MODA - STİL ÖNERİLERİ

Çalışan hamilenin modayla imtihanı

Çalışan anne adayları için ofisteki şık imajlarını devam ettirmek zor olsa da imkansız değil. İşe karnınızı saklamak yerine avantajlı bölgelere dikkat çekerek başlayın.

profil
BT Ekip
12.04.2016
Çalışan hamilenin modayla imtihanı

Hamileliğini birkaç beli lastikli pantolon ve tunikle geçirmek yerine, tarzından ödün vermeden yaşamak isteyen bilinçli anneler var artık. Bir stil danışmanı olarak hamile müşterilerimde en sık rastladığım cümle “Hamileyken, anne gibi değil, kadın gibi görünmek istiyorum.” Özellikle profesyonel hayatın içinde olanlar tarz sayesinde sahip olunan imajın, kariyer üstündeki etkisinin farkında. Yıllarca bir çok zorluğa rağmen oluşturduğu ve korumayı başardığı imajını hamilelik döneminde kaybetmek istemiyor.

Ofisteki imajınızı koruyarak geçireceğiniz bir hamilelik mümkün. İlk ve en önemli kural bakımlı olmak. Her zaman derli toplu saçlar ve sizi sağlıklı göstermeye yetecek kadar hafif bir makyaj çok önemli. Herhangi bir kendini salmışlık belirtisi, işinize de bu şekilde yaklaştığınız mesajını verecektir. Kişisel bakımla ilgili her şeyin tamam olduğunu düşünürek stilinizi oluşturan giyiminizde dikkat etmeniz gerekenlere geçelim.

Aslında hamile değilken dikkat ettikleriniz şimdi de geçerli. Birincisi vücut tipine göre giyinmek. Her ay geçtikçe değişecek olan vücudunuzu iyi takip etmelisiniz. Karnınız iyice büyümeden önceki bir kaç ay karnı saklamaya odaklanmak yerine avantajlı bölgelerinize dikkat çekmeyi önceliklendirin. Bacaklarınız inceyse dikkati aşağı çekecek sigaret pantolonlar, kısa ya da asimetrik etekler ve farklı ayakkabılar yönelmeniz gereken parçalar. Üst bedeniniz avantajlıysa dekolte kullanabilir, gözü omuz ve kollarınıza yöneltecek kesimler seçebilirsiniz. Vücut tipine göre giyinmenin amacı rahatsız olduğunuz bölgeleri saklamak değil, avantajlı yerlerinizi vurgulamaktır.

Unutmamanız gereken ikinci kural muntazam bir silüet yaratmaktır. Aslında kadında ideal silüet kum saatidir fakat bu dönemde büyüyecek olan karnınızla bu silüeti destekleyecek şekilde giyinmek mümkün olmayacaktır. Bunun yerine kat kat giyime yönelebilirsiniz. Asimetrik hırkalar, blazer ceketler, uzun yelekler hamilelik boyunca kurtarıcılarınız olacak. İçlerine giyeceğiniz parçaları vücuda oturan kesimlerde seçin. İçinizdeki parça da vücudunuza oturmazsa olduğunuzdan daha kilolu görünürsünüz. Ayrıca hırka, ceket gibi üçüncü parçalar hem daha derli toplu hem profesyonel görünmenizi sağlar.

Ofisteki duruşunuzu sürdürmenizi sağlayacak en etkin tarz ceket, pantolon, gömlek, bağcıklı ayakkabı gibi parçalardan oluşan maskülen tarzdır. Bu dönem boyunca elbise bile giyseniz üstünüze blazer ceket almayı ihmal etmeyin. Görüntüyü anında toparlayacaktır.

Size yardımcı olabilecek üçüncü tüyo aksesuara yönelmek. Kıyafetlerde zorlanmaya başladığınızda olabildiğince sade modellere yönelin. Tarzınızın gücünü korumak içinse cesur renklere yönelip dikkat çekici aksesuarlar seçin. Bu dönemde şişkinlik olacağından yüzük iyi bir tercih olmayacaktır. Kolye, broş ve küpe daha doğru yatırımlardır.

Son kural, hamile giyim koleksiyonlarından durabildiğiniz kadar uzak durun. Gerçekten beli lastikli pantolon gerekmedikçe almayın. Bunun yerine her zaman göz attığınız koleksiyonlara bakmaya ve bu koleksiyonlardan parçalar almaya devam edin. Kolaya kaçmamak yaratıcılığınızı da tetikleyecektir. Her zaman giydiğiniz kesimlerin büyük bedenlerini kullanabileceğinizi görecek, her zamanki parçaları farklı şekilde değerlendirebileceğinizi keşfedeceksiniz.

Bonus tüyonuz da hazır. Üstünde, hamile olduğunuza dair esprili herhangi bir mesaj taşıyan tişörtleri de haftasonuna ayırın. Ofis için asla uygun değiller.

Şehrin Çocuk Hali

Yazan: Moda/Stil Editörü Zeynep Erkan 

Önceki ve Sonraki
Haberler