EN ÇOK
OKUNAN
MODA - ALIŞ - VERİŞ

En iyi 7 tematik ajanda

Zamanını en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler için 2020'de sinemadan, diyete, seyahatten astrolojiye pek çok temada kişiye özel ajanda bulmak mümkün. İlgi çeken tasarımları bir araya getirdik...

profil
BT Ekip
23.12.2019
En iyi 7 tematik ajanda

Yaklaşık dört yıldır @bifilmonersene kullanıcı adıyla Twitter ve Instagram üzerinden film önerileri ve sevilen filmlerle ilgili görsel içerik paylaşan Bi’ Film Önersene, 2020 yılını yeni bir projeyle karşılıyor: Bi’ Film Ajandası. Bu ajandada dünya sinemasının ödüllü filmlerinden çok sevilen klasiklere, animasyonlardan belgesellere, korku sinemasından müzikallere farklı tür, dönem, ülke ve dillerden filmler yer alıyor. Günlük film önerileri dışında, Bi’ Film Ajandası’nda her hafta sonuna özel tematik sayfalar da yer alıyor. Yönetmenlerin İlk Filmleri, Değişim Filmleri, Romantik Filmler, Otelde Geçen Filmler, Tek Mekan Filmleri gibi başlıklar taşıyan tema sayfalarına film bulmacaları, arşiv fotoğrafları, ilginç bilgiler ve beşer filmlik seçkiler eşlik ediyor. Ajanda sahipleri film önerileri alırken bir yandan da korku sineması temalı bir kare bulmaca çözme, ünlü yönetmenlerin kendi üçlemelerini anlattığı alıntıları okuma ya da Romanya Yeni Dalgası ile ilgili bilgiler alma fırsatı bulabiliyorlar.


Edebiyat severler için 2020 yılında ince düşünülmüş pek çok seçenek var. '1 Kitap 1 Mekan' adlı instagram sayfasından tanıdığımız Duygu Özdemir, kendisinde iz bırakan alıntılar ile süslediği ajanda, defter ve çanta gibi tasarımlar sunuyor.  Lügat 365, tarihsiz ajanda 'mun-ta-za-man' nın yanı sıra her ay için özel bir kelimenin yer aldığı 'Güzel Kelimeler Takvimi' ile takipçilerinin beklentisini karşılıyor. Metis Ajanda'nın bu seneki konusu da kitaplar. 'Ya Kebikeç' adlı ajanda fikri elyazmalarının haşere saldırısına uğramasını önleme ümidiyle üzerlerine yazılan tılsıma dayanıyor. 


Astroloji meraklıları 2020 yılının her gününü yıldızların rehberliğinde yaşayabilir. Aynı zamanda uzay mühendisi olan astrolog Serap Baytok'un hazırladığı '2020 Astroloji Ajandası ve Ephemeris' ile yılın her gününe özel gezegen açıları ve dolunay, yeni ay, retro gibi dönemsel gökyüzü hareketleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dr. Ender Saraç ve Aygül Aydın’ın birlikte kaleme aldığı önerilerle hazırlanan Astroşifa ajandası ise kullanıcısına ay takvimini takip etme, aklındakileri yazma ve hayatı planlama olanağı sunuyor. Gökyüzünün şifreleriyle beden ve ruh uyumunu yakalamanın ipuçlarını veren Astroşifa ile bir yol haritası çizdiklerini anlatan Dr. Ender Saraç, “Yıllar önce hem sağlık hem de astroloji konusunda eğitimler almış biri olarak, tespitlerimi bu ajandaya yansıtmaya çalıştım. Bu yolculukta Aygül Aydın’la karşılaşmış olmak bir tesadüf değil. Bu ajandanın hazırlanması da benim Satürn döngüme denk geldi. 2020 yılının etkilerini onunla ve okuyucularla paylaşma fikri benzersiz” dedi.


Sosyal medyanın sevilen gezginleri 'Biz Evde Yokuz' , Paper Street ekibi ile birlikte 2020 için seyahat temalı özel bir ajanda hazırladı. Gezginler için başucu kitabı niteliğinde bir ajanda hazırlamak isteyen çift, bu çalışmada her aya özel seyahat ve etkinlik önerileri sunuyor. Ajandada aynı zamanda önerdikleri yolculuklarda eşlik etmesi için Spotify’dan tematik çalma listeleri yer alıyor. Her ayın bir QR kodu da var. Okuttuğunuzda o ay önerilen yerlere seyahatlerinizi planlamanıza yardımcı olarak rehberlere ulaşıyorsunuz.
 


Geleneksel ya da tematik ajandaların yanı sıra zamanınızı hem verimli hem de eğlenceli bir şekilde planlamanıza yardımcı olan kişiye özel planner'ları da değerlendirebilirsiniz. 5. yılını kutlayan Miya Design tasarımları başta kişisel yaşam düzenleyicileri olmak üzere, bütçenizin gidişatı ile yüzleşebileceğiniz, günlük işleri listeleyebileceğiniz, hatta günlük su tüketiminizi  bile takip edebileceğiniz bir planlayıcı ajanda... Firmanın internet sitesinden kapak seçebilir ve isme özel sipariş verebilirsiniz. 


Diyet ve sağlıklı yaşam temalı pek çok alternatif arasından Juno Paper'ı mercek altına aldık.  Bu ajanda aslında yıllık değil yalnızca 4 aylık hedef odaklı tasarımı ile adeta bir spor koçu... 16 hafta için toplam 32 sayfa egzersiz sayfası ile egzersiz programını rahatlıkla planlayıp takip edebilirsiniz. Sayfalarda egzersiz adlarını yazabileceğiniz alanlar, set sayıları girebileceğiniz bölümler, kardiyo çeşitleri, süre ve yaktığınız kaloriyi yazabileceğiniz bölümler yer alıyor. Ayrıca diyet ve yemek tarifleri için de ayrı bir alan bulunuyor. 


Ajandalar artık yalnızca yetişkinler için değil, çocuklara özel tasarımlar da oldukça ilgi çekici. Tudem etiketi ile sunulan Majanda Yıldıray Karakiya ve M. Banu Aksoy’un ortak imzasını taşıyor. Bir günü, bir haftayı ve bütün bir ayı kapsayan etkileşimli içeriğiyle, çocuklara ajanda kullanma alışkanlığı kazandıracak bir kılavuz. Alışılagelmiş tüm ajandalardan farklılaşan özgün tasarımıyla dikkat çeken Majanda, yemek tariflerinden, bulut gözlemine; kolayca yapılabilecek deneylerden, kısa öykülere uzanan dopdolu sayfalarıyla yıl boyunca eğlenceyi garantiliyor. Zamanı doğru ve verimli yönetmenin inceliklerini paylaşmanın yanı sıra hayatı kolaylaştıracak pek çok ipucu da sunuyor.  Miya Design tarafından tasarlanan Kids Miya, 6-12 yaş arası çocuklara özel olarak sunuluyor, Kids' Miya'yı 44 kapak seçeneğinden birini seçerek, çocuğunuzun ismine özel olarak sipariş verebilirsiniz. Kids' Miyalar; isteğinize özel olarak mavi ve kırmızı tel rengi ile hazırlanabiliyor ve 8 sayfa stickerı ile birlikte özel kutusunda geliyor. Çocukların kişisel gelişimleri düşünülerek oluşturulan bu 'ilk planlayıcı' 'nasıl hissediyorum?' 'Bugün yapacaklarım' 'Okumak istediğim kitaplar' gibi bölümlerden oluşuyor. 


Önceki ve Sonraki
Haberler