EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

DB BERDAN 2016-17 Sonbahar-Kış

DB BERDAN, “Ultra Violence” isimli 2016 Sonbahar-Kış koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında bir defileyle tanıttı.

DB BERDAN 2016-17 Sonbahar-Kış
DB BERDAN 2016-17 Sonbahar-Kış
Anthony Burgess’in kült romanından beyaz perdeye taşınan, usta yönetmen Stanley Kubrick’in 1971 yapımı Otomatik Portakal filminden yola çıktıkları “Ultra Violence” koleksiyonuyla, izleyenleri yeni bir bakış açısı ve görsel bir şovla şaşırttı.

DB BERDAN, Anthony Burgess’in Otomatik Portakal’da öngördüğü baskıcı, distopik dünyanın günümüzde gerçeğe dönüştüğü fikrini podyuma taşıyor. 

DB BERDAN 2016 Sonbahar-Kış koleksiyonu desenlerinde bu kült filmin akıldan çıkmayan sahneleri markanın kendine has gerçeküstü üslubuyla birleşiyor. Öyle ki, Burgess’in romanda bizzat kendi üretimi olan, eşsiz “Nadsat” jargonu, koleksiyon sloganlarında kullanıldı. Her zaman olduğu gibi, yine koleksiyon desenlerini kendileri tasarlayan ikili Ultra Violence isimli koleksiyon için bu kez 30 farklı desen geliştirdi.

Filmin başkahramanı Alex’in siluetinden oluşan kamuflaj desen, çiçekten yapılma böcek figürü bu desenler arasında öne çıkıyor. Koleksiyonda Sex Pistols’ın en etkin olduğu 1975 dönemi punk akımının nihilist, dışavurumcu tavrı ve karmaşık görüntüleri, 1960’lar skinhead kültürünün keskin dokusuyla birleşiyor.

Yerlere kadar uzanan kollar, bandaj detaylar, özellikle parti elbiselerinde simli şekilde kullanılan spor ribana bitişler, payetle işlenerek çok katlı dokulara dönüşen transparan kumaşlar, DB BERDAN’ın imzası haline gelen yamalar ve file detaylara koleksiyonda bolca yer verildi. Sezonun en belirgin özelliğiyse içine giyilmiş gibi duran bluzla aslında tek parça olan elbiseler...


Önceki ve Sonraki
Haberler