MODA - TASARIMCILAR

Arzu Sabancı yeni koleksiyonunu Buse Terim'e anlattı

Koton bu sezon ikinci kez Arzu Sabancı ile birlikte özel bir koleksiyon hazırladı. Feminen ve modern parçalardan oluşan Arzu Sabancı for Koton koleksiyonunun hikayesini ve yaratım sürecini Arzu Sabancı'dan dinledik.

profil
Buse Terim
27.10.2017
Arzu Sabancı yeni koleksiyonunu Buse Terim'e anlattı

-Yeni koleksiyon için “Beklenmedik parçaların sezonu” ifadesi kullanılıyor. Bunu biraz açabilir misiniz?

Arzu Sabancı for Koton 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonumuzu detaylarla zenginleşen 65 tasarımdan oluşturduk. Tasarımları oluştururken detaylarla farklılaştırmayı, kendi stilime uygun hale getirmeyi ve trendleri yakalayan renk ve desenlerle buluşturmayı amaçladık. Koleksiyonumuz ortaya çıktığında ise bu tasarımların kesinlikle beklenmedik parçaların sezonuna eşlik edeceğini düşündük. Trikolarla buluşan tüyler, ekose desenlerinde yer bulan canlı renklerdeki imitasyon kürkler, düz bir sweatshirt derken dikkat çeken omuz detayı… Bizim koleksiyonumuzu farklılaştıran, tasarımlara yaptığımız bu beklenmedik dokunuşlar oldu.

-Bir önceki Arzu Sabancı for Koton koleksiyonunda militer ve marin temaları öne çıkıyordu. Yeni sezonun öne çıkan temaları neler?

Bu sezon koleksiyonumuzda hem kolej teması hem de feminenleşen maskülen parçalar ön plana çıktı. Kişiye özel maskülen ceket ve pantolonlar, model ve kesimleriyle feminenliğe geçiş yaparken koleksiyonun canlı ve dinamik ruhunu sezon renkleriyle yakaladık.

-Koton ile yollarınız nasıl kesişti, özel bir koleksiyon hazırlama fikri nasıl doğdu?

Moda küçüklüğümden beri hayatımın içinde yer alıyor. Aileden de gelen bir merak ve ilgi alanı benim için. Bunu profesyonel hayata taşımaya karar verdiğim noktalardan biri de Koton oldu. İki sezondur Koton ile çok keyifli bir iş birliğimiz var. Geçen yıl bu teklif sevgili Gülden Yılmaz’dan geldiğinde çok mutlu olarak kabul etmiştim. Tek sezonluk bir anlaşma yapıp iş birliğimize başlamıştık. Koleksiyonun gördüğü ilgi beraberinde yeni sezonda da bir koleksiyon yapmaya karar verdik. Ben Koton ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğini çok önemsiyorum. Her sezon koleksiyonunda farklı heyecanlar yaşıyorum. Koton’un tasarım ekibi çok güçlü ve tecrübeli isimlerden oluşuyor. Tasarım sürecinde, başta İsham olmak üzere, modaya dair ciddi tasarım ve teknik bilgilere sahip profesyonellerle bir araya geliyoruz. Burada trendler üzerine konuşuyor, bunu benim moda bakışıma nasıl entegre edebileceğimiz konusunda fikir birliği sağlayıp işin tasarım kısmına geçiyoruz. Koleksiyon sona erdiğinde ortaya çıkan her bir tasarımı da gerçekten içimize çok sinerek mağazalara sunuyoruz. Tam bu noktada Koton’un onlarca ile ulaşabiliyor olması, benim ve tasarımlarımın daha geniş kitlelerle buluşması anlamına geliyor. Ben bu duyguyu seviyorum. Bu iş birliğinin beni en çok heyecanlandıran kısmı da, kaliteli kumaşlara sahip, tasarım iddiası taşıyan parçaları ulaşılabilir fiyatlarla beni ve tarzımı beğenen herkese sunabilmek.

-Hazırladığınız koleksiyonlar için nelerden ilham alıyorsunuz?

Kendi stilim ve dolabım… Yıllar içinde oturmuş bir stilim olduğunu düşünüyorum. Bunu en açık ve en somut şekilde gördüğüm yer ise dolabım… Bu sezon giymek istediğim ne var ise hayal edip, sezon trendleriyle harmanlayarak koleksiyonuma ekledim.

-Yeni koleksiyonda “en favorim” dediğiniz bir parça var mı?

Tüm ceketler… Ben günlük hayatımda da şıklığı tamamlamak adına ceketleri çok kullanıyorum. Koleksiyonumuzda yer alan ceketlerin hem kumaş kalitesi hem işlemeleri hem de desenleriyle özgün ve şık bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. Aslında koleksiyondaki her parça birlerinin favorisi olacaktır. Tasarladığımız cigarette pantolonlar model ve kesimleriyle hem çok rahat hem de çok şık… Duyduğuma göre omuz detaylı siyah sweatshirt tasarımımız da yoğun ilgi görüyor.

-Sizin için kış gardırobunun olmazsa olmaz parçaları nelerdir?

Uzun ve kalın hırkalar ile paltolar bu kış benim gardırobumun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Arzu Sabancı for Koton koleksiyonumuzda da palto ve hırka tasarımlarına ağırlık verdik. Bu tasarımların herkesin gardırobunda en sık kullanacağı parçalar arasında olacağını düşünüyorum.

-Koleksiyonu incelediğimizde hem spor hem de bir o kadar şık parçalara rastlıyoruz. Siz bir kombinde rahatlığı mı yoksa her şeye rağmen şıklığı mı tercih edersiniz?

Ben tasarımlarda genellikle rahatlık ve şıklığı bir arada arıyorum. Model ve kesimiyle bir tasarım içinde kendimi rahat hissetmem kadar o tasarımın şık detaylara sahip olması da benim için önemli. Bir pantolonu yalnızca rahat olduğu için kullanmayacağım gibi şık bir tasarım dokunuşu olmayan rahat bir modeli de tercih etmiyorum.

-Bu iş birliği önümüzdeki sezonlarda da devam edecek mi?

İki sezondur çok keyifli bir tasarım süreci yaşıyoruz ve aldığımız geri dönüşlerle de çok mutlu oluyoruz. Şu anda ortaya çıkardığımız koleksiyonumuzun keyfini çıkarıyoruz.

Önceki ve Sonraki
Haberler