MODA - ALIŞ - VERİŞ

Stella McCartney’nin yeni çantası muz yapraklarından elde edilen kumaşla yapıldı

Ürünlerinde deri kullanmak istemeyen markalar, alternatif materyaller geliştirmeye devam ediyor. Stella McCartney de yeni çantasında, tamamen muz yapraklarından elde edilen Bananatex adlı bir kumaş kullanıldı. Bananatex; Filipinler'de hiç böcek ilacı veya gübre kullanılmadan tamamen doğal olarak yetiştirilen Abacá muz yapraklarından yapılıyor

Stella McCartney’nin yeni çantası muz yapraklarından elde edilen kumaşla yapıldı

İngiliz moda tasarımcısı Stella McCartney; tamamen doğal ve plastik içermeyen, su geçirmez bir kumaş olan Bananatex'ten üretilen ilk çantasıyla deri alternatiflerine yenilik getirmeye devam ediyor.

Stella McCartney Sonbahar/Kış 2023 koleksiyonunun bir parçası olan vegan logolu çantanın Bananatex kumaşına; geri dönüştürülmüş, bordo renkteki polyester iplikle ikonik Fungi Forest toile de Jouy baskısı işlenmiş.

Cradle to Cradle Gold sertifikalı bir kumaş olan Bananatex; Filipinler'de hiç böcek ilacı veya gübre kullanılmadan tamamen doğal olarak yetiştirilen Abacá muz yapraklarından yapılıyor. Yerel ekosistemde bol miktarda bulunan muz ağaçları, bir yıl içinde tamamen yenilenmeden önce her yıl hasat edilebilen yapraklar sunuyor. Bu süre zarfında, çevredeki biyolojik çeşitlilik için bir besin kaynağı olarak da hizmet ediyor.

Stella McCartney, Abacá bitkisinin saplarının ‘lüks, yüksek kaliteli, pamuğa benzer bir kanvas’a dönüştürülebilen gerilme direncine ve dayanıklılığa sahip olduğunu açıkladı. Ek olarak, hasat edildikten sonra, bitkilerin yaprakları doğal olarak ayrışarak tamamen doğal bir gübre oluşturuyor. Bananatex kumaşı ayrıca tekrar kağıt hamuruna ve ardından tekrar ipliğe dönüşebilen kağıda işlenebiliyor.

Bananatex'in kurucu ortağı ve CEO'su Hannes Schoenegger yaptığı açıklamada, “Stella McCartney, çevreciliğin yanı sıra hayvan hakları konusunda da her zaman öncü moda markası olmuştur. Tamamen dairesel tekstillerimizle bu iş birliğine başlamak, Bananatex tarihinde önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Pozitif değişime katkıda bulunmayı hedefliyoruz ve gelecekte birçok verimli gelişmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Stella logolu Fungi Forest Toile de Jouy tote çanta, Stella McCartney butiklerinde ve web sitesinde internetten 1.350 pound'a satılıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler