EN ÇOK
OKUNAN
MODA - ALIŞ - VERİŞ

Zara hakkında az bilinen gerçekler

Her sezon lüks markalardan kaptığı stilleri ve kilit parçaları kendi tasarımı ve yorumuyla tekrar bizlerle buluşturan, aradığımız pek çok parçayı kolayca bulmamızı sağlayan Zara ile ilgili bilmediğimiz neler var?

profil
BT Ekip
08.02.2016
Zara hakkında az bilinen gerçekler

Öncelikle ait olduğu bünye olan INDITEX grubunun kurucusu, Amancio Ortega’yı tanımaya ne dersiniz? Kendisi şu an dünyanın en zengin dördüncü iş adamı ve 80 yaşında…

En çok merak edilen soru ise son zamanlarda pek çok marka ünlülerle ya da tasarımcılarla iş birliğine girerken Zara’nın neden o havalı ve ‘uzak’ tavrını koruduğu? Cevap Inditex grubunun pazarlama müdüründen geliyor: “Zara tamamen bir ekip çalışması deneyimi… Ve bizler burada marka için en iyisi ne ise onu araştırıyoruz. Ancak bizim için önemli olan tek bir isim değil, markanın kendi adı. Şu an Zara’da 350 çok iyi tasarımcı var ve tüm Inditex grupta 600 tasarımcı çalışıyor. Hepsinin tek ve ortak yeteneği ise mütevazi olmak.”

Zara’nın getirdiği en kullanışlı yeniliklerden biri de özellikle yurtdışı mağazalarda bulunan, bizlerin de telefon uygulaması sayesinde erişebildiğimiz, LCD ekranlar. Mağazalarda yer alan bu ekranlar sayesinde dilediğiniz ürünün bedenlerinin hangi mağazalarda olduğunu rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Zara, ilk defa  2010 yılında başlattığı e- ticaret atılımıyla ABD’de en çok kullanılan siteler arasında. Zara’nın pazarlama bölümleri hangi mağazaya hangi ürünlerin gideceği konusunda da sürekli çalışıyor. Malum her Zara’da aynı ürünler olmuyor. Söylediklerine göre bir Zara daha fazla kot pantolon satarken bir diğeri daha çok kumaş takımlar satmak istiyor. Bu taktik de aslında Zara’nın muhitlere göre bile ne kadar akıllıca çalıştığının göstergesi. 

Önceki ve Sonraki
Haberler