MODA - ALIŞ - VERİŞ

Araştırmalar, dünyanın en popüler spor ayakkabı markası Nike diyor

Araştırma şirketi Statista'nın spor ayakkabı markalarının pazar paylarıyla ilgili yaptığı bir çalışma, en popüler markanın Nike olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabı endüstrisinde %18’lik bir pazar payına sahip olan Nike’ı, %11 ile Jordan ve %9 ile Adidas takip ediyor

Araştırmalar, dünyanın en popüler spor ayakkabı markası Nike diyor

Perakende sektörü araştırma şirketi Statista'nın yakın tarihli bir endüstri raporu, dünyanın en popüler spor ayakkabı markasının Nike olduğunu ortaya çıkardı.

Veriler, 2022'de dünyanın en popüler markalarının tahmini küresel pazar payına göre toplanmış. Araştırmaya göre Pazar payı liderliğinin birinci sırasında %18 ile Nike, ikinci sırasında %11 ile Jordan, üçüncü sırasında ise %9 ile adidas yer alıyor.

Cactus Plant Flea Market, Billie Eilish, Corteiz, Martine Rose, AMBUSH, Drake's Nocta, Stussy ve CLOT gibi şirketlerle yaptığı sayısız iş birliğinin yanı sıra The Powerpuff gibi özel sürümler göz önüne alındığında; Nike'ın zirveye çıkması pek de şaşırtıcı değil.

Dördüncü sırada yer alan Skecher ve Vans, pazar payından %7'şer alarak berabere kalırken, onu %5'lik payla Moonstar ve %4'lük pazar payı ile New Balance ve Converse izliyor. Rapor, spor ayakkabı kültürü alanındaki çok yönlü ayakkabı markalarına odaklanmayı hedefliyor ve sonuç olarak koşu ayakkabıları, futbol ayakkabıları ve tenis ayakkabıları gibi tamamen işlevsel spor ayakkabılarını araştırmadan hariç tutuyor. Bir bütün olarak rapor, spor ayakkabı kategorisinin şu anda 75 milyar dolarlık bir pazarı olduğunu ve tahmini büyümesinin 2028 yılına kadar yıllık satışlarda yaklaşık 100 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini gösteriyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi