İngiltere ve Avustralya’da olmak üzere dünyanın önde gelen moda okullarında eğitim görmeye hak kazanacak. Ayrıca, yarışmanın birincisi 100 bin TL, ikincisi 50 bin TL, üçüncüsü ise 25 bin TL’lik ödülün sahibi olacak.

 

 

 

Dilek Hanif, 10 gencin tasarımını koleksiyona dönüştürüyor
Önceki ve Sonraki
Haberler